طوفان فکری – رویکردی برای حل مساله

طوفان فکری یک تکنیک حل مساله خوب است. طوفان فکری شیوه ای است که توسط رهبران و مدیران به هنگام حل مشکلات پیچیده به کار گرفته می شود. طوفان فکری برای نشان دادن گامهای بعدی در شرایط دشوار مفید است.

طوفان فکری یک تکنیک خلاقیت فردی یا گروهی است که در طی آن، با جمع‌آوری فهرستی از ایده‌ها که خودبه‌خود توسط اعضا تولید می‌شود، برای رسیدن به جمع‌بندی در مورد یک مسئله تلاشهایی صورت می گیرد. طوفان فکری در تصمیم گیری های روزمره زندگی بسیار کمک کننده است. گامها و تعاریف زیادی در اینترنت در مورد طوفان فکری وجود دارد. در ابتدا ببینیم چه زمانی میتوانیم از مزایای طوفان فکری بهره مند شویم.

طوفان فکری در موارد زیر کمک می کند

 • وقتی روی مساله ای گیر کرده اید و نمیتوانید راه حلی برای آن پیدا کنید
 • وقتی چند راه مختلف به یک مقصد می رسند، طوفان فکری به ما در یافتن بهترین راه کمک می کند.
 • وقتی اولویت ها مشخص نیست و نمی دانید که کدام گام را اول از همه بردارید.
 • وقتی لازم است ارتباط بین جنبه های مختلف یک مساله را پیدا کنید
 • وقتی لازم است رویکرد یا ایده ای خلاق پیدا کنید
 • وقتی میخواهید تضاد مابین افکار / فعالیتها را در مورد مساله ای نشان دهید.
 • وقتی نمیتوانید تصمیم نهایی بگیرید.

گامهای طوفان فکری

 • جلسه ای برای طوفان فکری برگزار کنید. فعالیتهایی که در طول جلسه میخواهید پوشش دهید را برنامه ریزی کنید. میتوانید به تنهایی یا گروهی طوفان فکری به راه بیاندازید. بهتر است حداکثر ۴ تا ۶ نفر در جمع خود داشته باشید. برنامه ریزی کنید که چه کسانی میخواهند شرکت کنند و از قبل به آنها اطلاع دهید. بدین ترتیب همه از قبل تحقیق می کنند. مکان آرامی را انتخاب کنید. قلم و کاغذی کنار خود بگذارید . مدت زمان مشخصی مانند نیم یا یک ساعت را تعیین کنید. از ایمیل و موبایل دوری کنید. مطمئن شوید هیچ عاملی حواس شما را در طول جلسه پرت نمی کند.
 • نمودار یا ساختار تهیه کنید. مساله و گزینه های موجود را بنویسید. این کار بیشترین اهمیت را دارد. نمودار فعالیت یا نمودار نزدیکی روابط را ترسیم کنید. نمودارهای نزدیکی روابط یکی از روشهای خوب برای مرتب سازی اطلاعات است. آنها به مرتب سازی ایده های مشترک در یک موضوع کمک می کنند.
 • روی مساله بحث کنید اما تمرکز خود را روی راه حل بگذارید. حال درباره مساله و گزینه های موجود تبادل نظر کنید. روی مجموعه واحدی از ایده ها متمرکز شوید که از همه مهمترند. نظر همه را جویا شوید. اجازه دهید هر یک طوفان فکری خود را برپا کند. لیستی از فواید و مضرات هر انتخاب را تهیه کنید. این کار در تصمیم گیری مناسب به شما کمک می کند
 • استراحت کنید و ذهنتان را باز بگذارید. یک استراحت کوتاه پنج دقیقه ای ذهن را سرحال می کند و اجازه میدهد از مساله فاصله بگیریم و راه حلی کارامد پیدا کنیم. آرام باشید و لیوانی آب بنوشید.
 • روی الویت ها متمرکز شوید. بین وظایف مختلف ارتباط ایجاد کنید. وظایف مستقل و وابسته را دسته بندی کنید. وظایف مستقل را در کنار دیگری قرار دهید و وظایف وابسته را در نموداری مرتب قرار دهید.
 • راه حل را نهایی کنید. شما باید بتوانید بر اساس الویت های موجود و فواید و مضرات راه حلهای مختلف تصمیم گیری کنید. ایده های جدید نیزی میتوانید در جلسه طوفان فکری پیدا کنید. ایده های خلاق را انتخاب کنید. به قول سالوادور دالی:« از کمال نهراسید زیرا هیچ وقت به آن نمیرسید. »راه حل بهینه را نهایی کنید.
 • گامهای عملی: گامهای عملی بعدی را یادداشت کنید. اختصاص دادن یک جدول زمانی منجر به عملکرد سریعتر می شود. اگر نمی توانید نتیجه گیری کنید، اکنون چشم اندازی واضح و منطقی دارید. در نتیجه، بیشتر تحقیق کنید و جلسه دیگری برای طوفان فکری برگزار کنید.

به یاد داشته باشید که یک تصمیم واقعی با این مقیاس اندازه گیری می شود که شما اقدام جدیدی انجام داده باشید. اگر اقدامی صورت نگیرد ، در واقع تصمیمی گرفته نشده است. آنتونی رابینز

چگونه طوفان فکری بازدهی را افزایش می دهد

هر زمان که مشکل پیچیده ای بوجود بیاید، خیلی به آن فکر می کنیم. اما فکر کردن به تنهایی کمکی نمی کند. داشتن افکار منظم اهمیت دارد. نوشتن و دسته بندی کردن راه حلها کلید طوفان فکری است. طوفان فکری به ذهن کمک می کند تا  به جای مساله روی راه حل ها تمرکز کند. ذهن ما بدین ترتیب سریعتر عمل می کند و منجر به گرفتن تصمیمی خلاق و سازنده می شود.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید