چطور کاری کنیم که دیگران به حرف‌هایمان گوش کنند؟

لازم نیست که حتماً با مهارت‌های سخنوری عالی به دنیا بیایید تا کاری کنید که دیگران به حرف‌هایتان گوش دهند. در واقع هرکس که بخواهد می‌تواند این کار را یاد بگیرد. اگر به دنبال آن هستید تا مهارت‌های سخنرانی‌تان را پیشرفت دهید، در ادامه با یک سری راهکار عالی با “رویای آنلاین” همراه باشید.

 

مدیریت تن

تن صدایتان یکی از مهم‌ترین چیزها برای جلب توجه کردن افراد به گوش کردن به شماست. در یک گفت و گوی معمولی سعی کنید از گلویتان صحبت کنید، اما وقتی با تماشاچی صحبت می‌کنید باید سعی کنید که از سینه صحبت کنید. جدا از تن صدایتان باید به حرف‌هایی که می‌زنید هم دقت داشته باشید. روی کلمات و جملاتی که لازم است، تاکید کنید تا بتوانید افراد بیشتری را جذب کنید. تاکید کردن روی حرف‌هایتان باعث می‌شود دیگران متوجه شوند که حرفی که می‌زنید مهم است. به یاد داشته باشید که تغییر گام صدا، بر روی معنای حرفی که می‌زنید تاثیر خواهد گذاشت.

 

عروض قافیه به الگوها و ریتم‌هایی که مردم درشعر استفاده می‌کنند برمی‌گردد. این یک موضوع اساسی در گفت و گو در جمع است و نباید نادیده گرفته شود. وقتی با لحنی یک نواخت صحبت کنید شنوندگان‌تان کسل خواهند شد و در نتیجه دیگر به حرف‌هایتان گوش نخوهند داد.

سرعت

وقتی خیلی سریع یا خیلی آرام صحبت کنید دیگران به شما گوش نخواهند کرد. باید بدانید که مناسب‌ترین سرعت برای حرف‌هایتان چقدر است. اگر خیلی تند صحبت کنید پیام هیجان می‌فرستید و اگر خیلی آرام صحبت کنید همه خوابشان خواهد گرفت. البته باید متوجه اهمیت سکوت هم باشید. از سکوت هر موقع که می‌خواهید مخاطبان‌تان به حرف‌های شما فکر کنند استفاده کنید.

بلندی صدا

بلندی صدا با تن صدا و گام متفاوت است. وقتی بدانید کی صدایتان را بالا یا پایین کنید می‌توانید توجه مخاطبان را جذب کرده و هیجان ایجاد کنید. حواستان باشد که مسئله فقط بالا بردن یا پایین آوردن صدایتان نیست چرا که گاهی اوقات برای اینکه حرف‌هایتان موثرترجلوه کنند باید دقیقاً سر موقع ولوم صدایتان را تغییر دهید.

ارتباط چشمی

حفظ ارتباط چشمی بسیار مهم است چرا که مخاطب را درگیر می‌کند. غیر از آن هم داشتن ارتباط چشمی باعث می‌شود مخاطبان حس  حرف‌هایتان را دریافت کنند. تا جایی که ممکن است سعی کنید با هر بخش از مخاطبان‌تان ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار باعث می‌شود که همه را درگیر نگه دارید.

سادگی

وقتی اغراق می‌کنید، در واقع دارید به زبانی که استفاده می‌کنید توهین می‌کنید. پس سعی کنید کلمات‌تان را محدود کنید، مخصوصا وقتی دارید در مورد چیزی ساده و پایه‌ای صحبت می‌کنید. مشکل اغراق کردن این است که شما را مستعد دروغ گفتن می‌کند. و وقتی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران دروغ می‌گویید، مردم علاقه‌شان را به حرف‌هایتان از دست خواهند داد.

با حرف‌هایتان قضاوت نکنید

‍ مطمئناً وقتی حرف‌هایتان راهی پیش پای دیگران قرار بدهد آنها گوش خواهند کرد، اما اگر حس کنند دارند قضاوت می‌شوند دیگر دست از گوش دادن برخواهند داشت. این موضوع وقتی کل صحبت‌هایتان آنچه که مخاطب انتظار دارد را منتقل نکند هم اتفاق می‌افتد.

به عنوان مثال اگر هدف‌تان راهکار دادن است، این کار را انجام دهید و آنها را سردرگم رها نکنید. اگر در هر جایی از سخنرانی آنها حس کنند که حرف‌هایتان انتظارات‌شان را بر آورده نمی‌کند، خیلی راحت علاقه و تمرکزشان را از دست داده و توجه‌شان را معطوف به چیز دیگری می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید