سندروم آینه چیست چطور با آن کنار بیاییم؟

0
110
سندروم آینه چیست چطور با آن کنار بیاییم؟

سندروم آینه چیست چطور با آن کنار بیاییم؟

افکار و احساساتی که حین نگاه کردن در آینه پیدا می کنیم می تواند بر نحوه ی رفتارمان با دیگران و با خودمان تاثیر بگذارد. “سندروم آینه” شایع تر از چیزی است که فکر می کنیم.

عادت نگاه کردن و بررسی خودمان در آینه بازتابی بر احتیاج ما نسبت به کنکاش بدن مان و پیدا کردن نقص های احتمالی است، پیش از آنکه دیگران آن ها را پیدا کنند.

سندروم آینه وسواسی نسبت به تصویرمان در آینه و تمایل به تحریف آن در ذهن مان است تا زمانیکه نقایص مان را دیده یا نقص هایی که فکر می کنیم داریم را بزرگ نمایی کنیم. می شود گفت این وسیله ای که در اتاق خواب، حمام، یا هر نقطه ی دیگری از منزل داریم به منزله ی میانجی ای در رابطه است.

در اکثر موارد، رابطه ای که از شخص و تصویر آن تشکیل شده کاملا متفاوت است. این رابطه می تواند به رابطه ای ناسالم، سرشار از مشکل، رنج، دشواری، نگرانی، دعوا و غیره برسد. درست مثل اتفاقی که حین زندگی کردن با دیگری می افتد، باید یاد بگیریم که هر روز با خودمان و مهم‎تر از همه آنچه که در آینه می بینیم زندگی کنیم.

“ای آینه، ای آینه، بمن بگو کی از همه زیباتره؟” این دیالوگ ملکه ی شیطان صفت در داستان سفید برفی است. در واقعیت طلسم و جادویی وجود ندارد که ما را خوشحال کند، چشمه ی جوانی وجود خارجی ندارد اما می توانیم خودمان را همانطور که هستیم دوست داشته باشیم. و خودمان را صرف نظر از سن، اضافه وزن، چین و چروک و غیره بپذیریم.

سندروم آینه وقتی از بی اشتهایی یا پراشتهایی، دو سندروم شایع در نوجوانان و مخصوصا زنان، نشات بگیرد تبدیل به گرایشی پاتالوژیک می شود. فرق نمی کند فرد چقدر لاغر باشد، همیشه خودش را چاق و زشت می بیند که این تحریفی در سطح شناختی ذهن می باشد.

چطور بر سندروم آینه غلبه کنیم؟

در وهله ی اول باید پیش داوری و مقایسه را کنار بگذارید. ما بهتر یا بدتر از دیگران نیستیم، فقط با آن ها فرق داریم.

چاق تر، لاغرتر، بلندتر، کوتاه تر، زیباتر، زشت تر … این ها فقط ارزیابی های اختیاری و قراردادی هستند. استایل و زیبایی همواره درحال تغییر هستند. اگر مخالفید کافی است نگاهی به نقاشی های ۳ قرن پیش بیندازید. هرکس به شیوه ی خودش زیباست، ما خاص و غیرقابل جایگزین هستیم، زیباترین موجود تمام هستی. این بدان معنا نیست که باید خودشیفته شویم و شیفته ی خودمان باشیم. بلکه باید خودمان را دوست داشته باشیم و همانطور که هستیم بپذیریم.

از سوی دیگر مهم است که بتوانید به خودتان، اشتباهات تان و چیزهایی که دوست ندارید بخندید. کمی طنز و شوخی زندگی مان را آسان تر کرده و رابطه ای که با خودمان و دیگران داریم را بهبود می بخشد.

همچنین ضروری است که به بهترین دوست و همراه خودمان تبدیل شویم. یعنی چه؟ یعنی تصویری که در آینه می بینید را پیش داوری نکنید. اگر روحیه ی خوبی دارید، خوشحال و راضی هستید، آیا سایز باسن، شکم یا بینی تان اهمیت دارد؟

و به عنوان یک شاخص کلیدی باید ابتدا خودمان را دوست داشته باشیم تا بتوانیم دیگران را نیز دوست داشته و آن ها هم ما را دوست بدارند. اگر به خودمان احترام نگذاریم دیگران هم نمی گذارند. تنها کسی که اجازه دارید خودتان را با او مقایسه کنید، خودتان هستید و نه هیچ کس دیگر. باید بجنگید تا هر روز انسان بهتری بوده و مهارت هایتان را تقویت کنید. می توانید خود دیروز و امروزتان را آنالیزکنید. بدون قضاوت، تا بدانید برای بهتر شدن باید چه اقدامی بکنید.

بدن ما انعکاسی از وضع درونی ماست. فراتر از کارهایی که باید در زمینه ی سلامتی مان انجام دهیم، نباید خودمان را نگران ظاهر بدن مان کنیم. مسلما اگر یک روز شادتان را با روز غمگین مقایسه کنید نظر شما با نظر آینه متفاوت است.

لحظه ای که خودمان را همانطور که هستیم بپذیریم، می توانیم به خودمان و اشتباهات مان بدون اینکه نگران تصویرمان در آینه باشیم بخندیم؛ این زمانی است که واقعا در تعادل و شادی قرار داریم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید