وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی چیست؟ وابستگی عاطفی یعنی وابستگی و چسبیدن به مردم، باورها، عادات، دارایی‌ها و شرایط.

شما از لحاظ عاطفی به این چیزها احساس وابستگی کرده و نه می‌خواهید و نه می‌توانید آنها را رها کرده، تغییر ایجاد کرده یا از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید. وابستگی عاطفی به معنای عدم داشتن آزادی است، چرا که شما خودتان را در بند افراد، دارایی‌ها، عادات و باورها کرده و از هرگونه تغییر یا چیزی نو اجتناب می‌کنید.

اگر چیزی که به آن وابسته هستید را از دست بدهید احساس بدی داشته و ناراحت می‌شوید.

وابستگی عاطفی به یک سری عادات و باورهای خاص و تغییر آنها هم امکان‌پذیر است. شاید هم به یک سری آدم‌ها وابسته شده و این می‌تواند گاهی اوقات موجب غم و زجر کشیدن شود. افرادی که در روابط بد هستند، حتی با اینکه ممکن است زجر بکشند اغلب به رابطه ادامه داده و نمی‌توانند به آن پایان دهند. آنها به دیگری حس وابستگی داشته، حتی اگر هیچ عشقی وجود نداشته باشد. مواردی هم هست که شخصی از بودن در یک رابطه احساس بدی دارد اما با این حال به آن ادامه می‌دهد، آن هم به دلیل ترس از تنها بودن و ایجاد تغییر در زندگی‌اش.

افراد به دارایی‌ها هم وابسته شده و از اینکه آنها را دور انداخته یا رها کنند سر باز می‌زنند. آنها همه چیز را جمع می‌کنند و وقتی دیگر به آن احتیاج نداشته یا بی مصرف می‌شوند هم دست از سر آنها برنمی‌دارند. شاید عجیب به نظر برسد، اما خیلی از مردم ترجیح می‌هند که هیچ تغییری ایجاد نکنند، حتی اگر در شرایطی عذاب‌آور زندگی کنند چرا که آنها به شرایط فعلی زندگی‌شان عادت کرده، و وابسته شده‌اند. آنها می‌ترسند وضعی که به خوبی می‌شناسند را تغییر دهند و از ترک منطقه‌ی امن‌شان سرباز می‌زنند. این هم نوعی از وابستگی عاطفی است.

شما آنچه که به آن چنگ می‌زنید را از دست خواهید داد. بودا

وابستگی عاطفی به مردم

آیا به حضور یک سری افراد در زندگی‌تان عادت کرده و اگر حتی به طور موقت بروند یا شما را ترک کنند احساس ناراحتی می‌کنید؟ این طبیعی است، با این حال وقتی درگیری عاطفی زیادی وجود داشته باشد و بیش از حد اغراق‌آمیز باشد، تبدیل به یک مشکل شده، و شما بی‌خود زجر می‌کشید.

یک شکل دیگری از وابستگی عاطفی به آدم‌ها هم وجود دارد. وقتی بیش از حد به دیگران وابستگی عاطفی داشته باشید، به آنها اجازه می‌دهید که مشکلات و اضطراب‌ها و استرس‌هایشان را به شما منتقل کنند. این حالت ممکن است به طور منفی بر خلق‌و‌خو و مود شما تاثیر بگذارد. باید مراقب وابستگی بیش از حد هم باشید چرا که ممکن است منجر به حسادت، عصبانیت و دعوا شود.

وابستگی عاطفی به دارایی‌ها

آیا وسیله جمع می‌کنید؟ اگر چیزی که دارید را از دست داده و یا آن چیز خراب شود حس به شدت بدی پیدا می‌کنید؟ آیا چیزی وجود دارد که حس می‌کنید زندگی‌تان بدون آن ارزشی ندارد؟ این مسئله به دلیل وابستگی عاطفی بیش از حد به اشیاء و دارایی‌هاست.

شاید عجیب به نظر برسد اما مردم به موبایل‌ها، یک سری لباس‌ها و دیگر وسایل‌شان وابسته هستند. مثل وابستگی یک کودک به عروسکش. اشکالی ندارد که از داشتن یک سری چیزها خوشحال باشید، اما باید وابستگی‌تان را به حدی متعادل کنید که اگر آن وسیله را از دست دادید باز هم آرام باشید. همه چیز در زندگی می‌آیند و می‌روند. پذیرش این تفکر به شما اجازه می‌دهد که بگذرید، وابستگی‌تان را کنترل کنید، به حرکت رو به جلو متمایل بوده ، منطقه‌ی امن‌تان را ترک کرده و در زندگی‌تان تغییر ایجاد کنید.

وابستگی به عادات

سیگار کشیدن، پرخوری، پرکاری، و غیره عاداتی اعتیاد‌آور هستند. افرادی که به این‌ها معتاد هستند می‌دانند که این‌ها عادات سالمی نیستند، اما با این حال آن نیروی درونی و تمایل را برای ترک آنها ندارند. مثلاً افرادی که سیگار می‌کشند یا پرخوری می‌کنند حس می‌کنند که اگر این کارها را کنار بگذارند چیز مهمی را از دست می‌دهند و حس می‌کنند که بدون این عادت‌شان نمی‌توانند به زندگی ادامه دهند. زندگی بدون این عادات خیلی بهتر خواهد بود، اما برای کنار گذاشتن آنها به یک سری تلاش احتیاج است.

وابستگی عاطفی به جاها و شرایط

نوع دیگری از وابستگی عاطفی، عادت چسبیدن به موقعیت‌ها و جاهاست. شاید نخواهیم منزل‌مان را جابه‌جا کرده یا به شهر دیگری برویم چون دوست داریم در همان محیط آشنای قبلی‌ و در کنار آدم‌هایی که می‌شناسیم بمانیم، حتی وقتی این تغییر برای ما خوب است. این نوع نگرش مانع از پیشرفت و حرکت رو به جلو در زندگی می‌شود.

وابستگی عاطفی به خاطرات

غرق شدن در گذشته صرف نظر از اینکه خوب است یا بد و مشتاق بودن برای گذشته شما را در گذشته نگه می‌دارد. گذشته رفته و شما نمی‌توانید برش‌گردانید. آینده هم هنوز اتفاق نیوفتاده، تنها چیزی که وجود دارد لحظه‌ی حال است. این تنها زمان واقعی است که وجود دارد.

برای شاد و موفق بودن باید دست از غوطه‌ور شدن در خاطرات ناخوشایندتان برداشته و آنها را رها کنید. باید شروع به زندگی در حال کنید. باید بر لحظه‌ی حال تمرکز کرده و از آن لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید