همه استعداد دارند اما هر کسی از آن استفاده نمی کند

مردم دنیا به سه دسته طبقه بندی می شوند:

  • افرادی که استعداد دارند ( همه دارند)
  • افرادی که میدانند استعداد دارند ( برخی میدانند)
  • افرادی که از استعدادشان استفاده می کند ( تعداد کمی استفاده می کنند)

وقتی در جوانی تحصیلات مان را تمام می کنیم، میدانیم هدفمان چیست. به رویاهایمان ایمان داریم. خصوصیات خاص خود را می شناسیم. وقتی فقط بر اساس صلاحیت تحصیلی و مدارکمان شغلی انتخاب می کنیم غالبا استعدادهایمان را فراموش می کنیم. علایق و تخصص خود را نادیده می گیریم و استعداد ما رو به افول می رود.

استعداد هیچ گاه ساکن نیست. همیشه در حال رشد یا زوال است. استفان کینگ

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که استعداد شما چیست؟ آیا اصلا شک دارید که استعدادی داشته باشید؟ در کدام طبقه بندی قرار میگیرید؟

همه استعداد دارند

همه با پتانسیل انجام کارهای خارق العاده در زندگی متولد شده اند. متاسفانه، ما عادی زندگی می کنیم. وقتی کسی از ما میپرسد استعداد شما چیست، کمی فکر می کنیم و میگوییم استعدادی نداریم.

هر کسی استعداد دارد، موضوع فقط زمان پیدا کردن آن است. جورج لوکاس

در اکثر موارد، هیچ گاه برای کشف استعدادهایمان تلاش نمی کنیم. هر کسی در کاری منحصربفرد است. حتی اگر فرد معلولی را آزمایش کنید، نکته خاصی در مورد او پیدا می کنید. بنابراین هیچ گاه به وجود خود در این دنیا شک نکنید.

ما در موقعیتی نیستیم که هیچ کاری برای انجام دادن نداشته باشیم. ما توانمندی، استعداد، جهت، ماموریت و حرفه ای داریم. آبراهام ماسلو

گاهی این موضوع را فراموش می کنیم. اگر برای مدتی از چیزی استفاده نکنید، قطعا آن را فراموش می کنید. همین اتفاق در مورد استعداد نیز صادق است. آیا تخصصی که زمانی داشتید را فراموش کرده اید؟ بیایید با هم ببینیم چطور باید موهبتهایی که طبیعت به ما داده است را پیدا کنیم:

استعدادهای خود را شناسایی کنید

به قول بودا: /«هر کسی استعدادی دارد، اما برخی از ما هیچ گاه بسته استعدادی خود را باز نمی کنیم.» آیا شما بسته خود را باز کرده اید؟

در کجا میتوانید استعداد خود را پیدا کنید؟ میتوانید آن را در علایق خود پیدا کنید. شاید با استعدادی ذاتی به دنیا آمده باشید.میتوانید استعداد خود را در مهارتهایی که در حین تحصیل کسب کرده اید پیدا کنید. ممکن است در قالب نویسندگی، سخنرانی، برنامه ریزی، طراحی، نقاشی، آوازخوانی یا مدیریت کارمندان و مشتریان باشد. شاید طراحی دکوراسیون منزل یا آشپزی باشد. میتواند هر چیزی باشد.

گاهی استعدادمان را نادیده میگیریم زیرا برایمان عادی به نظر می رسد. مثلا به عنوان یک زن خانه دار برای خانواده تان غذا درست می کنید. میدانید که غذای خوبی درست کرده اید و آشپزی کردن را دوست دارید. بنابراین از خودتان می پرسید: چطور آشپزی کردن میتواند یک استعداد باشد؟ این کار روزانه من است و هر خانه داری مثل من این کار را انجام می دهد.

نباید درباره بزرگی، کوچکی یا عادی بودن استعداد خود سوال کنید. استعداد، استعداد است. اگر کسی از شما پرسید استعداد شما چیست؟ با افتخار بگویید: من آشپز خوبی هستم. اگر قدر استعداد خود را بدانید، برای رشد و تکامل جهت جدیدی به آن می دهید. هیچ گاه نمی دانید استعدادتان شما را در زندگی به کجا می برد.

با استعداد معمولی و پشتکار فوق العاده، همه چیز قابل دستیابی است. توماس باکستون

اگر تحصیلات خود را تمام کرده اید و هنوز نمیدانید چه استعدادی دارید، دیر کرده اید. اگر مشغول کاری هستید و استعدادتان را نمی شناسید، خودتان را گول می زنید. یک سوم زندگی شما سپری شده و هنوز نمیدانید در این دنیا چه کاری میخواهید انجام دهید؟

بیش از اندازه صبر نکنید. به نیروی درونی خود اعتماد  و از قلبتان پیروی کنید. استعداد خود را شناسایی و به آن اعتماد کنید. همیشه میتوانید با یادگیری مهارتهای دیگر استعدادتان را تقویت کنید.

از استعدادتان استفاده کنید

اکنون نوبت استفاده از استعدادتان فرا رسیده است. وقتی ندای قلبتان را شنیدید بیکار ننشینید. استعداد خود را برای رسیدن به زمان یا موقعیت مناسب حبس نکنید. همانطور که ایوان پانین می گوید: نه فردی که استعداد دارد بلکه فردی که از استعدادش استفاده می کند،  شایسته تقدیر است .

اگر تلاش نکنید استعداد داشتن به شما کمکی نمی کند. لذت در رویابافی در مورد استعدادتان نیست بلکه در استفاده از آن است. استعداد خود را بکار ببرید. گام اول را بردارید و ابعاد آن را کشف کنید.

هر کسی استعدادی دارد. تعداد کمی آن را می شناسند و تعدادی کمتر از آن استفاده می کند. تفاوت بزرگ در همینجاست. دیپاک راجپال

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید