مزایای داشتن روابط سالم

به عنوان انسان، روابطی که ما با دیگران شکل می دهیم برای سلامت جسمی و روانی و بقای مان ضروری هستند. انسان ها ویژگی ای ارثی مبنی بر نزدیک بودن به دیگران ، ارتباط برقرار کردن و ایجاد رابطه با دیگران دارند. در کل روابط سالم (رابطه ی عاشقانه، دوستانه، خانوادگی و غیره) همگی باعث داشتن زندگی ای سالم تر می شوند.

اما یک رابطه ی سالم دقیقا به چه شکل است؟

رابطه ای مثبت می تواند بین هر دو انسانی که به یکدیگر عشق می ورزند، از هم حمایت می کند، مشوق یکدیگر هستند و به هم کمک می کنند شکل بگیرد. افرادی که در روابط سالم هستند تمایل به کارهای زیر دارند: به یکدیگر گوش کنند، رو راست و بدون قضاوت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مدام برای هم وقت بگذارند، جزئیات زندگی یکدیگر را به خاطر بسپارند، در فعالیت های سالم با یکدیگر مشارکت کنند.

و با اینکه لازم نیست رابطه حتما عاشقانه باشد تا از مزایای یک رابطه ی سالم بهره ببرید، اما مطالعات مختلفی روی تاثیرات یک رابطه ی عاشقانه ی سالم بر سلامتی ما صورت گرفته. در ادامه به مزایای روابط سالم اشاره می کنیم. برخی محدود به روابط عاشقانه هستند و برخی دیگر نه.

استرس کمتر: در رابطه ای که دو طرف متعهد هستند، کورتیزول ( که هورمون استرس است) به میزان کمتری در بدن افراد تولید می شود. این موضوع نشان می دهد که افراد متاهل یا به طورکلی زوج ها استرس روانی کمتری را تجربه کرده  و حمایت اجتماعی و عاطفی ای که از شریک شان دریافت می کنند می تواند پادزهری علیه استرس باشد.

بهبودی بهتر: حال چه یک نفر باشد یادتان بیندازد داروی تان را مصرف کنید، یا شریکی که حواس تان را از درد پرت کند، به هرحال محققین دریافته اند که افراد متاهلی که عمل قلب انجام داده اند، شانس زنده ماندن شان در ۳ ماه اول ۳ برابر افراد مجرد است. افراد متاهل همچنین گزارش داده اند که توانایی شان در تحمل درد بعد از جراحی بهتر بوده و به طورکلی کمتر در مورد جراحی نگران بوده اند. کمی حمایت عاطفی می تواند تاثیر زیادی در کمک به شخص در بهبود یافتن از یک بیماری داشته باشد.

رفتارهای سالم تر: روابط سالم باعث داشتن سبک زندگی ای سالم تر می شوند. اگر همسرتان، دوست تان یا هر عزیزی انگیزه بخش شما برای سالم تر غذا خوردن، ورزش کردن، سیگار نکشیدن و غیره است، احتمال اینکه شما هم جا پای آن ها بگذارید بسیار بالاست. وقتی توسط افرادی که رفتارهای سالمی دارند احاطه شده باشید، انجام رفتارهای سالم به طورکلی آسان تر می شود.

هدف‎مندی قوی: طبیعی است که انسان ها بخواهند بهشان احتیاج باشد و حس کنند که بخشی از یک دستاورد بزرگ هستند. بسیاری از مردم عاشق حس کمک کردن به دیگران و تبدیل دنیا به جایی بهتر هستند. بودن در رابطه ای که افراد یکدیگر را دوست دارند، صرف نظر از نوع رابطه، می تواند به انسان حس هدف مندی بدهد. در اصل ممکن است که داشتن حس هدف مندی باعث افزایش طول عمرتان بشود.

زندگی طولانی تر: حرف از افزایش طول عمر شد، محققین دریافته اند که داشتن روابط اجتماعی سالم تاثیر زیادی بر اجتناب از مرگ زودرس دارد. حتی یک مطالعه دریافته که عدم داشتن روابط اجتماعی تاثیری به مانند کشیدن ۱۵ سیگار در طی روز دارد.

هر آدمی منحصر بفرد بوده و در زمینه ی رابطه نیازها و خواسته های خودش را دارد. اگر جزو افرادی هستید که تنهایی را دوست دارند اشکالی ندارد، اما شکل دادن چند رابطه ی نزدیک سالم می تواند مزایای قابل توجهی را برای سلامت روحی و جسمی تان به همراه داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید