مردان وقتی همسرشان درآمد بیشتری دارد استرس می گیرند

پوشیده نیست که مدیریت پول در روابط گاهی اوقات می تواند دشوار باشد. اما یک مطالعه ی علمی جدید نشان داده که این موضوع از آنچه فکر می کنیم پیچیده تر است. مشخص شده که مردان نه تنها وقتی نان آور خانه هستند، بلکه وقتی زنان بیش از ۴۰% درآمد خانه را تامین می کنند نیز استرس می گیرند. ایده ی فرهنگی مرتبط دانستن مردانگی به نان آور بودن، دلیل اصلی این قضیه است، هرچند که تنها دلیل نیست.

وابستگی مالی بیشتر، استرس بیشتر

وقتی زنان بیش از ۴۰% درآمد خانه را تامین کنند استرس مردان بیشتر می شود. هرچه مرد به لحاظ اقتصادی به زن وابسته تر باشد، مشکلات روانشناسانه ای که ممکن است از آنها رنج ببرد بیشتر می شود. این نتایج پس از بررسی ۶ هزار زوج دگرجنس گرا در طی دوره ای ۱۵ ساله در آمریکا مشخص شده. سطوح استرس هم بر مبنای ناراحتی، اضطراب، تشویش، ناامیدی  و بی ارزشی اندازه گیری شده اند.

مردانگی و عدم تعادل قدرت

یکی از دلایل این ارتباط به خاطر وجود فرهنگ مردسالاری در جامعه است. برای نسل های متمادی، در بسیاری از فرهنگ، این انتظار می رفته که مردان تامین کننده ی اصلی خانواده باشند و مردانگی شان به شدت به تحقق این موضوع بستگی داشته. وقتی بین زن و مرد تفاوت درآمد فاحشی باشد، مرد استرس بیشتری را تجربه می کند. از سوی دیگر، وقتی درآمدها خیلی تفاوت داشته باشد، در تصمیمات روزمره ی افراد، خرج ها و صرفه جویی ها و پس اندازهایشان تاثیر می گذارد و در همین راستا فردی که درآمدش کمتر است ممکن است به لحاظ مالی احساس آسیب پذیری کرده و به فکر جدایی یا طلاق بیفتد.

هر قانونی استثنا دارد

برای وجود استرس در مرد و درآمد بیشتر خانم در رابطه استثنائی هم وجود دارد، آن هم اگر این دو قبل از زندگی با یکدیگر درک کنند که خانم درآمد بیشتری دارد. در چنین شرایطی شکاف در درآمد، از پیش انتظار می رفته و شرایط پس از زندگی با یکدیگر تسهیل می یابد. مرد قبل از اینکه خانم را برای زندگی انتخاب کند می دانسته که او درآمد بیشتری دارد و حتی شاید دلیل ازدواجش با او هم همین باشد.

نسبت درآمد مهم است

طبق این مطالعه، تنها نان آور خانه بودن هم برای مردان استرس زاست. هرچند نه به اندازه ی وقتی که درآمد کمتری از زن دارند. دلیل این مسئله آن است که مسئولیت و فشار باعث اضطراب و استرس می شوند. بنابراین نتیجه ای که گرفته می شود این است: مردان زمانی خوشحال ترند که هم طرف مقابل در تامین هزینه های خانواده کمک کننده باشد و هم زمانی که درآمد بیشتری از طرف مقابل دارند. نسبت ایده آل ۶۰ به ۴۰ است.

پیشرفت آهسته به سمت از بین بردن تفاوت حقوق میان زن و مرد

طبق بررسی ها در برخی کشورها این تفاوت حقوق و درآمد رو به کاهش و از بین رفتن است، مثلا در کشورهایی مثل ایسلند، نروژ، سوئد و فنلاند.

آیا تفاوت در درآمد در رابطه برای شما مهم است؟

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید