علائم سوء استفاده‌ی روانی که نباید نادیده گرفت

0
337
علائم سوء استفاده‌ی روانی

علائم سوء استفاده‌ی روانی که نباید نادیده گرفت

خیلی‌ها تحت سوء استفاده‌ی روانی قرار می‌گیرند اما خود‌شان از آن بی‌خبر‌ند. در ادامه ما قصد داریم علائم سو استفاده‌ی روانی که خیلی‌ها نا‌دیده می‌گیرند را به شما معرفی کنیم تا شما قربانی همچنین مسئله‌ای نباشید.

تحقیر کردن

تا به حال در رابطه‌ای بوده‌اید که حس کنید همیشه نا‌دیده گرفته می‌شوید؟ انگار که در یک سری شرایط اصلا احساسات شما مهم نیستند. حقیقت این است که در واقع احساسات شما اهمیت دارند و آن کسانی که اهمیت نمی‌دهند درواقع دارند علائم سو استفاده‌ی روانی از شما را از خود بروز می‌دهند.

شوخی‌های بی‌رحمانه

یکی از شیوه‌های آب زیرکاهانه‌ی اینکه کسی دارد از شما سواستفاده‌ی روانی می‌کند این است که شوخی‌هایی می‌کند که اعتماد بنفس شما را خدشه دار می‌کند. تازه اکثر اوقات وقتی با این شوخی به شما بر می‌خورد، کسی که آن را می‌گوید شروع به نقد شما هم می‌کند و به شما بر چسب زیادی حساس بودن یا بی‌جنبه بودن می‌زند. اما بی‌پرده بگوییم، این گونه شوخی‌ها اصلا شوخی نیستند و درست برای توهین کردن به شما طراحی شده‌اند.

ایجاد حس گناه

سو استفاده کنندگان روانی، وقتی به چیزی که می‌خواهند نرسند در طرف مقابل حس گناه ایجاد می‌کنند تا ورق را برگردانند. آنها خیلی خوب شما را متقاعد می‌کنند که شما کار اشتباهی انجام داده‌ و گناهکارید! شما باید خیلی قوی باشید تا نگذارید این گونه احساسات بر شما تاثیر بگذارند.

بی‌توجهی عاطفی

انواع مختلفی از بی‌توجهی وجود دارد و یکی از آنها بی‌توجهی عاطفی است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رابطه این است که نیاز‌های عاطفی هم را برآورده کنید و سو استفاده کنندگان این موضوع را نا‌دیده می‌گیرند. حواستان باشد که چقدر به شما گوش داده و مشکلات‌تان برای آنها مهم است.سو استفاده کننده‌ها اغلب در این شرایط بحث را به سمت احساسات و مشکلات خود تغییر می‌دهند.

موذی‌گری و کنترل

فرد سو استفاد کننده در اینجا از کلمات و کار‌هایی استفاده می‌کند تا شخص مقابل را کنترل کند تا در مسیر مطلوب او حرکت کند. بسته به اینکه طرف مقابل متوجه شود، کنترل و موذی‌گری می‌تواند جزئی یا خیلی زیاد باشد.

کمبود ارتباط

ارتباط پایه‌ی اصلی تمام روابط است. کمبود ارتباط یا تمام احساسات را می‌کشد یا کنترل را سفت و سخت در دست یک طرف رابطه قرار می‌دهد. کسانی که سو استفاده‌ی روانی می‌کنند هرگز تمایلی به برقراری ارتباط ندارند، چرا که صحبت در مورد مسائل اغلب تاکتیک‌های آنان را فاش می‌کند.

تغییر خلق و خو

سو استفاده کنندگان اغلب تغییر شدیدی در خلق و خویشان وجود دارد. این می‌تواند نوعی اختلال باشد اما در دیگر موارد، می‌تواند برای بردن طرف مقابل به هرسمت و سویی باشد. تا به حال حس کردید که وقتی عنوان می‌کنید با طرف مقابل‌تان مشکلی دارید ناگهان مودش عوض می‌شود؟ خشم رایج‌ترین حسی است که این افراد برای عقب نشاندن طرف مقابل استفاده می‌کنند.

منزوی کردن

سو استفاده کنندگان همچنین تلاش می‌کنند که شما را از خانواده و دوستان‌تان جدا کنند. دلیل این امر آن است که آنها نمی‌خواهند خانواده یا دوستان‌تان درباره‌ی رابطه‌تان نظری دهند. جدا کردن شما از دیگران، هم پشتیبانی از شما را از بین می‌برد و هم شما را وابسته و آسیب پذیر رها می‌کند .

انکار

یکی دیگر از تاکتیک‌های سو استفاده کنندگان روانی این است که به کل چیز‌هایی که قبلا گفته‌اند را انکار می‌کنند. مثلا ممکن است شما یادآوری کنید که شریک‌تان قول داده با شما به جایی بیاید، اما او به طور کل دادن همچنین قولی را انکار می‌کند.

هرگز این نشانه‌ها را نادیده نگیرید. اگر طرف مقابل‌تان موافق حرف زدن و حل کردن مسائل است پس فرصتی دهید واگر نه با در در نظر گرفتن شرایط بهتر است برای مراقبت از خودتان هم که شده  آن رابطه را به بهترین نحو تمام کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید