راه سم زدایی دیجیتال و ارتباط برقرارکردن با دنیای واقعی

0
92
راه سم زدایی دیجیتال و ارتباط برقرارکردن با دنیای واقعی

راه سم زدایی دیجیتال و ارتباط برقرارکردن با دنیای واقعی

ما بیشتر شبانه روز را به اینترنت متصل هستیم، حال چه از طریق گوشی، چه تبلت و چه لپ تاپ. دنیای دیجیتال به بخشی اساسی از زندگی روزمره ی ما تبدیل شده. در اصل موبایلمان اولین و آخرین چیزی است که هر روز از آن استفاده می کنیم. اما آیا از وقتی که در این دنیای دیجیتال می گذرانیم باخبریم؟ احتمالا نه. اگر بودیم شاید اقداماتی برای جلوگیری از استفاده بیش از حدمان انجام می دادیم، مثلا سم زدایی دیجیتال.

اگر تصمیم می گرفتیم وقت کم‎ تری را در شبکه های اجتماعی بگذرانیم چه اتفاقی می افتاد؟ بعضی افراد حتی نگران این هستند که نرسند روزانه شبکه های اجتماعی شان را چک کنند. اما پیش از رسیدن این حجم از دیجیتالی شدن دنیا چه شکلی بود؟

مهم است که به خاطر داشته باشید که حرف این نیست که تعاملات اجتماعی را از زندگی مان حذف کنیم. بلکه این است که در استفاده از شبکه های اجتماعی باید مسئولیت پذیر باشیم. باید از آن ها به تعادل استفاده کرده و نگذاریم کنترل زندگی مان را به دست بگیرند. بد نیست که هر از چندگاهی خودمان را از قید و بند تکنولوژی آزاد کنیم. این همه احساس احتیاج برای ۲۴ ساعته آنلاین بودن برای چیست؟ اگر بیش از حد به تکنولوژی و اینترنت وابسته هستیم وقت آن فرا رسیده تا سم زدایی دیجیتالی انجام دهیم و برای اتصال با دنیای واقعی اتصال مان با اینترنت و تکنولوژی را محدود کنیم.

سم زدایی دیجیتالی چیست؟

سم زدایی اینترنتی یعنی جدا شدن موقتی از دنیای دیجیتال. یعنی جدا شدن از شبکه های اجتماعی، اینترنت و تکنولوژی های جدید. هدف از انجام این کار شکستن وابستگی دیجیتالی است که وقتی چند ساعت موبایل مان را چک نمی کنیم بهمان حس اضطراب می دهد. این وابستگی آنقدر افزایش یافته که دیگر توجهی به خودمان یا مسئولیت هایمان نداریم. از این کار نمی خواهیم به قطع رابطه مان با تکنولوژی برسیم، بلکه هدف آگاهی از میزان استفاده مان از آن است. ما باید به مدت زمانی که در اینترنت می گذرانیم و تمام کارهایی که به خاطر وقت گذرانی در اینترنت عقب می اندازیم توجه داشته باشیم.

نکات مهمی که در انجام سم زدایی دیجیتالی باید مد نظر داشت

فکر کردن به سم زدایی دیجیتالی آسان است، اما در عمل ممکن است کار آسانی نباشد چرا که آنقدر به آنلاین بودن عادت کرده ایم که به بخشی از زندگی روزمره مان تبدیل شده. نکاتی که در ادامه عنوان شده کمک می کنند تا اندکی از دنیای دیجیتال فاصله بگیرید:

سم زدایی دیجیتالی تان برنامه ریزی کنید: این یک گام بسیار شخصی است چرا که به برنامه ی هر شخص بستگی دارد. می توانید این کار را آخر هفته ها، یک زمان مشخصی از روز و غیره انجام دهید. مهم استارت زدن کار است، اینکه چند دقیقه در روز باشد چندان مهم نیست. به یاد داشته باشید که قرار است عادتی را کم کم شکل دهیم، پس لازم نیست به یک باره قدم های بزرگ بردارید.

گام به گام پیش بروید: سم زدایی یک شبه اتفاق نمی افتد، مخصوصا اگر بخواهید به درستی آن را انجام دهید. باید صبوری پیشه کنید.

به خودتان فکر کنید: از افکار و احساسات تان نهراسید. کاوش آن ها به شما کمک می کند تا متوجه شوید چرا به طور دائم می خواهید آنلاین باشید. آیا قصد اجتناب از چیزی را دارید؟ آیا چیزی را می خواهید اما ندارید؟ آیا در زندگی واقعی احساس تنهایی می کنید؟ مهم ترین نکته این است که بدانید شما می توانید از دنیای دیجیتال تان جدا شده و همچنان زندگی خوبی داشته باشید.

با نوتیفیکیشن ها خداحافظی کنید: نوتیفیکیشن ها اغلب به معضلی بزرگ تبدیل می شوند. گاهی اوقات دینگ دینگ پشت سرهم می آیند و جلوی تمرکزتان را می گیرند.

به دنبال برنامه های جایگزین باشید: نظرتان درمورد نوشیدن یک فنجان چای با دوست تان، خواندن کتابی خوب یا ورزش چیست؟ یک بار هم که شده از پا گذاشتن بیرون منطقه ی امن تان نهراسید. حواس خودتان را پرت کنید تا به شبکه های اجتماعی فکر نکنید.

حس همدردی بیشتری داشته باشید: باید خودمان را جای دیگران بگذاریم. اگر وقتی با دوستان یا خانواده هستیم مدام سرمان در گوشی است به آن ها احترام نمی گذاریم و مسلما دوست دارید وقتی با کسی صحبت می کنید بهتان توجه کند نه؟ پس همین رفتار را نسبت به دیگران نیز داشته باشید.

از سوی دیگر خوب است که هنگام خواب گوشی تان را نزدیک خودتان قرار ندهید. نزدیک بودن آن به شما ایجاد اضطراب می کند. بعضی افراد هم هستند که به چیزی بیشتر از یک سم زدایی ساده احتیاج داشته و باید از یک متخصص و مشاور کمک بگیرند.

مزایای سم زدایی دیجیتال

– رها سازی استرس

– گذراندن وقت بیشتری با خودتان

– تقسیم بهتر وقت تان

– افزایش حس همدردی

– ارتباط برقرار کردن بیشتر و عمیق تر با دیگران

– ایجاد روابط واقعی با دیگران

– افزایش حس آرامش

– و …

 

تکنولوژی خدمتکاری سودمند اما اربابی خطرناک است.

Christina Lous Lange

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید