وقتی حس می کنیم مغلوب زندگی شدیم، چه کنیم

آیا احساس می کنید در زندگی شکست خورده اید؟ آیا کاملا از زندگی ناامید شده اید. پس باید بدانید که تنها نیستید. ناراحت نباشید افراد زیاد دیگری نیز وجود دارند که مانند شما احساس می کنند.

آیا میدانید زمانی که احساس میکنید مغلوب زندگی شده اید چه کار باید انجام دهید؟

آیا وقتی ناامیدی بر شما غلبه می کند، میتوانید احساساتان را کنترل کنید؟ شاید انرژی لازم برای انجام این کار را ندارید. به جای غوطه ور شدن در غم و اندوه ، راه حلهای زیر را بکار ببرید.

  • به یک نفر کمک کنید

اولین نکته ای که باید بدانید آن است که دنیا حول محور شما نمی گردد. میلیاردها نفر انسان در کره زمین مشکلاتی مشابه شما دارند. وقتی به کسی کمک می کنید، احساس بهتری در آنها ایجاد می کنید و در عوض زندگی تان هدف بیشتری پیدا میکند.

  • دست از مقایسه کردن بردارید

شما باید هم اکنون دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید. هیچ دو انسانی شبیه به هم نیستند حتی دوقلوهای یکسان. مقایسه کردن تنها نقایص را بارزتر نشان می دهد. دفعه بعدی که متوجه خصوصیات جالب توجه ای در فردی شدید، به جای آنکه آن خصوصیت را برای خود آرزو کنید، برای آنها خوشحال باشید. سپس به خودتان یادآوری کنید که شما تنها تصویری که آنها به شما نشان می دهند را می بینید. شما نیز خصایص مثبت و منفی خاص خود را دارید. مقایسه کردن خود با دیگران بی فایده است.

  • به چیزهای کوچک توجه کنید

آیا تا به حال کسی را در حال تعریف چیزهای کوچک زندگی و اینکه چطور باید قدردان آنها در زندگی باشید، دیده اید؟ با آنکه ممکن است زندگی شما پر از هرج و مرج باشد اما هنوز چیزهای مثبت کوچکی وجود دارد که به آنها توجهی نمی کنید. برخی از این چیزهای کوچک درست در مقابل چشمان شما وجود دارند مثلا نسیم ملایم و آسمان آبی زیبا.

  • هر بار یک قدم بردارید

اگر احساس شکست خوردگی می کنید، برای مدتی دست از فکر کردن به مقصد نهایی خود بردارید. فکر کردن به آینده دور باعث وارد آمدن فشار به روی شما و ایجاد حس ناامیدی می شود. اگر بتوانید به گام های کوچکی در مقابل خود فکر کنید، آنگاه میتوانید به آرامی همه چیز را تغییر دهید. مثلا میخواهید خانه بخرید اما بودجه کافی ندارید، مقروضید و باید قسط بدهید. اگر بیش از حد به خرید خانه و گرفتن تصمیمات هوشمندانه بپردازید، اسیر احساسات منفی می شوید. برای آنکه تغییر مثبتی در این مقیاس ایجاد کنید زمان لازم است. در نتیجه باید گامهای کوچکی بردارید.

  • شرایط موجود را بپذیرید

هر بار که به گذشته یا آینده فکر می کنید، از زمان حال باز می مانید. شما در اکثر اوقات احساس بدبختی می کنید. وقتی حس می کنید شکست خورده اید، در جای دیگری از ذهنتان حضور دارید که قطعا زمان حال نیست. شاید به گذشته و زمانی که بچه هایتان کوچکتر بوده اند فکر می کنید، یا شاید هم به رابطه ای فکر می کنید که خیلی وقت پیش تمام شده و این افکار ناسالمند.

همچنین فکر کردن بیش از اندازه به اینکه چطور قرار است شرایط آینده را مدیریت کنید باعث پریشانی شما می شود. تنها راه جلوگیری از شکست خوردن، زندگی در زمان حال است. از داشته های خود نهایت استفاده را بکنید.

  • تغییرات را بپذیرید

با آنکه باید در زمان حال زندگی کنید، اما این به این معنا نیست که نمیتوانید چیزی را تغییر دهید. وقتی نوبت به ایجاد تغییری در زندگی تان می رسد از آن کناره گیری نکنید. شاید به دلیل فرار کردن از تغییری که می دانید اجتناب ناپذیر است مرتبا شکست می خورید . بله تغییر کردن دشوار است اما گاهی برای داشتن یک زندگی سالمتر نیاز به تغییر دارید.

  • خودتان را بشناسید

خودشناسی فرایند یادگیری مادام العمر است بنابراین باید هر چه زودتر آن را آغاز کنید. اگر واقعا میخواهید بدانید در صورت شکست خوردن از زندگی چه باید بکنید خودتان را بشناسید و اجازه ندهید کسی غیر از این به شما بگوید. این بدین معنا نیست که نمیتوانید از دیگران برای بهبود وضع خود راهکار بگیرید بلکه به این معناست که نباید به افراد سمی گوش دهید. زمانی که کسی باعث می شود به عزت نفستان شک کنید میتوانید رفتار سمی را در او شناسایی کنید. اگر آنها به شما می گویند که به شدت جذب خودتان شده اید، کمی درنگ کرده و خودتان را ارزیابی کنید. این یک واکنش سالم است. اما هیچ گاه اجازه ندهید که حس احترام به خودتان را زیر سوال ببرید. این حس باعث شکست خوردن در زندگی می شود.

 

هیچگاه در زندگی تسلیم نشوید

زندگی دشوار است. اما اگر احساس شکست خوردگی می کنید، وقت آن رسیده که در خود تغییری ایجاد کنید و برای خودتان و دنیا مایه برکت باشید. این احساسات منفی نه تنها وقت ارزشمند شما را میگیرد بلکه در همه جا منتشر می شود. وقتی احساس می کنید زندگی شما را شکست داده است،  بدانید  که بقیه شما را نظاره می کنند. ما باید برای خود و کسانی که متاثر از رفتار ما هستند سختتر کار کنیم.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید