راهکارهایی برای جلوگیری از حملات اضطرابی

0
64
راهکارهایی برای جلوگیری از حملات اضطرابی

راهکارهایی برای جلوگیری از حملات اضطرابی

اضطراب یکی از بیماری های روانی است که روز به روز هم فراگیرتر می شود. این بیماری میلیون ها نفر را در سراسر دنیا به خود دچار کرده. اما خبر خوب این است که تکنیک های زیادی برای سرکوب کردن این مشکل وجود دارد و ما هم در ادامه قصد عنوان یک سری راهکار و تکنیک برای اوقاتی که حس اضطراب و استرس دارید، داریم.

اضطراب ترس از آینده است. انسان ها این توانایی که اتفاقات آینده را پیش بینی کنند را در خود توسعه داده اند و این ابزار تکاملی به لحاظ حل مسائل قبل از پیش آمدن شان به آن ها نسبت به سایر گونه ها برتری داده است. با این حال این توانایی می تواند گاهی بر ضد ما شود. وقتی ذهن مان مدام متمرکز روی آینده باشد احساس اضطراب می کنیم. افراد اغلب شب ها و هنگام خوابیدن تحت حملات اضطرابی قرار می گیرند، زمانی که افکار ناخواسته به ذهن شان هجوم می آورند.

۱- با افکار اضطراب آور مقابله کنید: اگر به افکار منفی اجازه ی رشد دهید، دست آخر دیوانه می شوید. اضطراب مثل گلوله برفی ای است که از تپه سر می خورد و پایین می آید و این تنها شما هستید که قدرت متوقف کردن آن را دارید. در ابتدا باید متوقف کردن افکار منفی را یاد  بگیرید. یعنی حین پیش آمدن این افکار آن ها را شناسایی کنید. وقتی حس کردید دارید به افکار مخرب تان قدرت می دهید از خودتان سوال کنید: آیا واقعا احتمال پیش آمدن این اتفاق وجود دارد؟ دست از فکر کردن در مورد آینده و گذشته برداشته و تصور کنید که اگر هیچ نگرانی ای نداشتید زندگی تان چه شکلی بود.

اگر این کار جواب نداد لیستی تهیه کنید. آنچه در ذهن تان می گذرد و راه حل های پیشنهادی تان را یادداشت کنید. نوشتن به شما کمک می کند که با دیدی منطقی به مشکل نگاه کرده و ابعاد آن را پیدا کنید. به بیان دیگر این کار اجازه نمی دهد که افکار به رشدشان در ذهن شما ادامه دهند.

۲- مدیتیشن کرده و تنفس کنید: این یکی از رایج ترین راهکارها برای مبارزه با اضطراب است و در اصل یکی از کارامدترین آن ها نیز می باشد. اگر مدام حملات اضطرابی بهتان دست می دهد، مدیتیشن منظم را در لیست برنامه های تان قرار دهید. کسب این عادت به شما اجازه ی کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی تان را می دهد. اگر اضطراب تان نفس گیر نبوده و خیلی هم اهل مدیتیشن نیستید، تکنیک های تنفسی را امتحان کنید. این تکنیک ها می توانند شما را قبل از خواب بسیار ارام کنند اما می توانید در هر لحظه ی استرس زایی نیز از آن ها بهره ببرید.

۳- آزاد کردن هورمون های حال خوب: وقتی ورزش می کنید، بدن تان اندروفین و سروتونین آزاد می کند، یعنی دو هورمونی که باعث حس خوب و شادی می شوند. این هورمون ها تنش داخل عضلات تان را آرام می کنند.

۴- درمان های طبیعی را امتحان کنید: درمان های گیاهی، به خصوص چای های گیاهی مثل اسطوخدوس و بابونه در آزادسازی استرس و سریع تر خوابیدن به شما کمک خواهند کرد.

۵- از کافئین دوری کنید: کافئین باعث افزایش سطوح اضطراب و تحریک حمله های ترس در افراد مبتلا به پنیک اتک می شود. کافئین همچنین باعث عصبی شدن، ضربان قلب غیرطبیعی و برافروختگی می گردد. این ماده همینطور شما را بیدار نگه داشته و بر اضطراب تان می افزاید. خیلی در مصرف نوشیدنی های کافئین دار دقت کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید