وقت شناسی: آیا همیشه دیر به قرار های تان میرسید؟

 

آیا بسیاری اوقات دیر به قرار‌های تان میرسید؟ آیا با مشکل تنظیم کردن زمان دست و پنجه نرم میکنید؟ آرزو میکنید که ای کاش میتوانستید سر موقع برای انجام کارهای تان حاضر باشید؟ نگران نباشید. وقت شناسی و آن تایم بودن آنقدر‌ها هم سخت نیست. کافی است یک بار تکنیک‌های ذکر شده در این مقاله را به کار ببرید. با استفاده از این تکنیک‌ها، آرامش را در هنگام حاضر شدن برای قرار‌های تان تجربه خواهید کرد.

 

۱.اتفاقات غیر منتظره را در نظر بگیرید

هیچوقت نمیتوانیم مطمئناً پیش بینی کنیم که با چه اتفاقاتی روبرو خواهیم شد.ممکن است در مسیر تان به ترافیک برخورد کنید. ممکن است چراغ قرمز خسته کننده ای سر راه تان باشد و مجبور باشید مدتی پشت آن منتظر بمانید. یک تکنیک مهم وقت شناسی این است که همیشه این گونه اتفاقات غیر منتظره را در نظر بگیرید. همیشه مقداری زمان اضافه برای این گونه اتفاقات احتمالی در نظر بگیرید. اگر فکر میکنید در حالت عادی ساعت ۴:۴۵ باید از خانه خارج شوید، ۱۵ دقیقه را نیز برای این گونه اتفاقات غیر منتظره در نظر بگیرید. به این صورت میتوانید به موقع به قرارتان برسید.

 ۲.سعی نکنید کارها را سریع انجام دهید

وقتی دیر برای آماده شدن دست به کار میشویم، سعی میکنیم برای جبران آن سریع کار‌های مان را انجام دهیم تا وقت کمتری صرف شود. اما بسیاری اوقات این کار فقط اوضاع را بدتر میکند. برای مثال زمانی که با عجله آرایش میکنید، ممکن است آرایش تان را خراب کنید و مجبور شوید وقت بیشتری صرف درست کردن آن کنید. بنابراین برای آن تایم بودن، زمان کافی به آماده شدن تان اختصاص دهید.

۳.پانزده دقیقه زودتر

همیشه سعی کنید ۱۵ دقیقه زودتر در مکان مورد نظر حاضر باشید. خصوصا وقتی که به قرار‌های کاری میروید، این کار باعث میشود که حرفه ای تر به نظر برسید. به طور کلی قانونِ “۱۵ دقیقه زودتر” را در زندگی خود اعمال کنید. به این صورت، برای اتفاقات غیر منتظره نیز زمان کافی خواهید داشت. و دیگر نیازی نخواهد بود که با استرس و اضطراب مسیر را بپیمایید. اگر این قانون وقت شناسی را در زندگی تان پیاده کنید، بعدا از خودتان بخاطرش تشکر خواهید کرد!

۴.زمان مورد نیاز برای طی کردن مسیر را در نظر بگیرید

اگر از خانه تا محل کار تان ۲۰ دقیقه راه است، حتما حداقل ۳۵ دقیقه قبل از زمانی که شیفت کاری تان شروع میشود از خانه خارج شوید. اگر زمان کافی برای رسیدن به مقصد در نظر نگیرید، و برای مثال فقط ۱۵ دقیقه زودتر از زمان شروع شیفت تان خانه را ترک کنید، احتمالا ۱۵ دقیقه دیر به محل کار خواهید رسید.

۵.قانونِ یک ساعت

یک تکنیک مهم وقت شناسی این است که همیشه یک ساعت قبل از زمانی که باید خانه را ترک کنید شروع به حاضر شدن کنید. دقت کنید که باید یک ساعت قبل از زمان ترک کردن خانه، آماده شدن را شروع کنید. نه یک ساعت قبل از زمانی که باید در قرار محل قرار حاضر باشید. برای مثال اگر قرار است که ساعت ۹ در محلی حاضر باشید و از خانه تا آن محل ۲۰ دقیقه راه است، حتما ساعت ۸:۲۵ از خانه خارج شوید. (۱۵ دقیقه را برای اتفاقات غیر منتظره در نظر میگیریم). بنابراین برای آن تایم بودن، باید ساعت ۷:۲۵ دقیقه شروع به آماده شدن کنید.

۶.لباس‌های تان را از شب قبل حاضر کنید

از شب قبل لباس‌های تان را انتخاب کنید. در صورت نیاز آنها را بشویید و اتو کنید. هر کاری که نیاز است را شب قبل از قرار تان انجام دهید و لباس‌های تان را آماده در جایی که چروک یا کثیف نشوند قرار دهید. به این صورت صبح روز بعد سریع تر حاضر میشوید.

۷.از شب قبل دوش بگیرید

این گزینه اختیاری است. بسیاری افراد ترجیح میدهند ک صبح قرار شان دوش بگیرند تا سرحال تر بشوند. اما اگر این مورد برای شما صدق نمیکند، از شب قبل حمام کنید تا بتوانید صبح قرار تان زودتر آماده شوید.

۸.از یک سر رسید استفاده کنید

تمام قرار ملاقات‌ها، مهمانی‌ها، و رویداد‌هایی که باید در آنها شرکت کنید را در یک سررسید بنویسید. تاریخ و ساعت دقیق و توضیح کوتاهی در مورد آنها بنویسید. نوشتن آنها به خودی خود باعث میشود که بهتر آنها را به یاد داشته باشید. علاوه بر آن، این کار به شما کمک میکند که قرار‌های تان را تنظیم کنید تا با یکدیگر تداخل زمانی نداشته باشند. و یا به نحوی تنظیم کنید که زمان قرار‌های تان بیش از حد به همدیگر نزدیک نباشد. به این صورت میتوانید در زندگی تان وقت شناسی بیشتری داشته باشید.

۹.از قبل برنامه ریزی کنید

احتمالاً این جمله را قبلاً هم زیاد شنیده اید. اما تکرار آن برای بسیاری از ما واقعا ضروری است. همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنید. اگر دقیقه نودی عمل کنید، نمیتوانید انتظار بهترین نتایج را داشته باشید.

۱۰.از شب قبل همه چیز را جمع بندی کنید

به عبارت دیگر، برای آن تایم بودن، از شب قبل برنامه فردای آن روز را بنویسید. این کار در آن تایم بودن و وقت شناسی کمک زیادی به شما خواهد کرد. در ذیل، نمونه ای از برنامه ریزی که خودم انجام داده ام را برای شما خوانندگان عزیز قرار میدهم:

اگر شیفت کاری ام ساعت ۱۱ شروع میشود، باید ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه آنجا حاضر باشم. از خانه تا محل کارم ۲۰ دقیقه راه است. پنج دقیقه را هم برای اتفاقات غیر منتظره در نظر میگیرم. بنابراین، باید ساعت ۱۰:۲۰ از خانه خارج بشوم.

از آنجایی که پوشیدن یونیفورم کمی زمان بر است، حداقل ۲۰ دقیقه وقت برای حاضر شدن نیاز دارم. به این معنی که باید ساعت ۱۰:۰۰ از تخت خواب خارج شده باشم. البته دوست دارم ۱۵ دقیقه هم ویدیو گیم بازی کنم تا سرحال تر شوم. بنابراین، باید ساعت ۹:۳۰  صبح از تخت خواب خارج شده باشم و در حال صبحانه خوردن باشم.( این مقاله را مطالعه کنید تا دیگر در صبح زود بیدار شدن مشکلی نداشته باشید: “با این تکنیک ها صبح زود از خواب بیدار شدن دیگر کار سختی نیست)

 

۱۱.یک بار امتحان کنید

اگر همیشه دیر به قرار‌های تان میرسید، فقط یک قرار که در آینده نزدیک دارید را انتخاب کنید. و سعی کنید که این تکنیک‌های وقت شناسی را برای به موقع رسیدن به آن قرار امتحان کنید. زمانی که ببینید واقعا میتوانید برای یک بار هم که شده سر موقع و با آرامش در قرار‌های تان حاضر شوید، اعتماد به نفس تان بیشتر میشود. بنابراین تلاش میکنید که تعداد دفعات بیشتری آن تایم باشید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید