وقتی کسی به کمک احتیاج دارد اما آن را قبول نمی‌کند چه کار کنیم

اگر کسی که نزدیک به شماست کمک لازم داشته باشد اما آن را نپذیرد ممکن است کمی احساس سردرگمی کنید. در این مطلب به شما اطلاع می دهیم که چرا افراد وقتی به کمک احتیاج دارند آن را قبول نمی کنند و در چنین شرایطی چطور باید آنها را حمایت کرد. این مطلب به شما کمک خواهد کرد اگر:

  • کسی که می شناسید شرایط سختی را پشت سر می گذارد
  • احساس درماندگی می کنید چراکه نمی توانید به او کمک کنید
  • می خواهید بدانید که در شرایط سخت، چطور در کنار این افراد باشید

چرا افراد کمک نمی خواهند

اگر می بینید کسی که برایتان اهمیت دارد اوضاع سختی را پشت سر می گذارد، باید متوجه باشید که کمک گرفتن در این شرایط می تواند برای او دشوار باشد. کنار آمدن با اینکه شرایط سخت و ترسناک است ممکن است برای این فرد دشوار باشد، بنابراین قابل درک است که بخواهد قبل از کمک گرفتن کمی تعلل بورزد.

چطور در کنار کسی که آماده ی کمک گرفتن نیست، باشیم

اگر نصیحت ها و حمایت هایتان مورد قبول فرد واقع نشده اند، ممکن است حس کنید که در انجام هر کمکی ناتوان هستید. اما هنوز هم می توانید در کنار دوست تان باشید، فقط باید شیوه ی عملکردتان را تغییر بدهید.

در دسترس باشید: به حمایت کردن تان ادامه دهید. وقتی لازم دارد صحبت کند، به حرف های دوست تان

گوش دهید.

پیشنهاد کمک بدهید: هر زمان که دوست تان کمک یا نصیحت تان را خواست آن را دریغ نکنید.

اطلاع پیدا کنید: کمی تحقیق کنید که چه نوع کمکی می توانید به دوستتان بکنید. بدین طریق هر موقع او آماده ی کمک خواستن بود شما به خوبی می توانید راهنمایی اش کنید.

خودتان با کسی صحبت کنید: باید مراقب خودتان هم باشید. اگر دوست تان کمک تان را قبول نکند ممکن است حس درماندگی و ناتوانی به شما دست بدهد. با فردی معتمد راجع به احساسات تان صحبت کنید.

حد و مرز تعیین کنید: مسلما نخواهید توانست در هر لحظه ی هر روز کنار کسی باشید. در مورد کارهایی که می توانید و نمی توانید انجام دهید، یک سری حد و مرز تعیین کنید.

فرد را تحت فشار قرار ندهید: اگر دوست تان را مجبور به کمک گرفتن کنید، با اینکه نیت تان خوب است، اما می تواند تاثیر برعکس داشته و دوست تان بیشتر از کمک گرفتن سر باز بزنید.

از او دوری نکنید: اگر از دوست تان دوری کنید به او حس منزوی بودن دست خواهد داد. این کار همچنین می تواند این معنی را داشته باشد که اگر او به کمک و حمایتی هم احتیاج داشته باشد، شما جزو گزینه هایی که می تواند به او رجوع کند نیستید.

اگر اوضاع خیلی جدی است

با اینکه در اکثر موارد خوب است که به دوست تان قدری زمان بدهید تا اوضاع را خودش راست و ریست کند، اما اگر حس می کنید او در خطر است باید سریعا کمک بگیرید و به یاری او بشتابید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید