همین امروز این کارها را کنار بگذارید تا به موفقیت برسید!

وجود الگوی های اشتباه در ذهن همه ما انسان ها، موضوعی طبیعی است. بسیاری از ما به طور ناخودآگاه دچار الگوهای فکری اشتباهی شده ایم که ما را از موفقیت و شادی دور میکنند. اگر یک یا چند مورد از این الگو های فکری برای شما صدق میکند، شما تنها نیستید. چرا که بسیاری از این باور ها، به نحوی اشتباه در جامعه تشویق میشوند. در این مقاله، برخی از مهم ترین الگو های فکری اشتباه را بررسی میکنیم. با ما همراه باشید و با کنار گذاشتن این باور ها، لطف بزرگی در حق خودتان بکنید!

۱. ترس از شکست را کنار بگذارید

آیا اگر در کاری شکست بخورید نگران قضاوت دیگران خواهید بود؟ آیا نگران خواهید بود که نکند دیگران به شما به چشم یک انسان احمق یا ناشی نگاه کنند؟ آیا اگر شکست بخورید نسبت به آینده رویایی تان شک خواهید کرد؟ آیا وقتی کاری را میخواهید انجام بدهید به دیگران میگویید که انتظار موفقیت ندارید تا توقعات دیگران را از خودتان پایین تر بیاورید؟

اگر هر کدام از جملات بالا در مورد شما صدق میکنند، شما به ترس از شکست مبتلا هستید. بسیار مهم است که بدانیم شکست خوردن یک بخش طبیعی از زندگی است. نه نشانه ای از پایان دنیا!

افراد بسیار موفق، مثل مایکل جردن، ریچارد برنسون، و بیل گیتس بارها به نحوی در زندگی شان شکست خوردند. در حقیقت شما به کشست خوردن نیاز دارید. چرا که شکست خوردن باعث میشود درس ها و دیدگاه های ارزشمندی به دست آوریم که برای رسیدن به موفقیت الزامی هستند. به یاد داشته باشید که ترس از شکست تنها میتواند یک نتیجه داشته باشد: ” شما را از موفقیت دور کند.”

۲.ترس از موفقیت را فراموش کنید

آیا زمانی که همه چیز به نظر میرسد که خوب پیش میرود، دچار اضطراب میشوید؟ در ذهن تان فکر میکنید که زندگی نمیتواند اینقدر خوب باشد، پس طبیعتاً باید منتظر یک اتفاق بد باشید؟ آیا زیاد برای تان پیش آمده است که به دو قدمی موفقیت نزدیک شده باشید اما ناگهان همه چیز از هم پاشیده باشد؟

اگر این موارد به طور مکرر برای شما رخ میدهند، دیگر یک اتفاق نیستند. بلکه این موضوع در واقع ” ترس از موفقیت ” نام دارد. ترس از موفقیت گاهی در ناخودآگاه ما وجود دارد و خود را در شرایطی مشابه با این مثال ها، نشان میدهد.

ترس از موفقیت میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مانند: نگرانی از این که اگر موفق شویم، دیگران توقعات زیادی از ما داشته باشند، یا این که نتوانیم از پس اوضاع به خوبی بر بیاییم، مسئولیت های زیادی روی دوشمان قرار بگیرد، و …

اما ترس از موفقیت نیز دقیقا مانند ترس از شکست، جلوی پیشرفت شما را خواهد گرفت. به یاد داشته باشید که موفقیت چیز خوبی است و شما لیاقت آن را دارید. همه انسان ها لیاقت به تحقق رساندن رویاهای شان را دارند. از موفقیت نترسید و در عوض، هویت حقیقی خود را به یاد داشته باشید. بدانید که در هر حال نمیتوانید همه را از خود خشنود کنید. و از به تصمیماتی که میگیرید اعتماد کنید!

۳.مهر طلبی را کنار بگذارید

آیا هیچ کدام از این جملات شبیه به شما هستند؟

  • من میخواهم همه مرا دوست داشته باشند.
  • من از مخالفت کردن با دیگران میترسم و یا سعی میکنم از این کار پرهیز کنم.
  • من هیچوقت آنچه واقعا در ذهنم است را بیان نمیکنم.
  • هیچوقت به خواسته های دیگران “نه” نمیگویم.
  • هیچوقت عصبانی نمیشوم.
  • من هیچوقت احساس واقعی ام را به دیگران نمیگویم، حتی اگر مرا عصبانی کنند.
  • ترجیح میدهم همرنگ جماعت شوم تا این که بر خلاف جریان آب شنا کنم.

اگر یک یا چند مورد از این جملات شما را توصیف میکنند، میخواهم به شما بگویم که دیگر این کارها را انجام ندهید!

زمانی که میخواهید همه را از خود راضی نگه دارید، بخشی از شما درون تان خواهد مرد. افرادی که مهر طلب هستند و میخواهند دیگران را از خود راضی نگه دارند، بیشتر دچار اضطراب و افسردگی خواهند شد. همچنین، بیشتر از آنها سوء استفاده خواهد شد، و کمتر به موفقیت های واقعی دست پیدا خواهند کرد. زمانی که مهرطلبی را کنار بگذارید، خود واقعی تان را پیدا خواهید کرد و اعتماد به نفس خواهید گرفت.

۴.کمال گرایی، سم است

بسیاری از ما احتمالا به دلیل آموزش اشتباه، به نحوی بار آمده ایم که کمال گرایی را یک مزیت بدانیم. اما به یاد داشته باشید که کمال گرایی، به معنی تلاش و پشتکار برای رسیدن به موفقیت نیست. کمال گرایی همان احساسی است که اجازه نمیدهد هیچ گاه احساس موفقیت و خشنودی داشته باشیم.  کمال گرایی به معنای “بی نقص” بودن است. و بی نقص بودن، چیزی جز یک سراب نیست!

از همین امروز  تلاش برای بی نقص بودن را کنار بگذارید. سعی کنید زیبایی آنچه ما “نقص” مینامیم را ببینید. در حقیقت، بی نقص نبودن انسان ها را به یکدیگر نزدیک تر میکند. باعث میشود که احساس کنیم همه ما در یک مسیر حرکت میکنیم. لئونارد کوهن، در یک شعر بسیار زیبا، این چنین میگوید :” در هر چیزی یک ترک وجود دارد، و دقیقا از همان جا است که نور به درون آن وارد میشود.” به نقص ها و “ترک های” وجودتان اجازه خودنمایی بدهید. اجازه بدهید که نور از طریق آنها به وجود شما وارد شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید