راهنمایی بر پیشبرد پروسه‌ی تصمیم‌ گیری

0
188
راهنمایی بر پیشبرد پروسه‌ی تصمیم‌گیری

راهنمایی بر پیشبرد پروسه‌ی تصمیم‌ گیری

همه چیز به انتخاب‌ها بستگی دارد. انتخاب کردن یکی از تجربیات مشترک بین انسان‌هاست. همه ما تصمیم می‌گیریم. ما با نتیجه‌ی تصمیماتی که می‌گیریم زندگی می‌کنیم. ما با نتیجه‌ی تصمیمات دیگران هم زندگی می‌کنیم. اما در نهایت فقط روی تصمیماتی که خودمان می‌گیریم کنترل داریم. این موضوع سختی است چرا که تصمیمات غلط می‌تواند منجر به نتایج ضعیف و پشیمانی شود. اما خبر خوب این است که گام‌هایی وجود دارد که همه با دنبال کردن آن می‌توانند پروسه‌ی تصمصم‌گیری‌شان را هدایت شده کنند.

تصمیم گرفت برای تصمیم گرفتن یا نگرفتن

گاهی اوقات سریع باید تصمیمی بگیرید. وقتی برای تلف کردن نیست. این لحظات معمولا نادر هستند. بسیاری از انتخاب‌ها می‌توانند و باید هم به تأخیر بیوفتند. اگر هر کدام از این موارد است صبر کنید. حالا چه یک ساعت چه یک سال. گاهی می‌توان و باید تصمیمات را به تأخیر انداخت. اگر در شرایطی همچون در موارد زیر هستید و وضعیت اورژانسی نیست، باید تصمیم‌تان را به تأخیر بیندازید:

_ برای تصمیم‌گیری توسط دیگری تحت فشار هستید.

_ گرسنه، عصبانی ، تنها یا خسته هستید.

_ تصمیم می‌تواند  تأثیر چشم‌گیری بر زندگی‌تان داشته باشد.

_ تصمیم می‌تواند  تأثیر چشم‌گیری بر زندگی‌ دیگران داشته باشد.

_ همه چیز را نمی‌دانید یا در مورد خیلی چیزها شک دارید.

_ به شدت احساساتی هستید.

_ اگر تصمیم‌گیری را به تأخیر بیندازید صدمه‌ای نمی‌بینید.

_ اگر صبر کنید ممکن است گزینه‌های بهتری داشته باشید.

_ یک نفر دیگر باید تصمیم را بگیرد اما می‌خواهید شما مسئولیتش را قبول کنید.

اگر احتمال آسیب دیدن وجود ندارد، در مورد به تأخیر انداختن تصمیم‌گیری حس عذاب وجدان پیدا نکنید. در بسیاری از موارد بهتر است که اصلاً تصمیمی نگیرید. اگر خیلی آماده نیستید اما خیلی هم نمی‌توانید صبر کنید، گام‌های بعدی را امتحان کنید.

عواملی که ممکن است منجر به اتخاذ تصمیمی بد بشوند را شناسایی کنید

اگر گرسنه، عصبانی، تنها یا خسته هستید غذا بخورید، استراحت کنید، با دوستی در ارتباط باشید و روی احساسات‌تان کار کنید. احساسات‌تان را بشناسید، آرام‌شان کنید. نفس عمیق بکشید یا احساسات‌تان را یادداشت کنید. اگر ترسیده یا ناراحت هستید هم همین کار را بکنید. سعی کنید کنترل احساسات‌تان را به دست بگیرید.

بعد به سراغ اطلاعاتی که دارید بروید. آیا تمام آن‌ها قابل اعتماد هستند؟ آیا باید بیشتر تحقیق کنید؟ گزینه‌های دیگری هستند که در نظر نگرفته‌اید؟

حال انگیزه‌های خودتان چه؟ آیا گزینه‌های خودخواهانه‌ای را درنظر گرفته‌اید؟آیا با این موضوع مشکلی ندارید؟ آیا به دنبال یک تصمیم راحت و بی دردسر هستید، حتی اگر تصمیم درستی نیست؟ حتی اگر آن انتخاب خیلی زندگی‌تان را دچار تحول نکند، اما اجتناب از سختی‌ها می‌تواند در ادامه‌ی راه مشکلات دیگری را برای‌تان بهمراه داشته باشد.

آینده را در نظر داشته باشید

نمی‌توان آینده و نتایج هر تصمیم را به طور کامل پیش‌بینی کرد. با این حال می‌شود نظراتی داشت. احتمال این وجود دارد که با اطلاعاتی که دارید، با شناخت افرادی که دخیل هستند و کمی تجزیه و تحلیل بتوانید پیش‌بینی‌های خوبی در مورد نتیجه‌ی تصمیم‌تان بکنید. لازم نیست حتماً یک چیز را تجربه کرده باشید تا به درک در مورد پیامدهای آن برسید. می‌توانید این سؤالات را از خودتان بپرسید:

_ عاقبت تصمیم مشابهی که در گذشته گرفته‌ام چطور بوده است؟

_ آیا من یا شخص دیگری در این شرایط عملکرد متفاوتی خواهد داشت؟

_ تمام عواقب منفی برای هر کدام از تصمیم‌هایم چه چیزهایی هستند؟

_ عواقب مثبت چه چیزهایی هستند؟

_ آیا چیزهایی هست که من نمی‌دانم؟

_ نتیجه در یک روز، یک هفته یا یک سال آینده چطور خواهد بود؟

برای اینکه در این کار موفق باشید، باید با خودتان صادق باشید. سعی کنید پیش‌بینی کنید که چه چیزی پیش خواهد آمد، نه چه چیزی دوست دارید پیش بیاید.

به دنبال خرد و اطلاعات باشید

این مهم‌ترین گام است. بیشتر یاد بگیرید. گزینه‌هایتان را بررسی کنید. منابع قابل اعتماد پیدا کرده و تا جایی که می‌شود اطلاعات جمع کنید. نظر کسانی که بهشان اعتماد دارید را جویا شوید. اگر در مورد مواردی شک دارید، شک‌تان را برطرف کنید. برای جست‌وجو وقت بگذارید.

اگر ممکن است آماده‌ی عواقب بشوید

اگر می‌توانید سعی کنید عواقب احتمالی را پیش بینی کنید. بعد خودتان را آماده کنید.

فراموش کنید و آرام باشید

ضمانتی وجود ندارد، اما اگر این راهنمایی‌ها را دنبال کنید نسبت به تصمیمات‌تان حس بهتری پیدا خواهید کرد. شما تمام تلاش‌تان را برای به دست ‌آوردن اطلاعات، صادق بودن با خودتان، در نظر گرفتن تمام عواقب احتمالی و آمادگی برای نتایج کرده‌اید، پس خیلی به خودتان سخت نگیرید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید