نکاتی که تا قبل از ۲۵ سالی باید یادگرفته باشید

وقتی به دنیا می آییم، متأسفانه، کتاب قوانین زندگی را به دست ­مان نمی دهند و ما این قوانین را عمدتاً از طریق تجربه کردن می آموزیم. روند پخته شدن انسان ها باهم متفاوت است اما در ادامه به نکاتی که تا اواسط بیست سالگی باید بهشان برسید اشاره می کنیم.

 دوستان حقیقی گران بها هستند

یک دوست خوب به شما گوش می کند، از شما حمایت می کند، در مشکلات به دادتان می رسد و در مواقع لزوم با شما صادق و روراست است. پیدا کردن چنین دوستانی دشوار است.

خانواده می تواند منبع شادی باشد، اما لزومی به حفظ روابط  سمی نیست

بعضی آدم ها خوش شانس هستند و روابط خوبی با خویشاوندان و خانواده شان دارند، اما بعضی خویشان و نزدیکان برای سلامتی مضر هستند، اگر چنین است، قطع رابطه با آن ها اشکالی ندارد و به سودتان نیز هست.

همه شکست می خورند

شکست خوردن مسئله خوشحال کننده­ای نیست اما وقتی متوجه باشید که همه شکست می خورند تحمل آن آسان تر می شود، بعضی ها فقط خیلی خوب می توانند شکست هایشان را پنهان کنند. بنابراین از خرابکاری نترسید.

 زندگی می تواند هر لحظه تغییر کند

هیچکس قادر به پیشگویی آینده نیست و همین باعث می شود که زندگی هیجان انگیز باشد. البته می توانید با تصمیم گیری هایی که می کنید سرنوشت­تان را شکل دهید اما خیلی چیزها هستند که قابل کنترل نیستند. انتظار غیرمنتظره­ها را داشته و پذیرای تغییرات باشید.

همه ناامنی دارند

آیا از کمبود عزت نفس رنج می برید؟ آیا به خاطر خطاهایتان خود را سرزنش می کنید؟ شما تنها نیستید. همه چنین مسائلی دارند. چه آدم ها اعتراف کنند چه نه، اگر امکانش بود همه دوست داشتند یک سری چیزها را در ارتباط با خودشان تغییر دهند. خودتان را بپذیرید، خوب و بد با هم.

در زندگی چیزهای مهم تری از وزن وجود دارد

سبک زندگی ای که شامل رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم باشد عالی است، اگر می خواهید سطوح انرژی تان را افزایش داده، عمر طولانی تری داشته و ریسک ابتلا به بیماری های جدی را کم کنید. اما سبک زندگی تان را به امید لاغرشدن عوض نکنید. وسواس داشتن روی گرم به گرم وزن تان به عزت نفس شما کمکی نمی کند. شما چیزی بیش از وزن و سایز لباس­تان هستید.

کمک کردن به دیگران کمک کردن به خودتان است

به دیگران بدون چشم داشت کمک کنید تا به افزایش حس شادی و رضایت در خودتان کمک کنید.

شادترین و موفق ترین افراد هرگز دست از یادگیری برنمی دارند

یادگیری با فارغ التحصیلی از دانشگاه خاتمه پیدا نمی کند. با قرار دادن خودتان در معرض ایده ها و موضوعات جدید ذهن­تان را تیز نگه دارید. پیدا کردن مهارت های جدید در عزت نفس تان تأثیرگذار خواهد بود.

 آدم خوب ها آخر نمی شوند

درست است که بعضی ها با دروغ و تقلب و یا قلدری کردن به مقام و منصبی می رسند، اما حقیقتاً بدون شرارت هم می توان به موفقیت رسید. وقتی سخت کوش باشید، با دیگران خوش برخورد باشید و جا نزنید، درنهایت هم احترام دیگران را جلب می کنید و هم به اهداف تان می رسید.

کینه به دل گرفتن بی فایده است

وقتی کسی به شما صدمه میزند، طبیعی است که ناراحت و عصبانی شوید، اما پس از مدتی باید از قید ماجرا بگذرید. تنفر از دیگری به خاطر کاری که مدت ها پیش انجام داده بیهوده است. این کار فقط به سلامت روان خودتان آسیب زده و باعث می شود در گذشته گیر کنید.

گاهی شاد بودن مهم تر از این است که حق با شما باشد

لازم نیست در هر بحث و مبارزه ای پیروز شوید. البته اگر موضوع برایتان بسیار اهمیت دارد نباید از موضع خود کنار بکشید اما گاهی اوقات اگر کوتاه بیایید و از خیر ماجرا بگذرید به میزان زیادی در وقت و انرژی تان صرفه جویی می کنید.

زمان سریع می گذرد

هیچ گاه نمی دانید زمان­تان کی به سر می رسد بنابراین از هر لحظه نهایت استفاده را ببرید. رؤیاهای بزرگ داشته باشید، جاه طلب باشید و از ماجراجویی زندگی لذت ببرید.

شغل تان شما را تعریف نمی کند

اکثر ما بیشتر وقت­مان را به کارکردن می گذرانیم. مسلماً پیدا کردن شغلی که از آن لذت می برید و در آن به پیشرفت می رسید عالی است، اما سمت شغلی تان تعریف کننده ی شما نیست. تعادل سالمی را میان کار و زندگی تان برقرار کنید.

هیچکس نمی تواند به شما بگوید با زندگی تان چه کار کنید

در کودکی مجبور بودید به حرف والدین و معلم ­تان گوش کنید. اما حالا یک بزرگ سال هستید که می تواند خودش برای خودش تصمیم گیری کند. مرسومات را زیر سؤال ببرید. دیگران می­توانند به شما مشورت بدهند اما آن ها همیشه نمی دانند چه چیزی برایتان بهتر است.

باید در زندگی هدفمند بود

شادترین آدم ها ذهن خودشان را می شناسند، ارزش­های مشخصی دارند و می دانند که چه میراثی می خواهند از خود به یادگار بگذارند. برای شما چه چیزی اهمیت دارد؟ شما چه تأثیری می خواهید روی دنیا بگذارید؟

گاه اشتباه می کنید و از بیراهه می روید، اما یاد بگیرید که خودتان را ببخشید

هیچکس جواب همه چیز را نمی داند اما همه پا به سن گذاشته و عاقل تر می شوند. شما هم احتمالاً با چند سال قبل تان فرق می کنید. ۵ سال یا ۱۰ سال آینده به الان ­تان نگاه می کنید و می بینید که چه مسیری را پشت سر گذاشته اید. انسان ها ظرفیت فوق العاده ای برای رشد و تغییر دارند. از ماجراجویی تان لذت ببرید. شما فقط یک بار زندگی می کنید.

 

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید