راهکار مقابله با ناامیدی

وقتی بحث مقابله با ناامیدی باشد، راهی که برای این کار انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. وقتی احساس ناامیدی می‌کنیم، یعنی شرایط یا اشخاص انتظارات ما را برآورده نکرده‌اند. برای اکثر افراد این اتفاق وقتی می‌افتد که هدفی در سر دارند اما به آن نمی‌رسند. همه باید با این موضوع کنار بیایند. کنار آمدن‌تان، شکست یا موفقیت‌تان در زندگی را تعیین می‌کند.

حال بیایید نگاهی عمیق‌تر بیندازیم که چرا ما احساس ناامیدی کرده و در مورد آن چه کاری از دست‌مان بر می‌آید.

انتظارات چیزی جز قوانین نیستند. این قوانین، حداقل در ذهن‌تان به شما دیکته می‌کنند که پیش از به دست آوردن یک نتیجه راضی کننده چه اتفاقی باید بیوفتد. فرض کنیم شما می‌خواهید ۱۵ پوند در ماه کم کنید. شروع به ورزش کردن و سالم غذا خوردن می‌کنید. شما هر کاری که متخصصین بهتان می‌گویند را انجام می‌دهید و وقتی ۳۰ روز به پایان می‌رسد و روی وزنه می‌روید، ۱۰ پوند کم کرده‌اید. احتمال این وجود دارد که کاملاً ناامید شوید. دلیل این موضوع آن است که شما برای داشتن حس رضایت، برای خودتان قانون گذاشته‌اید.

در چنین شرایطی یا هر شرایط دیگری که به آنچه تنظیم کرده بودید نرسیدید چه می‌کنید؟ اگر آنچه اکثر افراد می‌کنند انجام دهید، یعنی تسلیم شوید، شکایت کنید یا غر بزنید، به حس بدبختی داشتن ادامه خواهید داد. اگر تصمیم بگیرید که می‌خواهید دفعه‌ی بعد عملکرد بهتری داشته باشید می‌توانید به نحوی کارآمد و موفق، ناامیدی را مدیریت کنید.

به یاد داشته باشید که ناامیدی تنها حسی است که شما با قوانینی که تعیین کرده‌اید موجب آن شده‌اید. این موضوع نمود برونی هم دارد. مثلاً شما انتظار دارید که فرزندتان در امتحان نمرۀ ۲۰ بگیرد، ولی او ۱۶ می‌گیرد، تنها دلیل ناامید‌ی‌تان در این لحظه آن است که شما برای خودتان قانون گذاشته‌اید که فرزندتان باید ۲۰ بگیرد، وگرنه راضی نخواهید بود.

حال چطور می‌توانید از این حقیقت برای مقابله با ناامیدی استفاده کنید. ۲ کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید: اولی آن است که متوجه شوید وقتی حس ناامیدی می‌کنید، دلیلش این است که قوانینی که برای خودتان تعیین کردید عملی نشدند. برای مقابله با این حس می‌توانید قوانین را تغییر دهید.

به جای اینکه بگویید “اگر من یک ماهه ۱۰ پوند کم نکنم ناامید می‌شوم” میتوانید بگویید “من هر کاری از دستم بر بیاید برای رسیدن به هدفم انجام می‌دهم، اما اگر به آنچه می‌خواستم نرسیدم، حداقل می‌دانم که تمام تلاشم را کرده‌ام” این فقط یک مثال بود، اما امیدواریم که منظور را گرفته باشید. وقتی بتوانید قانون تعیین کنید، یعنی اگر بخواهید می‌توانید تغییرشان هم بدهید.

کار دومی که می‌توانید انجام دهید، به قوانینی که برای دیگران تعیین کرده‌اید بر می‌گردد. اگر می‌خواهید از دیگران و در مورد دیگران ناامید نشوید، قوانینی ایجاد کنید که به راحتی ناامید نشوید. قوانینی که می‌توانند راضی‌تان کنند از روز اول با شما به دنیا نیامده‌اند، شما آنها را خلق کرده‌اید. عالی است که انتظارات بالایی از خودتان داشته باشید چون شما روی اعمالتان کنترل دارید، ولی وقتی قوانین بیش از حدی برای دیگران تعیین می‌کنید، دیگرانی که رویشان کنترل ندارید، آماده باشید که کلی ناامید شوید.

مقابله با ناامیدی فقط مستلزم این است که از اول چه چیزی موجب به وجود آمدن این حس شده. وقتی درک کنید که این نتیجه‌ی شکست در برآوردن قوانین است که از سوی خودتان یا دیگران آمده، شروع به تغییر قوانین به نحوی می‌‌کنید که ناامید شدن و عملی نکردن‌شان سخت باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید