دوست داشتن خود: چرا باید نقص های تان را دوست داشته باشید؟

بسیاری از ما در زمینه های مختلف زندگی تلاش میکنیم که بی نقص باشیم. در ظاهرمان، در تحصیل و حرفه مان، در روابط مان، در خانه داری، و بسیاری زمینه های دیگر. اغلب هم تقصیر چندانی در این قضیه نداریم. چرا که رسانه ها و تبلیغات دائماً این موضوع را به ما تلقین میکنند که باید بی نقص باشیم. گاهی این موضوع به اشتباه از سمت والدین و یا معلمان ما نیز در کودکی به ما القا شده است.  بنابراین، زمانی که اشتباهی میکنیم، و یا زمانی که خود را آنطور که باید و شاید بی نقص نمیبینیم، شروع به سرزنش خودمان میکنیم. چرا که “دوست داشتن خود” را نیاموخته ایم.

باید بدانیم که بی نقص و کامل بودن، سرابی بیش نیست. سالم ترین روش برای داشتن یک زندگی خوب، این است که نقص های مان را با آغوش باز بپذیریم. زمانی که این دیدگاه در ذهن مان ایجاد کنیم، وارد دنیای ذهنی جدیدی خواهیم شد.

 

چرا باید نقص های تان را دوست داشته باشید؟ اهمیت دوست داشتن خود

 

۱.به هدف واقعی خودتان نزدیک تر خواهید شد

گاهی ما از ایده آل هایی پیروی میکنیم که در واقع چیزی نیستند که واقعا دوست داشته باشیم. اما از آنها پیروی میکنیم به این دلیل که جامعه به ما تلقین میکند که باید آنگونه باشیم. زمانی که شروع به دوست داشتن خود و دوست داشتن نقص های تان میکنید، به خود واقعی تان نزدیک تر میشوید. در نتیجه، اصالت بیشتری پیدا میکنید. در این صورت بهتر میکتوانید چیزی که واقعا هدف زندگی خودتان است را دنبال کنید. (نه آنچه که اجتماع و یا رسانه ها به شما تلقین میکنند.) شما میتوانید بهترینِ خودتان باشید و هدف زندگی تان را دنبال کنید، بدونِ نیاز این که بی نقص و کامل باشید. فقط کافی است که دوست داشتن خود، با وجود نقص های تان، را تمرین کنید.

 

۲.از “نفس” تان فاصله میگیرید

یکی از خصوصیات نفس، خود محوری است. یک کوچولوی ۵ ساله را تصور کنید که پرنسس پدر و مادرش است و فکر میکند که دنیا حول او میچرخد. نفس ما نیز به طرزی مشابه، زمانی که زندگی طبق خواسته های آن پیش نمیرود، شروع به غر زدن و به اصطلاح “ننه من غریبم” بازی در آوردن میکند. شروع میکند به تعریف کردن داستان هایی از این که ما چقدر بدبختیم، چقدر مورد ظلم واقع شده ایم و این که زندگی چقدر ناعادلانه است!

زمانی که دیگر نمیخواهید بی نقص باشید و یا زندگی بی نقصی داشته باشید، از نفس تان فاصله میگیرید. خود محوری شما کمرنگ تر میشود و دنیا را وسیع تر خواهید دید. زمانی که حس خود محوری داریم و فکر میکنیم که همه چیز باید برای ما خوب و عالی باشد، پذیرفتن سختی های زندگی بسیار مشکل است. اما زمانی که دوست داشتن خود و دوست داشتن زندگی با وجود نقص ها را تمرین میکنیم، از این خودمحوری فاصله میگیریم. در نتیجه درک میکنیم که مشکلات ما پایان جهان نیستند. به این صورت، در زندگی انعطاف پذیر تر خواهیم بود.

 

۳.سالم تر خواهید بود

زمانی که خودمان را با تمام نقص های مان میپذیریم و دوست داریم، دیگر با خودمان دائماً در جنگ نیستیم. تلاش برای بی نقص و کامل بودن فقط باعث میشود که دائماً از خودمان ایراد بگیریم، از هیچ چیز راضی نباشیم، و با کوچکترین اشتباهی مضطرب شویم. زمانی که از بی نقص نبودن میترسیم، دائما خود خوری میکنیم. نه تنها برای اشتباهات گذشته، بلکه در مورد آینده نیز نگران خواهیم بود: اگر فلان کار را خراب کنم چه؟ اگر از پس فلان کار به خوبی بر نیایم چه؟ اگر فلان اشتباه را انجام دهم و دیگران من را قضاوت کنند چه؟ این ها سوالاتی هستند که یک ذهن کمالگرا دائما از خود میپرسد.

با پذیرفتن نقص های مان، با خودمان در صلح خواهیم بود. به این صورت، وجودمان را از انبوهی از نگرانی و اضطراب، سرزنش، و انرژی منفی رها خواهیم کرد. افرادی که خودشان را میپذیرند و دوست دارند، جسم و روح سالم تری خواهند داشت. آنها خواهند دانست که اشتباه کردن، اشکالی ندارد. آنها شجاعت بی نقص بودن را دارند!

 

۴.اشتباهات دیگران را نیز خواهید پذیرفت

زمانی که یاد میگیرید که نقص های خود را با آغوش باز بپذیرید،  نقص های دیگران را نیز راحت تر خواهید پذیرفت. به این صورت، زمانی که شخصی کاری انجام میدهد که برای شما ناخوشایند است، صبور تر خواهید بود و با اشتباهات دیگران به سرعت خشمگین و ناراحت نخواهید شد. هنگامی که متوجه میشوید همه ما نقص هایی داریم و این موضوع هیچ اشکالی ندارد، قضاوت را کنار خواهید گذاشت. با دوست داشتن خود، در واقع میتوانید دیگران را نیز دقیقاً همانطور که هستند دوست داشته باشید. و از تلاش برای تغییر دادن انسان ها، و دائما توقع داشتن از آنها، دست بکشید. در نتیجه، من میتوان مطمئن بود که روابط بسیار موفق تری نیز خواهید داشت.

 

۵.دوست داشتنی تر خواهید بود!

شاید عجیب به نظر برسد! شاید فکر کنید که هرچه کامل تر و بی نقص تر باشید، دوست داشتنی تر خواهید بود. اما در واقع، اینطور نیست. اشتباهات ما، یادآور این موضوع هستند که ما انسان هستیم. اشتباهات، به ما و به دیگران نشان میدهند که همه ما در یک مسیر هستیم. ما انسان ها، معمولا کمتر میتوانیم با افرادی که بی نقص هستند، وانمود میکنند همه چیز را میدانند، و یا نیازی به کمک دیگران ندارند احساس نزدیکی کنیم. زیرا احتمالاً حس میکنیم که آن افراد در جایگاهی متفاوت با ما قرار دارند.

افرادی که خود واقعی شان را نشان میدهند، و به اصطلاح راحت و خاکی رفتار میکنند، همیشه در نظر ما دوست داشتنی هستند. اینطور نیست؟ زمانی که شخصی را میبینیم که تلاش نمیکند خود را بی نقص نشان دهد، احساس نزدیکی بیشتری به او خواهیم داشت. دوست داشتن خود، و پذیرفتن نقص های تان، قطعا میتواند شما را از قبل نیز دوست داشتنی تر کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید