عزم راسخ شما سرنوشت تان را تعیین می کند

زندگی رویایی شما چیست؟ میخواهید برای خودتان چه سرنوشتی خلق کنید؟ بعضی مواقع سرنخی از اینکه سرنوشتمان چه باید باشد بدست می آوریم. اما نظرمان با گذشت زمان عوض می شود. ما اهداف و رویاهای دیگری را برای خود متصور می شویم زیرا اهداف اولیه مان به نظر قابل دسترس نمی رسند.

چرا مرتبا اهدافمان را در زندگی تغییر می دهیم؟

ما درباره موضوعی تصمیم میگیریم. با شور و علاقه روی آن کار می کنیم. سپس با چالش روبه رو می شویم و از شور و شوقمان کاسته می شود. خیلی زود به این نتیجه می رسیم که به اندازه کافی توانایی انجامش را نداریم و انصراف می دهیم. هدف دیگری را برای خود انتخاب می کنیم و همان روند تکرار می شود.

در واقع، وقتی تصمیمی میگیریم، درباره موفق شدن در آن بسیار مطمئن هستیم اما طبیعت همیشه برای آزمودن عزم و اراده ما نقشه هایی دارد.

آیا شما تنها کسی هستید که رویاهای بزرگ دارید؟

آیا فکر می کنید یکی از معدود کسانی هستید که رویاهای بزرگی دارند؟ خیر. اکثر مردم رویای میلیونر شدن را دارند. بسیاری میخواهند در دنیا به شهرت برسند. اما بیشتر آنها شکست می خورند. چرا؟ بعد از کمی تلاش، رسیدن به هدف برای آنها غیرممکن یا سخت به نظر می رسد.

برنده ها افراد عادی ای با عزمی فوق العاده هستند. ما شکست میخوریم زیرا اراده کافی نداریم. اگر خوب دقت کنیم میبینیم که ما تنها در موضوعات بزرگ شکست نمیخوریم. ما هر روز بر سر موضوعات کوچک به همان دلیل شکست می خوریم: نبود عزم راسخ

برخی از بهانه تراشی های روزمره ما عبارتند از:

  • از فردا صبح زود بیدار خواهم شد
  • از هفته دیگر پیاده روی صبحگاهی یا مدیتیشن را شروع می کنم
  • از فردا برای امتحان یا پیدا کردن شغلی بهتر درس می خوانم
  • از فردا سیگار کشیدن را ترک می کنم

شما احتمالا همین وعده ها را به خود داده اید. چه اتفاقی برای آنها می افتد؟ شما شروع می کنید اما تنها به مدت چند روز ادامه می دهید و متوجه می شوید که به درد شما نمیخورد. این موارد کوچک میتواند میزان عزم راسخ شما را نشان دهند.

آیا انتظار راهی مستقیم به سمت رسیدن به رویاهایتان را دارید؟

شما دوست دارید کسب و کار خود را راه بیاندازید یا وارد شرکتی شوید که آرزوی پیوستن به آن را دارید. دوست دارید حرفه خود را تغییر دهید. هنرمند شوید. این اهداف شما را به سمت سرنوشتی که رویای آن را در سر داشته اید هدایت می کنند.

چگونه میتوانید بدون کشمکش به آنها برسید؟ اگر رسیدن به رویاها آسان بود، بسیاری در این دنیا موفق می شدند. اما میدانید که تعداد افراد موفق در دنیا زیاد نیست.

هر دستاورد ارزشمندی در زندگی، بزرگ یا کوچک، مراحل سختکوشی و موفقیت خود را دارد. شروع، کشمکش و پیروزی. گاندی

ما تا زمانی که همه چیز خوب پیش می رود ادامه می دهیم. زمانی که کوچکترین مقاومتی ببینیم، رویکرد/ میل و اشتیاق ما فروکش می کند. بنابراین بیشتر رویاهای ما دوامی ندارند. اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد

قبل از شروع هر چیزی، چالشهای پیش رو را در نظر بگیرید. اگر به خوبی با قوانین بازی آشنا هستید، شانس پیروزی شما افزایش می یابد. نمیتوانیم تمام چالشهایی که قرار است با آنها روبه رو شویم را تعیین کنیم. اما میتوانیم بسیاری از آنها را پیش بینی کنیم و از قبل برایشان آماده شویم تا غافلگیرانه نقشه های ما را به هم نزنند.

مثالهایی برای آزمایش میزان عزم راسخ شما

ببینیم چطور طبیعت عزم شما را با مثالهای ساده ای از زندگی روزمره آزمون می کند:

آیا به خاطر می آورید که تصمیم گرفته بودید از فردا برای آزمون یا شغل بعدی خود آماده شوید؟ در نهایت فردا شلوغ تر از امروز خواهید بود. شاید مهمان برایتان آمده  و نقشه تان را به هم ریخته باشد. آیا توانستید طبق نقشه خود پیش بروید؟

شما تصمیم گرفته بودید که پیاده روی بروید یا ورزشی را شروع کنید. بعد از چند روز انجام دادن، درگیر کارهای شرکت می شوید. شب دیر به خانه می آیید و بدنتان روز بعد به استراحت بیشتری نیاز دارد. بنابراین، نمیتوانید صبح زود بیدار شوید و تصمیم میگیرید امروز ورزش نکنید. آیا چنین بهانه هایی را برای انصراف از کاری که شروع کرده اید، می آورید؟

شما تصمیم گرفته بودید که خشم/ سیگار خود را ترک کنید و انسان بهتری شوید. ناگهان با شرایطی پیچیده تر روبه رو می شوید. آیا شکایت می کنید که دنیا نمیخواهد شما فرد بهتری شوید؟

چرا چنین اتفاقی می افتد؟ چرا وقتی کاری را شروع می کنیم شرایط پیچیده تر به نظر می آیند؟ در واقع در این زمان است که طبیعت میخواهد ببیند آیا تصمیم شما موقتی است یا دائمی؟ چه کار باید کرد؟

در تصمیمات خود مصمم باشید

عزم راسخ میزان قدرت ذهنی شما برای ادامه دادن حتی در شرایطی است که اوضاع بر وفق مرادتان پیش نمی رود. هر چه رویا یا هدف شما بزرگتر باشد، بیشتر به مشکل بر میخورید. هر مشکلی نوعی چالش و فرصتی برای رشد به حساب می آید.

هر وقت احساس می کنید در حال شکست خوردن هستید یا اوضاع آن طور که انتظار داشته اید پیش نمی روند، با خودتان بگویید: ممکن است کمی بیشتر طول بکشد اما اتفاق می افتد.

عزم راسخ علی رغم سدهایی که پیش رویتان است برای ادامه کار  به شما ثبات قدم می دهد . دنیس وایتلی

یادتان باشد که هر چه بیشتر بتوانید از پس مشکلات بربیایید، پاداشی که زندگی به شما می دهد بیشتر است.

هرگز اجازه ندهید حالت روحی شما نقشه تان را خراب کند

ما غالبا برده حالات روحی خود  هستیم. حتی اگر زمان داشته باشید، میگویید حوصله درس خواندن ندارید. حتی اگر زنگ ساعت به شما بگوید که وقت بیدار شدن است، می گویید: امروز حوصله اش را ندارم. شاید فردا حالم بهتر شود . سپس زنگ را قطع می کنید.

به حالات روحی خود وابسته نباشید. اگر تصمیم خود را گرفته اید، بیدار شوید و کارتان را انجام دهید. تصمیم مانند قولی است که به خود داده اید. ارزش کلماتی که می گویید را حفظ کنید. اگر حفظ نکنید، به خود و رویاهایتان خیانت می کنید.

منتظر نشوید تا حوصله تان سرجایش بیاید. اگر منتظر شوید به هیچ چیز نمی رسید. ذهن شما باید بداند که وقت دست به کار شدن است. پیرل اس باک

اگر یکبار بهانه تراشی کنید، طبیعت به شما دو دلیل دیگر برای طفره رفتن می دهد. اگر یک گام بردارید، طبیعت برای کمک به شما دو گام پیش رویتان قرار می دهد.

ادامه دهید

قبل از دنبال کردن هر هدفی خوب فکر کنید. اما وقتی تصمیم گرفتید، اقدام کنید. بعد ازآن متوقف نشوید. حرکتی کوچک کافی است تا شما را روی روال بیاندازد و برای پیشروی به شما انگیزه دهد.

چالشها برای قویتر کردن شما سر راهتان قرار میگیرند. به آموختن و حرکت کردن ادامه دهید و روزی به هدف خود می رسید.

به قول مایکل جوردن :موانع نباید شما را متوقف کنند. اگر به دیوار خوردید، تسلیم نشوید. نحوه بالا رفتن یا گذر از آن را یاد بگیرید. 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید