راهکارهای انگیزشی برای مقابله با افسردگی

افسردگی می‌تواند در هر زمان به هر کس ضربه بزند. او برای قربانی‌اش تفاوتی قائل نیست و حد و مرزی هم ندارد. افسردگی یک بیماری جدی است و هرگز نباید سرسری گرفته شود. افسردگی شامل غم‌گینی، ناامیدی، از دست دادن علاقه نسبت به زندگی روزانه، گریه، احساس از دست دادن و افکار مرتبط با خودکشی می‌شود.

برای افسردگی دلایل زیادی وجود دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

تغییرات زندگی

نگرانی

درد مزمن

سوء مصرف الکل و مواد مخدر

تعطیلات

جدایی

مرگ

برای وقتی شروع به احساس افسردگی می‌کنید و یا وقتی اوضاع سخت و ناراحت کننده می‌شود، در ادامه ۶ راه به شما معرفی شده که با بکارگیری آنها می‌توانید به خودتان انگیزه داده و به احتمال زیاد از افسردگی دوری کنید.

۱- بلند شوید و حرکت کنید

فرقی نمی‌کند چقدر وسوسه‌انگیز باشد، از تخت جدا شوید. انجام فعالیت فیزیکی به هنگام افسردگی کار دشواری است. با این حال خودتان را مجبور کنید تا برای افزایش انرژی خود کارهای کوچکی انجام دهید. همیشه وقت برای خوابیدن و چرت زدن وجود دارد. تخت‌تان را مرتب کنید، دندان‌هایتان را مسواک کنید، ظرف‌ها را بشویید، روزنامه بخوانید، به گربه‌تان غذا بدهید، به کسانی که می‌شناسید زنگ بزنید، در اینترنت بچرخید و… کلی کارهای کوچک هستند که می‌توانید از میان آنها انتخاب کنید. تمام آنها را یا فقط یکی دوتایشان را انجام دهید. البته اگر باید سر کار یا دانشگاه بروید، همینطوری جلو هستید!

۲- دوش بگیرید

دوش گرفتن شما را بیدار کرده و به شما احساس طراوت و پاکیزگی می‌دهد. لباس خواب‌تان را در بیاورید و یک لباس خوب بپوشید. وقتی خوب بنظر برسید، احساس ارزشمندی می‌کنید و وقتی احساس ارزشمندی کنید عزت نفس‌تان تقویت می شود.

 

۳- چهره‌ای خوشحال برای خودتان بسازید

کمی آرایش کنید، موهایتان را مرتب کنید، اصلاح کنید. گاهی اوقات با افسردگی، ما مراقبت لازم و نرمال را از خودمان نمی‌کنیم. وقتی تمیز، باطراوت و آراسته باشد، سخت‌تر می‌شود نسبت به خودتان بی‌اهمیت باشید.

۴- مرتب کنید

جایی را که در آن زندگی می‌کنید تمیز و مرتب کنید. وقتی محیط اطرافتان تاریک، کثیف یا بهم ریخته باشد، شما هم شروع به بازتاب فضا میکنید و عمیق تر در افسردگی فرو می‌روید. نگه‌داشتن محل زندگی و محل کار به صورت مرتب و با نور مناسب باعث می‌شود که در مورد انجام کاری حس خوبی داشته باشید. پرده‌ها را بکشید بگذارید نور آفتاب بتابد. این کار برای دریافت ویتامین D روزانه‌تان هم خوب است. گردگیری و جاروی خانه را هم فراموش نکنید.

۵- به موسیقی گوش کنید

آهنگی بگذارید و برقصید. همینطور بی‌پروا در خانه حرکت کنید. سبک موسیقی‌های زیادی هستند که به شما انگیزه و انرژی می‌دهند؛ مثل موسیقی ایرلندی، لاتین، سالسا و غیره. یک چیز شاد و ریتمیک پیدا کنید. بگذارید موسیقی شما را به جای بهتری هدایت کند.

۶- کارها را عقب نیندازید

به سراغ چیزی بروید که انجام آن را به تعویق می‌انداخته‌اید. حتی دستاوردها و انجام کارهای کوچک هم بر اعتماد بنفس‌تان می‌افزاید. اگر شما نویسنده‌اید و دوست دارید مطلب یا مقاله‌ای بنویسید، پس دست به کار بشوید. سعی کنید روزانه کارهایی که لازم است انجام شوند را انجام دهید، اینطوری حس موفقیت و توانستن بهتان دست می دهد.

این مواردی که گفته شدند بدون تلاش متمرکز جواب نخواهند داد. برای عبور از این مسئله، خودتان هم باید قدمی پیش بگذارید. خوابیدن در حین ابتلا به افسردگی راحت‌ترین و حتی گاهی اوقات ممکن است آسان‌ترین کاری باشد که از دست‌تان برمی‌آید. اما بالاخره یک زمانی باید از پوسته‌ی خودتان بیرون آمده و نور را پیدا کنید. پس دفعه‌ی بعد که حس کردید دارید در تاریکی فرو می‌روید و انگیزه‌تان را از دست می‌دهید، یکی از این موارد گفته شده را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید