محبوبیت باعث شادی بیشتر شما نمی‌شود!

0
164

محبوبیت باعث شادی بیشتر شما نمی‌شود!

محبوب بودن بدین معنا نیست که حتماً خوشحال‌تر هم خواهید بود. مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که برای نوجوانان، داشتن چند دوست صمیمی محدود نشانگر خوبی از این است که آن‌ها در آینده چقدر شادتر و موفق‌تر خواهند شد.

در این مطالعه، 140 نوجوان در طی دوره‌ی 10 ساله مورد بررسی قرار گرفتند، یعنی از 15 سالگی تا 25 سالگی. این شرکت‌کنندگان 59 درصد سفیدپوست، 29 درصد آفریقایی-آمریکایی و 12 درصد از نژادهای مختلف بودند. درآمد خانواده‌هایشان هم از 40 هزار دلار تا 59 هزار دلار بود. هرسال این نوجوانان سؤالاتی را درباره‌ی دوستی‌های خود و همچنین مصاحبه‌ای را با تیم تحقیقاتی راجع به اضطراب، مسائل اجتماعی، عزت‌نفس و افسردگی انجام می‌دادند. دوستان نزدیک این شرکت‌کنندگان هم برای این مطالعه مورد مصاحبه قرار گرفتند.

محققان روابط دوستانه‌ی نزدیک را روابط حمایتگری تعریف می‌کنند که ایجاد وابستگی کرده و همین باعث می‌شود از دیگر انواع روابط صمیمی‌تر باشند. برای اینکه حقیقت یک رابطه‌ی دوستانه تعیین شود، محققین با دوستان فرد مورد مطالعه هم صحبت می‌کردند و بر اساس کسانی که دوست داشتند با فرد مورد بررسی دوست باشند یا وقتشان را با او صرف کنند محبوبیت او را اندازه‌گیری می‌کردند. آن‌ها دریافتند که جوانانی که در 15 سالگی وقت بیشتری برای بهبود روابط دوستانه‌ی نزدیکشان صرف می‌کردند، در 25 سالگی اوضاع بهتری داشته، اضطراب اجتماعی کمتری داشتند، احساس ارزشمندی بالاتری داشتند و همچنین علائم افسردگی کمتری از خود نشان می‌دادند و نوجوانانی که در دبیرستان محبوب‌تر بودند درواقع سطوح بالاتری از استرس را در 25 سالگی داشتند. محققین بر این باورند که ایجاد روابط دوستانه‌ی نزدیک به افراد کمک می‌کند که احساس بهتری داشته باشند، چراکه این‌گونه روابط در جوانی و درست زمانی که هویت افراد در حال شکل‌گیری است ایجاد می‌شوند. این نوع روابط دوستانه به نوجوانان کمک می‌کند که انتظار حمایت داشته و خودشان هم دیگران را حمایت کنند.

جالب توجه است که به نظر می‌رسد وقتی خیلی محبوب باشی داشتن روابط دوستانه‌ی نزدیک خیلی کار راحتی نیست. بااینکه برخی نوجوانان می‌توانند هر دو را مدیریت کنند، اما به‌طور کلی به نظر می‌رسد که برای داشتن روابط دوستانه‌ی نزدیک و یا داشتن حلقه‌ی بزرگی از دوستان ویژگی‌های شخصیتی و صفات مختلفی لازم است.

به گفته‌ی یکی از نویسندگان این مطالعه: مطالعه‌ی ما تائید می‌کند که شکل‌دهی روابط دوستانه‌ی نزدیک و قوی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجربه‌ی اجتماعی یک نوجوان است. دوست داشته شدن توسط جمع زیادی از افراد نمی‌تواند جای شکل‌دهی روابط دوستانه‌ی عمیق و حمایتگر را بگیرد؛ و این تجربیات با ما می‌مانند و بر اتفاقات آتی زندگی ما تأثیر می‌گذارند.

علی‌رغم مهم بودن این قضیه، طبق آمار هر کدام از ما تعداد کمتری از این پیوندهای صمیمی را تجربه می‌کنیم. بررسی‌ای که در سال 1985 انجام شد نشان داد که عمده‌ی مردم 3 دوست نزدیک و صمیمی داشتند، حال آنکه در سال 2004 اکثر مردم ادعا کردند که هیچ دوست صمیمی‌ای ندارند.

این همیشه کار آسانی نیست، اما توسعه‌ی روابط دوستانه‌ی عمیق و طولانی می‌تواند در هر مرحله‌ای از زندگی ما اتفاق بیفتد. مثل دیگر روابط، این گونه روابط هم به زمان و توجه احتیاج دارند. حتی گفته می‌شود که با هجوم دوستی‌های مجازی، امروزه بیش‌ازپیش حائز اهمیت است که در دنیای واقعی هم دوستان نزدیک داشته باشیم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید