چرا افراد بهره‌ور شادترند؟

شادی و بهره‌وری به هم مرتبط هستند. اگر زندگی زیاد به کام‌تان نیست شاید باید بهره‌ورتر شوید. اکثر اوقات مردم فکر می‌کنند دلیل استرس‌شان این است که سر‌شان شلوغ است اما در واقعیت شاید پاسخی که به دنبال‌ش می‌گردید بهره‌ور‌تر بودن است. در ادامه ۶ دلیل اینکه چرا بهره‌ور بودن منجر به شادی می‌شود را برای‌تان بازگو می‌کنیم.

۱- لیست کاری تهیه کنید: دلایل زیادی مبنی بر اینکه چرا بهره‌ور بودن خلق و خوی‌تان را تقویت می‌کند وجود دارد. هر چه بیشتر کار‌هایی را به انجام برسانید، حس بهتری در مورد خودتان دارید. در انجام کار‌های لیست کاری نوعی حس آزادی وجود دارد. باعث می‌شود حس کنید  دارید چیزی را در زندگی محقق می‌کنید و البته همینطور هم هست. مهم هم نیست که این کار‌ها چقدر کوچک یا بزرگ هستند. از لحاظ بیولوژیکی هم، به ثمر رساندن کار‌های لیست کاری باعث آزاد شدن میزانی از دوپامین در مغز می‌شود که همین هورمون هم خلق و خوی‌تان را تقویت می‌کند.

۲- هدف تعیین ‌کنید: تعیین اهداف بلند مدت و کار کردن به سمت آن‌ها عزت نفس‌تان را تقویت می‌کند. به علاوه چیزی برای منتظر بودن به شما می‌دهد. وقتی هدف داشته باشید، دلیلی برای بیرون آمدن از تخت خواب دارید. وقتی چیزی دارید که مشتاق‌ش هستید، انرژی بیشتری خواهید داشت. این موضوع باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته و آماده برای رویارویی با چالش‌ها باشید.

۳- بهم ریختگی‌ها را از بین ببرید: بهم ریختگی می‌تواند حس افتضاحی به شما منتقل کند. ما اکثر چیز‌هایی که در خانه‌مان نگه می‌داریم را احتیاج نداریم. این اقلام اضافی در خانه و منزل می‌توانند حس گیر افتادن در شما ایجاد کنند. و همین باعث استرس، تشویش خاطر و در نهایت ناراحتی‌تان می‌شود.

بهم ریختگی احساس عذاب وجدان و خستگی در شما ایجاد کرده و نمی‌گذارد در آرامش و تمرکز باشید. پس برای از بین بردن احساسات منفی دورتان را خلوت کنید.

۴- ورزش کنید: با ورزش کردن بهره‌ور باشید. ورزش به شما انرژی بیشتری می‌دهد و وقتی از آن انرژی برای به ثمر رساندن اهداف‌تان استفاده می‌کنید حس بهتری در زندگی‌تان خواهید داشت.

تنها روزانه ۲۰ دقیقه ورزش می‌تواند بدن‌تان را تقویت کرده، ذهن‌تان را آزاد کرده و سیستم ایمنی‌تان را تقویت کند. به علاوه ورزش کردن هورمون‌های تقویت خلق و خو آزاد می‌کند.

اما ورزش تنها کاری نیست که برای بهبود مودتان می‌توانید انجام دهید. ذهن‌تان را هم مشغول نگه دارید. وقتی مشغول کار بر روی پروژه‌ای هستید، وقت کم‌تری برای غرق شدن در افکار و احساسات منفی دارید. مشغول بودن کمک می‌کند تا روی چیزی که خوب است تمرکز کنید.

۵- زمان‌تان را مدیریت کنید: همیشه کاری برای انجام دادن داشته باشید. اینکه کاری نداشته باشید تا وقت صرف‌ش کنید می‌تواند نا‌امید کننده باشد. هر چه بهره‌ور‌تر باشید، برای انجام کار‌ها بیشتر انگیزه داشته و زمان‌تان را بهتر مدیریت خواهید کرد. یادتان باشد که لازم نیست حتما کار‌های بزرگی بکنید. همین که کاری برای انجام داشته باشید کافی است.

۶- هدف بهره‌وری‌تان را پیدا کنید: همیشه هدف داشته باشید. وقتی نوبت به شاد بودن می‌رسد بهره‌وری مسئله‌ای مهم تلقی می‌شود. اما بهره‌ور بودن را با اینکه سرتان شلوغ باشد اشتباه نگیرید. اضافه کردن کار‌های بیشتر به لیست کاری می‌تواند استرس و خستگی‌تان را افزایش دهد و حس بدبختی بهتان القا کند. شلوغ بودن یعنی انجام کار‌های بیشتر و بیشتر اما بهره‌ور بودن یعنی انجام هدفمند کاری. همیشه به دنبال محقق کردن چیزی باشید تا اینکه فقط بخواهید کار بیشتری انجام دهید. شادی واقعی تنها وقتی بدست می‌آید که علایق‌تان را پیدا کرده و به سمت دست یابی به اهداف‌تان پیش بروید. چه چیزی را واقعا از زندگی می‌خواهید؟ آیا دوست دارید زندگی موفقی داشته باشید؟ وقتی پاسخ این سوالات را دریابید انرژی لازم برای واقعی کردن رویا‌هایتان را خواهید داشت.

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید