خود آزاری عملی رایج بوده و بیش از آنچه که فکر می‌کنید افراد درگیر‌ش هستند. حدود ۱۰% از جوانان خود آزاری می‌کنند. این یعنی احتمالا حداقل ۲ نفر در هر کلاس راهنمایی در یک برهه‌ای خود آزاری کرده‌اند. اگر شما هم خود آزاری می‌کنید تنها نیستید.

به یاد داشته باشید که خود آزاری تلاشی برای خودکشی یا عملی برای جلب توجه نیست. این کار می‌تواند راهی برای کنار آمدن با شرایط و افکار استرس‌زا و آزار دهنده برای برخی افراد باشد. خود آزاری به هر دلیلی که هست، باید جدی گرفته شود.

زندگی بدون خود آزاری هم ممکن است. مهم است به یاد داشته باشید که همیشه حس الان‌تان را نخواهید داشت. با کمک و پشتیبانی درست، اکثر افراد می‌توانند کاملا این کار را کنار بگذارند.

خود آزاری چیست؟

خود آزاری رفتاری است که فرد در طی آن به خودش صدمه می‌زند. معمولا به عنوان راهی برای کنار آمدن با افکار و احساسات استرس‌زا یا سخت و ناراحت کننده. خود آزاری اغلب به شکل بریدن، سوزاندن یا اوردوز غیر‌کشنده می‌باشد. با این حال می‌تواند به شکل هر رفتاری که آسیب می‌رساند باشد، فرقی نمی‌کند چقدر رفتار کوچک یا پر‌خطری باشد.

اساسا هر رفتاری که به عنوان راهی برای آسیب و صدمه زدن فرد به خودش برای مقابله با احساسات ناراحت کننده استفاده می‌شود، خود آزاری طلقی می‌شود.

چرخه‌ی خود آزاری

خود آزاری معمولا به عنوان راهی برای آزاد سازی فشاری که به خاطر افکار و احساسات استرس‌زا ایجاد شده آغاز می‌شود. این کار ممکن است به طور موقتی فرد را از درد احساسی‌ای که تجربه می‌کند آزاد کند. مهم است بدانید که این آسودگی فقط موقتی می‌باشد. چرا که صورت مسئله همچنان باقی است. پس از این کار ممکن است فرد احساس گناه یا خجالت کرده و همین باعث ادامه پیدا کردن چرخه از اول می‌شود.

چون ممکن است در شروع فرد احساس آسودگی موقتی کند، این رفتار می‌تواند به عادتی برای مقابله با هر شرایط دشواری تبدیل شود. به همین دلیل مهم است خیلی زود این فرد مورد حمایت و کمک قرار بگیرد.

چه کسانی خود آزاری می‌کنند؟

خود آزاری چیزی است که می‌تواند هرکسی را به خود مبتلا کند. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰% از جوانان خود آزاری می‌کنند، اما این آمار می‌تواند به ۲۰% هم برسد.

اکثر جوانان گزارش داده‌اند که خود آزاری را در حوالی ۱۲ سالگی آغاز کرده‌اند.

با اینکه هرکسی می‌تواند خود آزاری انجام دهد، اما این احتمال در برخی افراد به دلیل اتفاقاتی که در زندگی‌شان افتاده، محلی که در آن زندگی کرده‌اند، مسائلی که با خانواده و دوستان یا محیط آموزشی دارند و یا ترکیبی از تمام این‌ها، بیشتر باشد. برخی از عوامل که باعث می‌شوند یک سری بیشتر در معرض خود آزاری باشند، شامل موارد زیر می‌شود:

– تجربه‌ی اختلال روانی. این مورد شامل افسردگی، اضطراب، اختلال شخصیت مرزی و اختلال در غذا خوردن می‌شود.

– فرد جوانی که تحت مراقبت والدین نیست.

– فرد جزو خانواده‌ی LGBT‌هاست (هم جنس‌گرا، دو جنس‌گرا یا ترنسکشوال است).

– و مسائل دیگر

باید به یاد داشت که اگر چه این عوامل فرد را مستعد به خود آزاری می‌کنند، اما لزوما باعث نمی‌شوند فرد دست به این کار بزند. همین طور هرکسی که خود آزاری می‌کند لزوما در یکی از این دسته بندی‌ها نیست. هرکسی ممکن است خود آزاری کند.

برخی باور‌های غلط

باورهای غلط زیادی در مورد خود آزاری وجود دارد. این قضیه چندان هم جای تعجب ندارد چرا که وقتی چیزی به خوبی درک نشود، سوتفاهم‌های زیادی در موردش بوجود می‌آید. این باورهای غلط و منفی را باید از بین برد چرا که باعث می‌شوند افراد در این باره صحبت نکرده و درخواست کمک نکنند.

باور غلط شماره ۱: خود آزاری به خاطر جلب توجه است

اصلا این طور نیست. بسیاری از افرادی که خود آزاری می‌کنند در مورد شرایطی که دارند به مدت طولانی حتی با کسی حرف نمی‌زنند و پیدا کردن جرئت و شجاعت برای کمک خواستن در این شرایط می‌تواند بسیار دشوار باشد.

باور غلط شماره ۲: فقط دختر‌ها خود آزاری می‌کنند

همیشه اینطور فرض می‌شود که احتمال خود آزاری در دختران بیشتر از پسران است، اما صحت این قضیه مشخص نیست. دختران و پسران هر دو ممکن است به نوعی خود آزاری انجام داده و دلایل مختلفی برای این کار داشته باشند.

باور غلط شماره ۳: کسانی که خود آزاری می‌کنند از این کار لذت می‌برند

برخی افراد بر این باورند که افرادی که خود آزاری می‌کنند از درد آن لذت می‌برند. هیچ مدرکی دال بر اینکه افرادی که خود آزاری می‌کنند درد را متفاوت از دیگران تجربه می‌کنند وجود ندارد. رفتار صدمه زننده اغلب درد زیادی را در فرد ایجاد می‌کنند. مثلا افسردگی باعث بی‌حسی افراد می‌شود و خود آزاری و درد راهی برای یادآوری این است که آن‌ها هنوز زنده هستند، حتی اگر این کار خیلی درد داشته باشد. برخی هم خود آزاری را به عنوان تنبیهی برای خود توصیف کرده‌اند.

باور غلط شماره ۴: کسانی که خود آزاری می‌کنند فکر خودکشی در سر دارند

خود آزاری گاهی اوقات برای کسانی که درک درستی ندارند به عنوان تلاشی برای خودکشی تلقی می‌شود. برای بسیاری، خود آزاری تنها راهی برای مقابله با شرایط و احساسات دشوار است. بعضی افراد آن را به عنوان راهی برای زنده ماندن و نجات پیدا کردن از سختی‌ها توصیف کرده‌اند. با تمام این‌ها، بعضی از کسانی که خود آزاری می‌کنند ممکن است فکر خودکشی در سر داشته باشند و به همین خاطر است که این مسئله باید جدی در نظر گرفته شود.

آیا باید در این باره با کسی صحبت کرد؟

بله، صحبت کردن با یک نفر اغلب اولین قدم برای خروج از چرخه است. این کار آسانی نیست و صحبت کردن در مورد خود آزاری و دلیل پشت آن ممکن است برای‌تان بسیار سخت باشد. این مسئله خیلی عادی بوده و کمک خواستن در این شرایط برای خیلی‌ها دشوار است؛ اما در هر حال این کار قدمی مهم به سمت بهبود و بهتر شدن است.

در مورد خود آزاری‌تان با کسی صحبت کردن نشان دهنده‌ی قدرت و شجاعت شماست. اغلب وقتی این راز را با کسی شریک می‌شود احساس راحتی و آرامش خاطر می‌کنید.

هرگاه و هرطور که به کمک احتیاج داشتید، از کمک خواستن نترسید. صحبت کردن در مورد احساسات‌تان نشان دهنده‌ی ضعف نیست، بلکه نشان می‌دهد می‌خواهید کنترل سلامتی‌تان را بدست بگیرید. صحبت در مورد احساسات همیشه آسان نیست، هر چقدر که می‌توانید از کلمات برای نشان دادن و توصیف حس واقعی‌تان استفاده کنید.

صحبت کردن می‌تواند راهی برای مقابله با مشکلی باشد که در تمام این مدت در سرتان بوده، اینکه ببینید کسی به‌تان گوش می‌دهد حس حمایت بیشتری به‌تان منتقل می‌کند.

گاهی اوقات بعد از به اشتراک گذاشتن این مسئله با دیگری ممکن است حس بدتری پیدا کنید. این طبیعی است. اما به یاد داشته باشید که وقتی این مانع را از سر راه‌تان بردارید، می‌توانید حمایت و کمک مورد نظرتان را دریافت کنید.

وقت گذاشته و صبور باشید. بهبود یک شبه اتفاق نمی‌افتد؛ این روند ممکن است کند پیش برود.

تکنیک‌هایی برای پرت کردن حواس

هر موقع حس کردید به خود آزاری احتیاج دارید، تکنیک‌های حواس پرت کن به شما کمک می‌کند که از موج احساساتی که باعث می‌شود بخواهید به خودتان صدمه بزنید عبور کنید. برخی افراد تکنیک‌های زیر را کارامد یافته‌اند:

– افکار و احساساتی که موجب ناراحتی‌تان هستند بنویسید، صفحه را مچاله کنید و پاره کنید و به عنوانی راهی برای رها کردن آن فکر دور بریزید.

– خمیر بازی تهیه کنید. برای آزادسازی تنش آن را بکشید یا فشار دهید.

– خشم‌تان را سر بالش‌ها خالی کنید.

– داخل بالش‌ها فریاد بزنید.

– نفس عمیق کشیده یا مدیتیشن کنید.

– قدمی بزنید تا خودتان را از محرک‌ها دور کنید. بودن در فضای عمومی باعث می‌شود از میل‌تان برای صدمه زدن کاسته شود.

– سر و صدا کنید، با ساز یا قابلمه و کاسه بشقاب.

– روی یک تکه کاغذ بزرگ با مداد شمعی قرمز خط خطی کنید.

– با خانواده یا دوستی تماس گرفته و صحبت کنید. لازم نیست حتما در مورد خود آزاری حرف بزنید.

– به آهنگی که دوست دارید گوش داده یا فیلم مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.

– به اینترنت رفته و در وب سایت‌های کمک کننده بچرخید.

– در مورد چیزی که تحریک‌تان کرده با کسی حرف زده یا از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر در مورد کس دیگری نگران هستید

اگر نگران این هستید که فرد دیگری که می‌شناسید ممکن است خود آزاری کند، مهم است که بدانید باید به دنبال چه نشان‌هایی بگردید؛نشانه‌هایی که می‌توانید به دنبال‌شان باشید:

– کناره‌گیری از زندگی

– علائمی از از افسردگی مثل بی‌حالی، گریه‌ی زیاد یا عدم علاقه و انگیزه نسبت به چیز‌های مختلف

– تغییرات در خلق و خو

– تغییر در عادات غذا خوردن/ خوابیدن

– تغییر در فعالیت و خلق و خو، مثلا تحریک پذیری بیشتر

– صحبت کردن در مورد خود آزاری یا خودکشی

– مصرف بی‌رویه‌ی مواد مخدر یا الکل

– ابراز احساس شکست، بی‌مصرفی یا از دست دادن امید

– رفتار‌های پر‌خطر (مصرف بی‌رویه‌ی مواد مخدر، فعالیت‌های جنسی محافظت نشده)

– علائمی از عزت نفس پایین، مثلا خود را برای هر مشکلی مقصر می‌داند یا می‌گوید به اندازه‌ی کافی خوب نیست.

– بریدگی‌ها، کبودی‌ها یا زخم‌هایی که توضیحی برای‌شان ندارد.

– خود را پوشاندن، مثلا در تابستان

– ساکت‌تر بودن از همیشه

– نداشتن انرژی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید