وقت نگرانی چیست؟

راهی جدید برای مقابله با اضطراب وجود دارد، بر طبق پروسه ی منحصر به فردی که “وقت نگرانی” نامیده می شود. طی این پروسه، شما زمانی را برای پرداختن به نگرانی های وسواس گونه تان اختصاص می دهید.

برای کسانی که از اضطراب رنج می برند، نگرانی بخش عادی ای از زندگی به نظر می رسد. خیلی ها هم کلی در روز نگران هستند و هم شب ها نگرانی نمی گذارد خواب به چشم شان بیاید. خبر خوب این است که می توانید برای نگران بودن زمان تعیین کنید، این کار اجازه می دهد که به آنها بپردازید و اگر شد برطرف شان کنید و سپس به زندگی تان برسید.

وقت نگرانی چیست؟

وقت نگرانی یک مفهوم رفتاری-شناختی است که در کنترل کردن افکار وسواس گونه به شما کمک می کند. در واقع یک پارادوکس است. شما عمدا تصمیم می گیرید که تایمی از روز را به نگرانی بپردازید. چرا؟ از آنجایی که شما مدام تحت استرس هستید و بخش زیادی از زندگی را به خاطر نگران بودن هدر می دهید، حداقل می توانید تمرین کنید تا آن نگرانی را بخش بندی کنید و بقیه ی زمانی که دارید را به کارهای دیگر بپردازید.

چگونه وقتی را برای نگرانی برنامه ریزی کنید

افکار وسواس گونه تان را برای چند لحظه کنار گذاشته و این مطلب را با دقت بخوانید. نگرانی وقتی تحت کنترل باشد آنقدرها هم بد نیست. اگرچه فرض می کنید کنترلی روی آن ندارید، اما با تمرین مداوم، نگرانی را می توان تحت کنترل در آورد. در ادامه مراحلی که باید برای تنظیم وقت نگرانی دنبال  کنید را معرفی می کنیم:

۱_ زمان بندی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید چه وقتی از روز را می خواهید به نگرانی اختصاص بدهید. تقویم، تکه کاغذ یا موبایل تان را برداشته و وقتی از روز را برای اختصاص دادن به افکار وسواس گونه تان مشخص کنید. یک جلسه ی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه برای وقت نگرانی کافی است. پس از آن می توانید به طور مثبت، به روتین روزانه تان برسید. توصیه می شود که زمان مشخص شده تان پیش از خواب نباشد چون احتمالا نمی توانید خوب بخوابید.

۲_ موارد را یادداشت کنید

در طی وقتی که به نگران بودن اختصاص داده اید، حواس تان باشد که افکارتان را یادداشت کنید. لازم نیست در این بازه ی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای به راه حل برسید، اما اگر رسیدید هم چه بهتر. هدف این است که صرفا افکار نگران کننده را روی کاغذ بیاورید تا متوجه شوید دقیقا چه چیزی نگران تان کرده. نوشتن افکار روی کاغذ عملکردی درمانی دارد، چرا که با حقیقت مواجه می شوید.

۳_ نگرانی ها را به وقت نگرانی اختصاص دهید

اگر خارج از وقت نگرانی مشغول فکر کردن به نگرانی هایتان شدید سریع جلوی خودتان را بگیرید. باید به خودتان یادآوری کنید که تنها در وقت نگرانی اجازه ی نگران بودن دارید. این کار آسان نبوده و قدری زمان برخواهد بود اما دست آخر باعث می شود تا روی نگرانی هایتان کنترل پیدا کنید.

۴_ تاملات آخر هفته

آخر هفته، برگردید و مواردی که در طی هفته و در وقت نگرانی یادداشت کردید را مطالعه کنید. آیا الگویی وجود دارد؟ بیشتر به چه چیزهایی فکر می کردید؟ روند را ادامه بدهید و هر سوالی که برای درک بهتر نگرانی هایتان لازم است از خود بپرسید. و بله، باید زمانی را هم برای تاملات آخر هفته مشخص کنید. تامل کردن کاری سالم است، اما مراقب خودتان باشید و زیادی در مشکلات تکراری غرق نشده و احساس شکست نکنید. فقط طبق برنامه پیش بروید.

۵_ این کار را طولانی مدت انجام دهید

بهتر است این کار را طولانی مدت انجام دهید تا افکارتان قوی شده و کنترل کردن نگرانی هایتان آسان تر شود. این کار تمرکزتان را نیز بالاتر می برد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید