راه های بهبود پیداکردن بعد از یک رابطه سمی

اگر به تازگی از رابطه ای سمی بیرون آمده اید، شاید احساس سردرگمی و آسیب دیدگی می کنید. از یک طرف خوشحالید که شریک زندگی قبلی تان در زندگی تان نیست، رویای شروعی تازه را در سر دارید و حتی شاید نبودنش و رفتنش را جشن می گیرید. از سوی دیگر ممکن است علیرغم اینکه شما را آزار داد و ازتان سوءاستفاده کرده، باز هم دل تان برایشان تنگ شود. این مسئله غیرعادی نیست. اگر کسی را دوست دارید نمی شود یک شبه قید احساسات تان را بزنید. طبیعی است که طیف متضادی از احساسات که ممکن است هفته ها یا ماه ها در شما بمانند را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که احساسات منطقی نیستند. گاهی باید بپذیرید که کمرنگ شدن و یا از بین رفتن شان به زمان احتیاج دارد. خوشبختانه با خوش رفتاری با خودتان می توانید سرعت بهبودتان را بالا ببرید.

در ادامه ۶ کاری که بعد از اتمام یک رابطه ی سمی می توانید انجام دهید را به شما معرفی می کنیم.

۱_ تنهایی سفر کنید

رابطه تان ممکن است باعث شده باشد که در مورد هویت تان سردرگم شده باشید یا از اعتماد به نفس تان کاسته شده باشد. اگر تجربه ی سوءاستفاده را داشتید، حتی شاید فکر کنید که دیگر نمی توانید برای خودتان تصمیم گرفته و مراقب خودتان باشید. این باورها را مستقیما با سفری یک نفره و تنهایی به چالش بکشید. لازم نیست خیلی دور شوید، یک آخر هفته در شهری جدید هم کفایت می کند. جاذبه های آن مکان را پیدا کرده و خود را با محیط هایی جدید دوره کنید.

۲_ در مورد احساسات تان بنویسید

خاطرات نوشتن سرگرمی محبوبی است، چرا که توسط آن می توانید افکار و احساسات دشوارتان را ابراز کنید. دفتری تهیه کرده و شروع به نوشتن، نقاشی کشیدن یا کلاژ درست کردن کنید. لازم نیست کاری که می کنید را به دیگران نشان دهید، بنابراین نگران اینکه در دفترتان چه می نویسید یا چه می کشید نباشید.

۳_ سرگرمی جدیدی را امتحان کرده یا به سراغ سرگرمی های قدیمی تان بروید

روابط سمی به روح انسان لطمه می زنند. وقتی یک فرد سمی را ترک می کنید، شاید ندانید که هستید و از چه چیزهایی لذت می برید. شاید علاقه تان به سرگرمی های قدیمی را از دست داده باشید. نیم ساعت در روز به مدت ۳ روز در هفته وقت بگذارید تا سرگرمی های جدیدی پیدا کرده یا به انجام سرگرمی های قبلی تان بپردازید.

۴_ تشخیص افراد سمی را یاد بگیرید

هر کسی که از یک رابطه ی سمی نجات پیدا کرده می داند که تشخیص از بین برندگان انرژی، خودشیفته ها یا هر کسی که درست با شما رفتار نمی کند کاری مهم است. مدتی مجرد مانده و در مورد روابط ناسالم، سوء استفاده و علائم هشدار دهنده در یک رابطه، مطالعه و تحقیق کنید. حتی اگر قصد ورود به رابطه ای جدید را ندارید، این اطلاعات به شما کمک می کنند تا با دیگر افراد زندگی تان، همچون دوستان و همکاران، بهتر کنار بیایید.

۵_ به قانون ارتباط برقرار نکردن پایبند باشید

به اتمام رسیدن رابطه  می تواند در فرد حس استیصال ایجاد کند. شاید تمام چیزی که می‎خواهید صحبت کردن با شریک  قبلی تان یا دیدن او باشد. احتمالا دلتان می خواهد التماس کنید که برگردد، علیرغم اینکه هیچ فایده ی مثبتی برای شما نداشته، یا به این فکر می کنید که بحث و جدلی راه بیندازید و دقیقا به او بفهمانید چه آدم مزخرفی است. ارتباط برقرار کردن با او یا جواب دادن به پیام هایش در کوتاه مدت ممکن است حس رضایت بخشی در شما ایجاد کند، اما اگر می خواهید از یک رابطه ی سمی نجات پیدا کنید باید آن را به کل کنار بگذارید. با او صحبت نکنید، بلاکش  کنید و به تماس هایش جواب ندهید. می توانید اسمش را در تلفن تان اینجوری ذخیره کنید “آدم سمی” یا “جوابشو نده”.

۶_ به تراپی فکر کنید

به یاد داشته باشید که کمک گرفتن از یک فرد حرفه ای هیچ خجالتی ندارد. اصلا نشانه ی ضعف نیست. در حقیقت کنار آمدن با شرایط نیاز به تشویق و انگیزه دارد. ملاقات با تراپیست به این معنا نیست که شما دیوانه یا ناتوان اید. شاید اطرافیان تان اعتراف نکنند، اما آنها هم در برهه ای از زمان به ملاقات تراپیست رفته اند. اگر هم اولین تراپیستی که دیدید خوب نبود، به راحتی می توانید آن را عوض کنید. شما لایق حس امنیت، راحتی و حمایت هستید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید