خودتان را با دیگران مقایسه نکنید!

آیا اغلب خودتان را با دیگران مقایسه می کنید؟ آیا دستاوردها و شکست های تان را در مقابل دستاوردها و شکست های دیگران در کفه ی ترازو می گذارید؟ آیا حس می کنید دیگران از شما بهتر بوده و بهتر زندگی می کنند؟ مقایسه کردن خودتان با دیگران کار بسیار سمی ای است. هر چند که خیلی از ما بدون اینکه متوجه باشیم این کار را انجام می دهیم.

اگر مدام روی مقایسه ی کارها و دستاوردهای دیگران با کارها  و دستاوردهای خودتان متمرکز هستید، ممکن است احساسات منفی بهتان دست داده و حسود شوید، که این اصلا خوب نیست. در ادامه اثرات منفی مقایسه کردن خود با دیگران و راه های دست برداشتن از این کار را معرفی می کنیم.

تاثیرات منفی مقایسه

اکثر اوقات، مقایسه کردن خودتان باعث بروز احساسات منفی و کمبود عزت نفس می شود. این ها مواردی از تاثیرات منفی مقایسه کردن هستند:

  • معمولا وقتی خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم، روی نقاط قوت آن ها و نقاط ضعف خودمان متمرکز می شویم. این اصلا مقایسه ی عادلانه ای نیست و منجر به شکست و از دست دادن اعتماد به نفس می شود.
  • ممکن است از یک سری آدم ها متنفر شوید. آدم هایی که ممکن است بعضی های شان را اصلا درست نشناسید. شما نسبت به آنچه که دارند حسودی تان شده و به خاطر همین از آن ها خوش تان نمی آید.
  • ممکن است مدام راجع به دستاوردها و اهدافی که به آن ها رسیده اید با دیگران صحبت کنید، اما این مسئله می تواند باعث شود که زیادی با اعتماد به نفس و یا اهل لاف زدن به نظر برسید و همین آدم ها را از شما دور کند.

چطور دست از مقایسه خودتان با دیگران بردارید

۱_ عزت نفس تان را بسنجید: بعضی ها به خاطر کمبود عزت نفس است که خود را با دیگران مقایسه می کنند. برای فهمیدن اینکه چرا دارید خودتان را با دیگران مقایسه می کنید می توانید احساس تان نسبت به خود و همین طور اعتماد به نفس تان را بسنجید. اگر بتوانید یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته و تمرکزتان روی مراقبت از خودتان باشد، در دست برداشتن از مقایسه خود با دیگران، کمک بزرگی کرده اید.

۲_ قدردان آن چه که دارید باشید: وقتی کاری کنید که باعث شود توجه تان به جای دیگران روی خودتان متمرکز شود، از مقایسه کردن دست برخواهید داشت. به منظور انجام این کار سعی کنید قدردان چیزهایی که دارید باشید.

۳_ متوجه باشید که شما غیر قابل مقایسه اید: وقتی خودتان را با دیگری مقایسه می کنید، اغلب می خواهید که بیشتر شبیه او باشید و با او رقابت کنید. این کار باعث می شود که منفی گرا و بی اعتماد به نفس شوید چرا که رسما دارید به خودتان می گویید که به اندازه کافی خوب نیستید. به جای اینکه آرزو کنید که ای کاش دیگری بودید، می توانید روی خودتان کار کنید تا نسخه بهتری ازخودتان باشید. روی چیزهایی که از بابت شان خوشحال نیستید کار کنید، ارزش خود را بدانید و بفهمید که چقدر منحصر به فرد هستید.

۴_ با خودتان رقابت کنید: به جای رقابت کردن با دیگران، سعی کنید با خودتان رقابت کنید. ببینید که امسال نسبت به پارسال چه چیزهای بیشتری کسب کرده اید. مثلا در مورد شغل تان از خود سوال کنید که آیا نسبت به پارسال از آن رضایت بیشتری دارید؟ این کار باعث می شود که تنها برای شادی و رضایت خود تلاش کرده و دست از مقایسه کردن بردارید.

۵_ متوجه باشید که شما نمی توانید تصویر کلی را ببینید: همه اجازه نمی دهند که دیگران از سر و ته زندگی شان خبر داشته باشند. وقتی به دیگران و چیزهایی که دارند نگاه می کنیم، فقط داریم چیزهایی که آن ها می خواهند به ما نشان دهند را می بینیم نه تصویر کلی را. چیزهای زیادی هستند که شما روح تان هم از آن ها خبر ندارد. شما نمی دانید که دیگران آرزو می کردند که ای کاش چه چیزهایی داشتند یا در حال حاضر جای چه چیزهایی در زندگی شان خالی است. همان طور که شما خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، دیگران هم ممکن است خود را با شما مقایسه کنند.

۶_ با دیگران مهربان تر باشید: وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، ممکن است قضاوت شان کرده یا از خودتان و آن ها ایراد بگیرید. این کار باعث می شود تا چهارچوب ذهنی منفی داشته باشید. وقتی نسبت به دیگران با محبت تر باشید، با خودتان هم مهربان تر خواهید شد.

۷_ روی پیشرفت خودتان تمرکز کنید: اگر تمام توجه تان به دیگران بوده و آرزو کنید که ای کاش جای آن ها بودید، به خوش بختی و پیشرفت نخواهید رسید. به جای آن ببینید که زندگی خودتان چطور است، به چه چیزهایی رسیده و به چه چیزهایی می خواهید برسید. وقتی دست از مقایسه برداشته و روی پیشرفت خودتان متمرکز شوید، راحت تر می توانید به چیزهایی که می خواهید برسید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید