مدیتیشن، پادزهری برای استرس و نگرانی

0
159

مدیتیشن، پادزهری برای استرس و نگرانی

مدیتیشن همواره به عنوان پادزهر و درمانی برای استرس، نگرانی و ترس شناخته شده است. مدیتیشن یک داروی جادویی نیست و نتایج آن یک شبه قابل مشاهده نخواهند بود، اما اگر خودتان را متعهد به انجام  هر روزه ی مدیتیشن کنید، نتایج آن تضمینی خواهند بود.

ما در دنیایی پر از تنش، استرس و نگرانی زندگی می کنیم. کار، روابط، مسائل مالی، سلامتی، خطرات و ترس ها زمینه ی ایجاد استرس، اضطراب و نگرانی را فراهم می سازند. این مسائل مانع آرامش خاطر شده، باعث تولید سموم در بدن می شوند، به سلامتی آسیب می زنند و در زندگی اختلال ایجاد می کنند.

ذهن و بدن به چیزی برای ریلکس شدن و آرام کردن شان احتیاج دارند، و در اصل یکی از کارکردهای مدیتیشن هم همین است. تاثیرات آن نه تنها در حین انجام آن، بلکه در طی روز باقی خواهند ماند.

انگیزه ی تمرین مدیتیشن

شاید آغاز کردن مدیتیشن برای تان دشوار باشد، چرا که انگیزه ای برای این کار ندارید. شاید حتی قبل از شروع این کار به مدارکی مبتنی بر اثربخشی آن احتیاج داشته باشید.

مطالعه در مورد مدیتیشن و تحقیقات انجام شده در زمینه ی آن می تواند به شما کمک کند. مطالعه در مورد تجربیات کسانی که مدیتیشن انجام داده اند و حتی ملاقات این افراد نیز می تواند موجب تحریک انگیزه و تمایل شما شود.

اگر با عشق و علاقه به سمت مدیتیشن بروید، به صبر و استقامت لازم برای موفقیت در این امر دست پیدا می کنید. به زودی ۱۰ یا ۲۰ دقیقه زمان اولیه ی مدیتیشن تان، به ۳۰ دقیقه و حتی بیشتر افزایش پیدا می کند.

به مانند چیزهای دیگر، وقتی در این زمینه هم شاهد نتایج باشید، میل و اشتیاق تان برای موفق شدن بیشتر می شود.

تکنیک های انجام مدیتیشن

تکنیک و روش انجام مدیتیشنی که با آن راحت هستید را انتخاب کنید. از طریق منابع مختلفی می توانید در مورد تکنیک های مختلف مدیتیشن اطلاعات بدست بیاورید. ما توصیه می کنیم که با روشی ساده کارتان را آغاز کنید؛ چرا که مدیتیشن باید ساده باشد نه پیچیده. مثلا می توانید مدیتیشن مانترا، شمع یا آب انجام دهید.

شاید اول به کمی آزمون و خطا احتیاج باشد. خودتان را مجبور به انجام کاری که دوست ندارید نکنید. این کار موجب تنش می شود و تنش چیزی است که باید از آن اجتناب کنید. اگر با یک روش انجام مدیتیشن راحت نیستید، تکنیک دیگری را پیدا کنید. اما وقتی چیزی که با آن راحت هستید را پیدا کردید، به آن بچسبید.

مدیتیشن باعث رهاسازی استرس و نگرانی ها می شود

پس از تمرین مدیتیشن برای مدتی، متوجه می شوید که سطح آرامش خاطرتان رو به افزایش است و شرایطی که پیش از این موجبات نگرانی و استرس شما را فراهم می کردند، حالا کم کم قدرت شان را برای تاثیر گذاری روی شما از دست می دهند. شما به مرور متوجه خواهید شد که تنش های فیزیکی، عاطفی و روانی به مرور شروع به محو شدن کرده و در آرامش خاطر به سمت تان باز می شود.

عمل مدیتیشن در طی زمان ذهن و افکارتان را از نگرانی ها و استرس ها دور کرده و برای تان آرامش خاطر به ارمغان می آورد. دنیای خارجی دیگر تاثیر کمتری بر احساسات و افکارتان گذاشته و ذهن و بدن تان هر دو ریلکس می شوند. این موضوع همچنین بر متابولیسم بدن هم تاثیر گذار است و بدن را از سموم پاک کرده و جانی تازه به آن می بخشد.

مدیتیشن پادزهر تنش ها، ترس ها و نگرانی هایی است که مردم به آن ها دچارند. تاثیرات انجام این کار باعث می شود که آرام ماندن در شرایط دشوار آسان تر شده و از همین رو راحت تر از پس  آن ها بربیاییم.

مدیتیشن نه تنها به شما آرامش خاطر می بخشد، بلکه قدرت درون، اراده و خود انضباطی تان را افزایش می دهد. در اصل مدیتیشن ابزاری مهم برای داشتن زندگی ای شادتر و آرام تر می باشد.

مدیتیشن نه تنها برای کسانی که به دنبال بیدار معنوی و روشنگری هستند ابزاری عالی است، بلکه به کار هرکسی که در جست و جوی داشتن زندگی ای آرام است نیز می آید.

مدیتیشن واقعا پادزهری برای استرس و نگرانی هاست وبه شما کمک می کند که صرف نظر از پیشه و طریقه ی زندگی تان، از دست این احساسات منفی خلاص شوید. فرقی نمی کند که در مغازه، کارخانه یا بانک  کار می کنید. شاید صاحب کسب و کاری بوده یا کارمند باشید. ممکن است در یک شهر پرجمعیت یا در روستا زندگی می کنید. در هر صورت مدیتیشن در زندگی به دردتان خواهد خورد.

تحقیقات زیادی در زمینه ی مدیتیشن و اثرات آن انجام شده و همه ی آن ها به این نتیجه رسیده اند که پرفایده ترین تاثیر آن، رهایی از اضطراب است.

آیا شما هم مدیتیشن انجام داده و یا درصدد آغاز آن هستید؟

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید