عوارض قلدری بر سلامتی

0
68
عوارض قلدری بر سلامتی

عوارض قلدری بر سلامتی

قلدری به طور منفی بر سلامت ما تاثیر می گذارد. این رفتار که به افراد آسیب زده، آن ها را تحقیر کرده و دست و پایشان را می بندد تنها به اضطراب و استرس منجر نمی شود. هرکسی که مورد قلدری قرار گرفته باشد ممکن است به افسردگی، دردهای مزمن، مشکلات گوارشی یا حتی بی خوابی مبتلا شود. حتی ممکن است این اثرات طولانی مدت شوند.

افراد به طرق مختلف برای دیگران قلدری می کنند. این موضوع نه تنها در مدرسه، بلکه در محیط کار، رابطه بین والدین و فرزندان و حتی میان خواهر و برادران نیز اتفاق می افتد. پیامدهای قلدری کردن آنقدر شدید است که متخصصین بر این باورند که به یک مشکل بهداشت عمومی تبدیل شده.

طبق مطالعات دانشگاه آلمریا، خودکشی ناشی از آزار و اذیت و قلدری سومین دلیل عمده ی مرگ میان جوانان بین ۱۵ تا ۲۹ سال است. این آمار هر سال افزایش پیدا می کند. علاوه براین مطالعه ی دیگری دریافته که عمده ی برنامه هایی که هدف شان جلوگیری از قلدری کردن است جواب نمی دهند.

متخصصین در امر قلدری کردن و رفتارهای خشونت آمیز عنوان کرده اند که المان کلیدی پشت تمام این ها، درک دلیل قلدری کردن یا فردی است که دیگران را ترسانده یا قدرتش را به رخ آن ها می کشد. می دانیم که بسیاری از افراد برای جبران کمبود اعتماد به نفس خود برای دیگران قلدری می کنند. دیگر انواع قلدری نتیجه ی تربیت ناصحیح است. از سوی دیگر آمار کمی از قلدری ها هم مربوط به بدجنسی و کینه توزی است.

جنبه ی مهم دیگری پشت این مسئله وجود دارد: تاثیر قلدری کردن بر سلامت قربانی و نیاز به اقدام کردن هر چه سریع تر در سطوح اجتماعی و روانشناسی.

تاثیرات قلدری بر سلامتی چیست؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا هشدار می دهد که تاثیرات قلدری بر سلامتی آنقدر شدید است که لازم است برنامه هایی برای پیشگیری از آن اجرا کنیم. در موارد شدیدتر، شخص مورد قلدری قرار گرفته ممکن است اقدام به خودکشی کند.

جنبه های دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. اول اینکه، رنج بردن از این نوع رفتار به مدت حداقل ۶ ماه باعث بروز تغییرات واضح فیزیکی و روان شناسانه می شود. علاوه براین، تاثیرات این مسئله ممکن است سال ها ادامه پیدا کند.

انواع مختلفی قلدری کردن

کلامی (توهین، نظرات حقیر کننده)

اجتماعی (منزوی کردن دیگری)

جسمانی (خشونت)

روانشناسانه (فریب کاری، باج گرفتن)

جنسی (دستمالی کردن، تحقیر فیزیکی، سوء استفاده جنسی)

تاثیرات روانشناسانه ی تهدید و قلدری

این نوع رفتار تاثیراتی نیز دارد که رد پای خارجی از خود به جا نمی گذارند. این اثرات تمامیت فرد را تضعیف کرده و معمولا به سلامت فیزیکی شان لطمه می زند.

– از دست دادن تدریجی اعتماد به نفس

– اختلالات اضطرابی و استرسی

– از دست دادن عزت نفس

– بی اعتمادی

– مسائل مربوط به رشد شخصی

– از دست دادن انگیزه

– کاهش کیفیت روابط اجتماعی

– پریشانی روانی

– احساس ناامنی

ـ احساس گناه و شرمساری به خاطر اینکه نمی داند این شرایط را چطور مدیریت کند.

ـ خودآزاری

– افسردگی

– افکار خودکشی

تاثیرات جسمانی تهدید و قلدری

David Hanscom متخصص دردهای مزمن است. تحقیقات منتشر شده ی او بر روی این مسئله، یک نکته ی مهم را به ما می نمایاند: رنج بردن از قلدری به مدت بیش از ۵ ماه، تغییراتی را در سلامت فرد بوجود می  آورد. به عنوان مثال اولین تغییر قابل توجه، تضعیف سیستم ایمنی است.

– درد ستون فقرات و کمر

– بی خوابی

– مشکلات گوارشی

– سردرد و میگرن

– کاهش وزن

– مشکلات پوستی

– ریزش مو

همانطور که کارشناسان اشاره کرده اند، احساساتی از جمله شرم، عصبانیت، ترس و استرس می توانند بر روند جسمانی تان تاثیر بگذارند.

برای جلوگیری از قلدری چکار می توانیم انجام دهیم؟

حال می دانیم که قلدری تاثیرات مضر زیادی بر سلامتی دارد. همچنین متوجه شدیم که افراد، خصوصا جوانان، به تدریج به شرایطی که نمی دانند چطور آن را مدیریت کنند واکنش نشان می دهند. این نوع رفتار در کلاس درس، محیط کار و حتی در صمیمیت محیط خانه نیز دیده می شود.

در ارتباط با آن چه کاری از دست مان برمی آید؟ اول از همه، باید اطلاعات خودمان را افزایش دهیم. باید نسبت به این موضوع حساس بوده و در هر وضعیت احتمالی اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم: در مدرسه، دانشگاه، مراکز مراقبت های اولیه و محل کار.

هر شخص باید بداند که در صورت لزوم باید از کمک متخصص بهره ببرد. از همین رو، باید دسترسی به روانشناس را برای کسانی که مورد قلدری قرار می گیرند و حتی خود کسانی که قلدری می کنند فراهم کنیم.

باید نسبت به این شرایط حساسیت بیشتری به خرج دهیم. نمی شود با قصد نیت خوب و درمان های خانگی با قلدری مبارزه کرد. بنابراین به اقدامات جدی، هوشمندانه و موثر احتیاج داریم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید