مزایای استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان

کتاب‌های رنگ‌آمیزی دیگر فقط برای کودکان نیستند. بسیاری از بزرگسالان هم از این کتاب استفاده می‌کنند و دلیل آن تنها بازگشت موقتی به روز‌های کودکی نیست، بلکه این کار مزایای زیادی را به همراه دارد. در این پست قصد داریم به مزایای رنگ کردن کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان و تاثیری که می‌توانند بر زندگی‌تان داشته باشند بپردازیم.

۱- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان استرس را کاهش می‌دهد

قدرت هنردرمانی شاید موضوع داغی برای آزاد کردن استرس باشد اما اصلا موضوع جدیدی نیست. کتاب‌های رنگ‌آمیزی ماندالا به مدیتیشن کردن و یا پیدا کردن سطح بالاتری از خودآگاهی به شما کمک می‌کنند. این رنگ‌آمیزی‌ها حتی می‌توانند به شما در درک بهتر خودتان و جایگاه‌تان در دنیا کمک کنند.

۲- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان اضطراب را از بین می‌برد

اضطراب یک شرایط ذهنی شایع است که میلیون‌ها بزرگ‌سال را به خود مبتلا کرده. این اختلال شامل حملات پنیک، نگرانی‌های بیش از حد و افکار مرگ و مردن می‌شود. استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان یکی از راه‌هایی است که می‌توانید برای آرام کردن احساسات منفی و به اوج نرسیدن اضطراب‌تان استفاده کنید.

۳- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان کل مغز را ورزش می‌دهد

رنگ‌آمیزی کاری مرتبط با سمت چپ یا راست مغز نیست، بلکه کاری است که دو نیمکره‌ی مغز را ورزش داده و یک‌جورهایی کل مغز را به فعالیت وا می‌دارد. وقتی بزرگسالان رنگ‌آمیزی می‌کنند از سمت خلاقانه‌ی مغزشان برای انتخاب رنگ‌های هنرمندانه و ایجاد زیبایی شناختی استفاده می‌کنند. اما در عین حال از لب پیشانی خود برای تمرکز بهره می‌برند. در حین رنگ‌آمیزی حتی از سمت منطقی مغز نیز برای حل مسئله استفاده می‌شود. در کل این فعالیت کل مغزتان را به تلاش وا می‌دارد.

۴- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان موجب جرقه زدن خلاقیت می‌شود

رنگ‌آمیزی ذهن شما را تهی می‌کند. وقتی دارید کل تمرکزتان را صرف جزئیات رنگ‌آمیزی می‌کنید، ذهن‌تان کمی برای خودش پرسه می‌زند. شبیه به مدیتیشن و تمرینات خودآگاهی، آزادی دادن به ذهن‌تان موجب می‌شود با جاهایی یا چیزهایی ارتباط برقرار کند که قبلا نکرده بود. این حالت گاهی منجر به رشد فرد شده و گاهی باعث می‌شود ایده‌های نو و خلاقانه به ذهن‌تان خطور کند.

۵- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان باعث می‌شود خودآگاه و با حضور ذهن باشید

حضور در لحظه عملی برای از قصد متمرکز کردن تمام توجه‌تان به کاری که در لحظه انجام می‌دهید و قبول کردن آن بدون قضاوت کردن است. اگر به دنبال المان کلیدی در شادی می‌گردید این جای خوبی برای آغاز کردن است. وقتی وقت‌تان را صرف رنگ‌آمیزی طراحی‌های پیچیده‌تر در کتاب‌های رنگ‌آمیزی میکنید، باید تمرکز کرده و از بقیه دنیا جدا شوید.بدون اینکه متوجه باشید یا خودتان سعی کنید، دارید بودن در لحظه را تمرین می‌کنید.

۶- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان می‌تواند نوعی مدیتیشن باشد

به عنوان یک بزرگ‌سال، رنگ‌آمیزی در واقع می‌تواند به شما کمک کند که حالت آگاهی بیشتری پیدا کنید. طراحی‌ها و الگو‌های پیچیده و زیبا شما را غرق در خود کرده و با این کار اضطراب، استرس،  افسردگی و عصبانیت‌تان را تسهیل می‌کند. مدیتیشن هم همین است، انجام ندادن هیچ‌کاری، ریلکس کردن و تمرکز کردن درعین حالیکه سر‌و‌صدای ذهن شلوغ‌تان را آرام می‌کنید.

۷- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان خاطرات خوش کودکی را برمی‌گرداند

رنگ‌آمیزی یک تمرین ساده‌ است. خیلی از ما در کودکی ساعت‌ها به رنگ‌آمیزی مشغول بودیم. رنگ‌آمیزی سرگرم کننده، آسان و حواس‌پرت‌کن بود. همین موضوع در بزرگ‌سالی هم صدق می‌کند. گاهی اوقات با این رنگ‌آمیزی می‌توانید بی‌مهابا به دوران کودکی خود برگردید. کودکان از چیزهای ساده خوشحال می‌شوند، کودک بودن یعنی همین. اینکه بتوانید همان شادی را با انجام کاری ساده در بزرگ‌سالی بدست بیاورید، ارزش امتحان کردن را دارد.

۸- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان می‌تواند برای برخی بیماری‌های شایع کارامد باشد

صرع: مطالعات نشان می‌دهد که رنگ‌آمیزی بزرگسالان یک درمان کارامد برای کسانی است که از صرع رنج می‌برند. تمرکز، خودآگاهی و اثرات آرام‌کننده‌ای که دارد بنظر می‌رسد که احتمال وقوع حملات صرع را کاهش می‌دهد.

سرطان: رنگ‌آمیزی بزرگسالان به طور مستقیم بر سرطان تاثیر‌گذار است. چطور؟ یکی از مشکلات بزرگ درمان سرطان این است که شما را به شدت بیمار، استرسی و افسرده می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که رنگ‌آمیزی بزرگسالان تاثیر مثبتی بر روحیه بیمار، سلامتی و عوارض جانبی‌ای که ناشی از درمان سرطان می‌باشد دارد.

آلزایمر/ جنون: در این بیماری شما به آرامی عملکرد ذهن خود را از دست می‌دهید. رنگ‌آمیزی بزرگسالان قرار نیست جادو کند و مشکل را از بین ببرد، اما نشان داده که تاثیرات درمانی مثبت دارد. این کار سیناپس‌های مهم را ورزش می‌دهد.

۹- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان احساسات منفی را از بین می‌برد

نگران قبض‌ها، سلامتی، خانواده، شغل و آینده‌تان هستید؟ اکثر بزرگسالان تقریبا دائما این استرس، نگرانی و عصبانیت را حس می‌کنند. در دنیایی که معلوم نیست به کدام سمت و سو می‌رود نداشتن این نگرانی‌ها دشوار است. اما این احساسات منفی کاری برای بهبود زندگی‌مان انجام نمی‌دهد. تمام کاری که انجام می‌دهد این است که حس بدی به ما منتقل کند. با تمرکز مطلق بر رنگ‌آمیزی، این احساسات منفی از بین رفته و با احساسات مثبت، شادی و خلاقیت جایگزین می‌شوند.

۱۰- کتاب رنگ‌آمیزی بزرگسالان به شما زمانی برای استراحت می‌دهد

در کودکی زمان استراحت چیز بدی بود، زیرا زمانی بود که هیچ کاری نمی‌کردیم. اما در بزرگ‌سالی زمان استراحت تجربه‌ی دلپذیری است. همانطور که پیش‌تر گفتیم رنگ‌آمیزی مغز را ورزش می‌دهد. فعالیتی آسان است که به تحرک احتیاج ندارد اما نیازمند توجه کامل شماست. این بدان معناست که وقتی رنگ‌آمیزی می‌کنید چیزهای دیگر کمرنگ می‌شوند. این تمرین می‌تواند آرام کننده و ریلکس کننده باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید