راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

ایجاد اعتماد به نفس چیزی است که ممکن است همه‌ی ما در مقاطعی از زندگی به آن احتیاج پیدا کنیم. با وجود تلاش‌هایی که هر روزه برای افزایش اعتماد به نفس انجام می‌دهیم، اما خیلی از ما نمی‌دانیم که چطور خودمان را درک کرده و احساس شرمندگی و ناامنی درباره‌ی خودمان و رفتارمان نداشته باشیم. اگر به دنبال راهی برای بهبود این وضعیت هستید، در ادامه با این روش‌هایی که از طریق علمی برای بهبود اعتماد به نفس اثبات شده‌اند، با ما همراه باشید.

۱_ صاف بنشینید و سرتان را بالا بگیرید

شاید این نصیحت را بارها در کودکی شنیده باشید اما هیچ وقت به آن عمل نکرده باشید، اما حال وقت آن رسیده. طبق گفته‌ی پروفسور دانشگاه هاروارد، صاف نشستن اثر بیولوژیک بر بدن داشته و به بهبود اعتماد به نفس کمک می‌کند. و درواقع پروسه‌ای که اتفاق می‌افتد این است که در حین اتخاذ این ژست میزان هرمون‌های کورتیزول و تسترون در بدن بالا می‌رود که همین ایجاد حس اعتماد به نفس می‌کند. پس اگر می‌خواهید در کوتاه‌مدت احساس اعتماد به نفس داشته باشید شانه‌هایتان را عقب دهید، سرتان را بالا بگیرید و صاف بنشینید. بدن‌تان خودش بقیه‌ی کارها را انجام می‌دهد.

۲_ با خودتان روراست باشید

اینکه الکی جلوی اینه به خودتان اعتماد به نفس بدهید کار ساده‌ای است، اما آیا این تأثیر واقعی‌ای بر احساس شما دارد؟ جواب نه است، چرا که تعریفات پوچ از خودتان باعث نمی‌شود حس خوبی داشته باشید. به جای آن باید با حقیقت روبه‌رو شوید و وقتی خیلی حس خوب بودن ندارید با خودتان آرام و ملایم باشید. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس‌تان را قوی کنید جلوی آینه بایستید و با خودتان صادق باشید و این را درک کنید که طبیعی است گاهی اشتباه کنید. این باعث می‌شود که در طی زمان متوجه شوید که شما عالی نیستید و البته قرار هم نیست که عالی باشید.

۳_ جملات منفی به خورد خودتان ندهید

«همیشه این اتفاق برام میوفته» و «زندگی من همیشه همین بوده» جملاتی هستند که اعتماد به نفس شما را از بین برده و باعث می‌شوند که شما فکر کنید در گردابی از حوادث منفی که کنترلی بر آن‌ ندارید گیر افتاده‌اید. به جای آن کلمات و جملات منفی را از واژگان خود خارج کرده و این نگرش سالم را در پیش بگیرید که اوضاع همیشه همانطور که ما انتظار داریم پیش نمی‌روند.

۴_ بر هیجانی که حس می‌کنید تمرکز کنید نه اضطراب

اضطراب و استرس دو عاملی هستند که می‌توانند اعتماد به نفس ما را خراب کنند، چرا که وقتی به ما حمله می‌کنند یادمان می‌رود چه می‌خواستیم بگوییم یا چه کاری میخواستیم انجام دهیم. برای جلوگیری از بدتر شدن این احساسات سعی کنید با تمرکز بر روی جنبه‌ی دیگر یعنی هیجان، آن‌ها را خنثی کنید. وقتی که بر روی هیجانی که در لحظات استرس‌زا تجربه می‌کنید، تمرکز کنید، بدن شما میزانی آدرنالین ترشح می‌کند که نه تنها به شما کمک می‌کند از پس شرایط بربیایید، بلکه اعتماد به نفستان را هم بی‌اندازه افزایش میدهد.

۵_ ورزش کنید

فهرست مزایای انجام فعالیت‌های فیزیکی بلند بالاست و اگر یک دلیل دیگر برای بلند شدن و ورزش کردن احتیاج دارید، اعتماد به نفس را هم به این فهرست اضافه کنید. مطالعات نشان می‌دهند که ورزش منظم، بدن شما را بالانس کرده و به شما اجازه می‌دهد که حس اعتماد به نفس بیشتری داشته و بیش از همیشه به توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید. بنابراین به شدت توصیه می‌شود که فعالیت‌های ورزشی را هم به زندگی روزانه‌تان اضافه کنید تا از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید.

۶_ برای خودتان علائم آشنا و دوست‌داشتنی ایجاد کنید

یک مطالعه‌ی جالب در محل کار بدین صورت انجام شد که افراد هنگام کار در آزمایش لباس آزمایشگاه به تن کردند و همین باعث شد نسبت به آن‌هایی که لباس آزمایشگاه به تن ندارند %۵۰ کمتر اشتباه کنند. دلیل این قضیه روانشناسانه است و ناشی از این واقعیت است که پوشیدن لباس ازمایشگاه مرتبط با افزایش توانایی‌هاست، بنابراین آن‌ها احساس امنیت بیشتری کرده و کارشان را بهتر انجام دادند. نتیجه‌ی این آزمایش را می‌توان در زندگی روزانه هم پیاده کرد. شما هم می‌توانید علائم این چنینی برای خودتان ایجاد کنید مثل استفاده از یک شیء مورد علاقه، جملاتی از آهنگ موردعلاقه‌تان، تصویری که الهام‌بخش شماست و یا هرچیز دیگری که اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

۸_ بوی مطبوعی داشته باشید

آن‌طوری که ما به خودمان نگاه کرده و برای خودمان ارزش قائلیم، بر اعتماد به نفس ما مؤثر است و بو یا رایحه هم در این زمینه نقش کلیدی بازی می‌کند. در آزمایشی که انجام شد نیمی از مردان دئودورانت معطر و نیمی دیگر دئودورانت بی‌بو استفاده کردند و بعد از آن‌ها عکس‌برداری و فیلم‌برداری بی‌صدا شد. سپس این عکس‌ها را به یک سری خانم نشان داده و از آن‌ها سوال کردند که به نظرشان کدام مرد اعتماد به نفس بیشتری دارد. نتیجه‌ی جالب این است که مردانی که دئودرانت خوش‌بو استفاده کردند در چشم زنان در آن عکس‌ها با اعتماد به نفس‌تر بودند، درحالیکه حتی صدای آن‌ها را هم نشنیده بودند. بنابراین دفعه‌ی بعد که خواستید از خانه خارج شوید اسپری یا عطری به خودتان بزنید که بوی خوبی داشته و حس خوبی در شما ایجاد می‌کند و بدین طریق مطمئن خواهید بود که خودتان هم مثل آن رایحه، خوب عمل خواهید کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید