صحبت کردن با خودتان باعث می شود باهوش تر باشید

صحبت کردن با دیگران حین ارتباط برقرار کردن کاری رایج و بدیهی است. اما اگر به وضوح با خودمان صحبت کنیم می تواند باعث باهوش تر شدن ما شده یا نشان از هوش بالایمان باشد.

وقتی با خودمان صحبت می کنیم، یا ساکت و در سرمان صحبت می کنیم، یا زیر لب زمزمه می کنیم و یا اگر بلند صحبت می کنیم حواس مان هست که کسی دور و برمان نباشد تا دیوانه و توهمی به نظر نرسیم. اما طبق گفته ی دانشمندان و روانشناسان، این رفتاری که ممکن است دیوانه وار به نظر برسد مزایایی به همراه دارد: ذهن مان را سالم نگه می دارد، به برنامه ریزی کارها کمک می کند، افکارمان را سازمان دهی می کند، عواطف را تعدیل  می کند، حافظه مان را تثبیت می کند و کمک می کند باهوش تر شویم. در ادامه ۲ دلیل اینکه حرف زدن با خودتان کمک می کند باهوش تر شوید را عنوان می کنیم.

۱_ در شناخت اشیا موثر است

در مطالعه ای که منتشر شده، محققین دریافتند که صحبت کردن با خودتان باعث می شود مغزتان در شناخت اشیاء  موثرتر عمل کرده و مراکز حافظه ی مغزتان تحریک شوند. بلند گفتن اسم شیئی که به دنبالش هستید حسگرهای حافظه ی مغزی را قادر می سازد تا بهینه تر فعالیت کنند. اگر نتوانید اسم شان را بگویید سردرگم تر و گیج تر می شوید.

۲_ نشانه ی هوش بالاست

دانشمندان انگلستانی تایید کرده اند که بلند صحبت کردن با خودتان نشانه ی هوش بالاست. به شرکت کنندگان این مطالعه یک دستورالعمل نوشته شده داده شده بود که یا باید بی صدا و یا با صدای بلند می خوانند. محققین در این حین توانایی تمرکز و اجرای وظیفه ی شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. مشخص شد آنهایی که بلندتر می خواند، تمرکزشان بیشتر بوده و تقریبا تمام آنچه که خوانده بودند را حفظ کرده بودند.

به گفته ی یکی از مولفان این مطالعه، این مزایا ممکن است به خاطر این باشند که صدای خودتان را می شنوید چراکه فرمان های صوتی در مقایسه با فرمان های نوشتاری کنترل بهتری روی رفتار اعمال می کنند. او همچنین دریافته که بلند صحبت کردن با خودتان کمک می کند تا عواطف، خاطرات و افکارمان را سازمان دهی کرده و بهتر برنامه ریزی کنیم.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید