علائم اضطراب که باید از آنها آگاه باشید

0
69
علائم اضطراب که باید از آنها آگاه باشید

علائم اضطراب که باید از آنها آگاه باشید

هر فرد اضطراب را به گونه ای متفاوت تجربه می کند. اضطراب مثل مایعی است که رنگ خودش را حفظ کرده اما با ظرفی که در اینجا فرد مبتلاست تطابق پیدا می کند. در این استعاره، منظور از رنگ علائم اضطراب هستند که در اکثر موارد بروز می‎ کنند. در تمامی موارد اضطراب باعث نوعی انباشت روان شناسانه می شود که در پس آن هر مشکل بنظر ۲ برابر سخت تر رسیده و شکست های فرد بیش از حد بزرگ جلوه می کنند. تا به امروز، اختلال اضطراب به لحاظ تشخیص و درمان وضعیتی شبیه به افسردگی دارد. از همین رو احتمال همزمان مبتلا بودن به هر دوی این بیماری های روانی بسیار بالاست. به علاوه شمار افراد مبتلا سالانه افزایش پیدا کرده و این اختلال زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند.

مشکلات تشخیص اختلال اضطراب

برطبق مطالعات، تشخیص دقیق اضطراب کار آسانی نیست. متخصصین مختلفی که از رشته های مختلف در این مطالعه دست داشته اند اظهار کرده اند که علائم اضطراب بسیار نزدیک به دیگر شرایط روان شناسانه است؛درست به مانند درد شکم که همیشه ناشی از هضم نادرست نیست و درد کمر که همیشه به بد نشستن برنمی گردد. حقیقت این است که اختلال اضطراب می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود.

۵ ناحیه ای که علائم اضطراب بروز می کنند

می توان علائم اضطراب را در ۵ ناحیه دسته بندی کرد. همچنین شایع است که علائم مختلفی را در هر ناحیه تجربه کنید. به عنوان مثال فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی ممکن است از علائم کلاسیکی مانند لرزیدن، سوزن سوزن شدن و سرگیجه و… رنج ببرد حال آنکه ممکن است علائم شناختی نیز از خود بروز بدهد. در ادامه ویژگی های هر دسته بندی را عنوان می کنیم.

علائم فیزیکی اضطراب

– ضربان قلب نامنظم

– تنگی نفس

– تنگی قفسه ی سینه

– سرگیجه

– تعریق

– گرفتگی عضلات

– درد شکم

– خستگی

– سردرد

اگر این علائم شدید و طولانی مدت شوند می توانند به وضع وخیم تری منجر شوند. مثل بی خوابی، اختلال غذا خوردن، کاهش میل جنسی، تضعیف سیستم ایمنی و… از سوی دیگر این علائم به گونه ای هستند که شخص مبتلا به اختلال اضطراب ممکن است تصور کند به نوعی بیماری جسمی دچار شده از همین رو ملاقات پزشکی که بتواند ریشه ای دلیل مشکل تان را پیدا کند بسیار حائز اهمیت است.

علائم شناختی

علائم شناختی مربوط به افکاری هستند که اضطراب ایجاد می کند.

– نگرانی دائم

– افکار فاجعه بار

– مشکلات حافظه

– توجه بیش از حد به مسائل بی اهمیت

– استرس

– مشکلات تمرکز

– دشواری در تصمیم گیری

– احساس پوچی

– حس ناآشنایی با محیط اطراف

– عدم قطعیت

– ترس از دست دادن کنترل

– افکار خودکشی

علائم عاطفی

اضطراب احساسی یا عاطفی نیز اگر تداوم پیدا کند مسئله ای جدی است. شایع ترین علائم آن عبارتند از بی تابی، غم و اندوه، نوسان خلق و خو و تحریک پذیری، گریه، خنده های عصبی

علائم رفتاری

یکی از علائم شایع اضطراب کناره گیری است. در این بیماری اجتناب از شرایط یا وضعیتی خاص رایج است. به خصوص افراد حس می کنند که در این شرایط خاص ممکن است حملات اضطرابی بهشان دست بدهد که قادر به کنترل آن نباشند. حس ناامنی ای که دارند باعث می شود زمین زیر پایشان بنظر میدان مین برسد. از همین رو تجربه ی علائم زیر به شدت شایع است.

– احساس گیر کردن یا ناگهانی عمل کردن

– تغییر در حرکات بدن مثل کندی  یا پر تحرکی

علائم اجتماعی

– مشکل در گفت و گو کردن یا بیش از حد حرف زدن

– بی علاقگی نسبت به سرگرمی های مورد علاقه شان

– احتیاج به انزوا و تنهایی

– اجتناب از فعالیت های روزانه مثل کار کردن یا تعامل با دوستان

در انتها باید گفت که علائم اضطراب متنوع و طاقت فرسا هستند بنابراین اگر حس می کنید مبتلا به چنین اختلالی شده اید حتما با یک متخصص مشورت کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید