فرار کردن از مشکلات هیچ گاه چاره کار نیست

بهترین راه برای فرار از مساله حل کردن آن است. برندن فرانسیس

ممکن است شنیده باشید که برخی می گویند زندگی آسان نیست. بله درست است اما اگر آسان بود لذتی نداشت. زندگی یعنی سروکله زدن با هم چیز به طور همزمان و در عین حال لذت بردن از آنها.

همه ما در زندگی روزمره خود گرفتاری هایی داریم. گاهی در محل کار و گاهی در خانه اوقات سختی را می گذرانیم. وقتی شرایط برای مدتی از کنترل خارج می شوند، فکر می کنیم باید همه چیز را رها و از آن فرار کنیم.

گاهی شرایط سخت به قدری طول می کشند که از زندگی خود متنفر می شویم. هر روز با چالش هایی روبه رو می شویم. به افراد مقدس فکر می کنیم که حتما زندگی بهتری از ما دارند. خودمان را زائرانی تصور می کنیم که روزی به کوههای هیمالیا می رویم. ما آن زندگی را یک زندگی معنوی میدانیم. اما این راه حل نیست، بلکه تنها فرار کردن از مشکل است.

برای داشتن یک زندگی معنوی لازم نیست همه چیز را رها کنیم و یا حتی مانند قدیسین زندگی کنیم. بلکه باید سرجای خود بایستیم و هر روز بهتر عمل کنیم و هیچ گاه خدا را فراموش نکنیم. صرف نظر از هر مسیری که بروید گاهی اوقات شرایط آسانند و گاهی دشوار. فرار کردن از مشکل تنها فاصله را از راه حل زیاد می کند.

فرد باهوش مشکل را حل می کند. فرد عاقل از آن دوری می کند. البرت انیشتین

چالشهای زندگی روزمره را به عنوان فرصتی برای رشد در نظر بگیرید. اگر باور ندارید شرایطی در گذشته را به خود یادآوری کنید که بسیار سخت بودند اما ازآنها عبور کرده اید. قطعا با عبور از آن شرایط قویتر شده اید. و خصوصیاتی پیدا کرده اید که در غیر این صورت نمیتوانستید بدست آورید. هرگاه با مشکلی روبه رو می شوید، نتیجه نهایی را تصور کنید. به این فکر کنید که وقتی آن را حل کرده اید به چه میزان رشد داشته اید.

گاهی ما چاره ای نداریم و باید آن کار را انجام دهیم. هر روز از اینکه کاری را تکرار می کنیم ناراحتیم. چرا هر بار کارتان را بهتر انجام نمی دهید تا از انجامش لذت ببرید. یادتان باشد: همیشه راه بهتری وجود دارد.

اکثر مواقع وقتی مشکلی را در یک زمینه حل می کنیم، قابلیت حل مسائل مشابه را در سایر مکانها بدست می آوریم.

در زیر به برخی از مشکلاتی اشاره می کنیم که حل آنها موجب رشد شما می شوند:

  • آیا در محل کار با همکاران خود درگیری دارید؟ روی آن کار کنید. اگر مساله خود را بتوانید در محیط کار حل کنید، در زندگی روزمره نیز مشکلات مشابهی را میتوانید حل کنید.
  • آیا هنگام فکر کردن به راه حل خود را محدود می کنید؟ مساله را از زاویه دیگری نگاه کنید. از شکست نترسید زیرا شکست به شما درسی می دهد. اشتباهات خود را تکرار نکنید و از آنها درس بگیرید.
  • آیا از صحبت کردن در جمع می ترسید؟اگر از صحبت کردن در جمع می ترسید، احتمالا ازاینکه نظر خود را در دورهمی های خانوادگی بگویید هراس دارید. روی یک مکان کار کنید و در سایر مکانها بهتر خواهید شد.
  • آیا از شروع کردن می ترسید؟هیچ گاه شانس شروع کردن را از دست ندهید. گاهی خود را به حماقت زدن بهتر از راه حل ندادن است.
  • آیا در حال رشدید؟اگر چیز زیادی نمی آموزید پس رشد نمی کنید. به افراد اطراف خود نگاه کنید. برخی را به دلیل رویکردشان نسبت به حل مساله تحسین می کنید. پس منتظر چه هستید؟ نزدیکشان نزدیک شوید و از آنها بیاموزید.

هر بار که مساله ای را حل می کنید حس موفقیت و رشد فردی به شما دست می دهد. بهترین تلاش خود را انجام دهید. هر مشکلی، راه حلی دارد. به تعداد انسانهای روی زمین راه حل وجود دارد. شکست خوردن بهتر از هرگز تلاش نکردن است زیرا:

هر سختی، هر شکست، و هر اندوهی با خود بذر منفعتی برابر یا بالاتر از خود را دارد. ناپلئون هیل

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید