مطالعات نشان می‌دهند که مادران غیرقابل تحمل دختران موفق‌تری تربیت می‌کنند

حقیقت دارد که هیچ دستورالعمل مسلمی برای پرورش فرزند وجود ندارد. با این حال طبق مطالعه‌ای که انجام شده، مادران پر تقاضا، دختران موفق‌تری تربیت می‌کنند. از همین رو شاید دختران موفق مادرانی پرتقاضا داشته‌اند.

گاهی اوقات نوجوان‌ها از این عصبانی می‌شوند که مادرشان در مورد قسم‌های دروغ، اجازه ندادن برای بیرون رفتن، مجبور کردن‌شان به شستن ظرف‌ها و بیرون بردن زباله‎‌ها غر می‌زنند. آنها حتی به مادران دوستان‌شان که باحال و آزادتر بنظر می‌رسند حسادت می‌کنند. اگر بعد از هر جروبحثی این جمله‌ی “بعدا ازم تشکر می‌کنی را می‌شنوید، خودتان را آماده کنید، چراکه شاید حق با مادرتان باشد.

مطالعه‌ای که روی ۱۵ هزار دانش آموز ۱۳ تا ۱۴ ساله انجام شد، به مدت ۱۰ سال به طول انجامید. در این مطالعه تجربیات نوجوان‌ها بررسی شده، داده‌ها جمع آوری و آنالیز شده‌اند. بر اساس نتایج بدست آمده، محققین این مطالعه به این موضوع رسیده‌اند که مادران قوی و سخت‌گیر، فرزندانی تربیت می‌کنند که از فرزندان مادران مهربان زودتر به موفقیت می‌رسند.

در این مطالعه همچنین مشخص شد که تقریبا تمام افراد موفق، مادرانی موفق و پرتقاضا داشته‌اند. اینطور که مشخص شده، کوتاه‎‌ترین راه به سمت موفقیت داشتن والدینی سخت‌گیر است.

این مطالعه روی مادرانی که دختران‌شان را در خانه حبس می‌کنند، هر حرکت‌شان را کنترل می‌کنند، همه چیز را قدغن کرده یا سوء استفاده فیزیکی و روانی از فرزندان‌شان به منظور کنترل آنها می‌کنند متمرکز نبود.

“مادر غیر قابل تحمل” تنها مادری است که مدام در مورد تصمیم گیری‌های آینده نصیحت می‌کند، در مورد روابط با جنس مخالف و ازدواج زودهنگام هشدار می‌دهد، وظایفی را محول کرده و توقع کمک در کارهای خانه را دارد، تایم بچه‌ها را چک کرده و امیدهای بلند بالایی برای آینده‌ی فرزندانش دارد. به طور کلی، این مادران کارهایی را انجام می‎‌دهند که بیشتر نواجوانان از آنها متنفرند.

استاد این تحقیق توضیح داد که مادران سخت گیر خیلی در مورد روند آموزشی فرزندان‌شان سخت گیر بوده، روی گرفتن نمرات بالا اصرار دارند و توقعات‌شان از فرزندان‌شان بالاست. آنها اغلب دیدگاه‌های خود را در این مورد با فرزندان‌شان مطرح می‌کنند.

چنین فرزندانی در آینده با اعتماد بنفس‌تر و مقاوم‌تر خواهند شد. مشخص شده که تربیت سخت گیرانه بر احتمال بارداری زودهنگام یا برنامه ریزی نشده هم تاثیر گذار است. دختران مادران محکم و پرتقاضا، ۵% کمتر مادر شدن زودهنگام را تجربه می‌کنند.

تقریبا تمام فرزندان مادران سخت گیر، تحصیلات عالی و شغلی خوب دارند. علاوه براین، این افراد می‌توانند به پیشرفت کاری‌شان سرعت ببخشند. محقق این مطالعه تشریح کرده که توصیه‌های والدین همیشه بر تصمیم گیری فرزندان تاثیر گذار است، حتی اگر اغلب اوقات مقاومت کرده و از پذیرش آن سرباز بزنند.

اگر دختری چشم می‌چرخاند و در طی بحث‌ها حاضر جوابی می‌کند، می‌داند که مادرش بهترین‌ها را برای او می‌خواهد. مادران اغلب یک سری اطلاعات را مدام تکرار می‌کنند تا در مغز نوجوان باقی بماند. بنابراین در آینده، این احتمال وجود دارد که یک دختر به نصیحت مادری که آن زمان آزاردهنده بنظر می‌رسید گوش دهد.

“در بسیاری از موارد، ما در انجام آنچه که فکر می‌کنیم برایمان بهتر است موفق بوده‌ایم، حتی اگر این خلاف میل والدین‌مان باشد. اما فرقی نمی‌کند که چقدر سخت تلاش کنیم تا از توصیه‌های والدین‌مان اجتناب کنیم، اما احتمالا دست آخر آنها روی انتخاب‌های ما تاثیر خواهند گذاشت.”

تمام والدین دیر یا زود از خودشان می‌پرسند” چطور فرزندم را تربیت کنم؟ کدام بهتر است: هویج یا چماق؟” اگر فرزندان خیلی سخت گیرانه پرورش داده شوند، از والدین فاصله گرفته و شروع به دروغ گفتن می‌کنند چرا که از گفتن حقیقت می‌ترسند. این اتفاق زمانی می‌افتد که والدین از فرزندان‌شان توقع و تقاضای بی نقص بودن داشته و اصرار دارند که از آنها اطاعت بی چون و چرا داشته باشند. اصلا خوب نیست که پایه‌ی رابطه‌ی با فرزندتان، ترس باشد؛ بلکه مهم است مرز بین ارتباط برقرار کردن بی پرده و آسان، توجه مادرانه یا پدرانه و استانداردهای بالا را پیدا کنید.

آیا مادر شما هم هنگام کودکی نسبت به شما سخت گیر بوده؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید