چرا انتخاب تنهایی شرم آور نیست بلکه نشانه عشق حقیقی به خود است

در سال ۱۹۶۰ در حدود ده درصد از بزرگسالان هیچ گاه ازدواج نکرده بودند. در سال ۲۰۱۲ این رقم به بیست درصد افزایش یافته بود. حتی امروزه نیز افراد مجرد به چشم افراد شکست خورده یا غیراجتماعی دیده می شوند. اما تنها بودن معمولا یک انتخاب و نشانه اهمیت دادن به خود است. در این مقاله سعی داریم توضیح دهیم چرا برخی افراد مجرد بودن را انتخاب می کنند و چرا مجردی به اندازه متاهل بودن خوب است.

نمیخواهیم حس بدی در مورد خودمان داشته باشیم

در جامعه ای که هنوز به خانواده و ازدواج اهمیت می دهد، مجرد بودن ناپسند تلقی می شود. ما از کودکی می آموزیم که همه از ما انتظار دارند بزرگ شویم، ازدواج کنیم و بچه دار شویم. افرادی که این موارد را نمی پسندند رانده شده و فشار زیادی را از طرف اقوام و غریبه ها تحمل می کنند.
بسیاری فکر می کنند اگر مجرد هستید پس حتما ایرادی دارید. بنابراین مردم سعی می کنند ایراد نداشته باشند و رابطه ای آزارگرانه را به تنهایی ترجیح می دهند زیرا از نظر اجتماعی پذیرفته تر است. با این حال، بیرون آمدن از یک رابطه آزارگرانه و به تنهایی شاد زندگی کردن بسیار بهتر از ماندن در فضایی سمی تنها به خاطر دیدگاههای دیگران است .

بین تنهایی و تنها زندگی کردن تفاوت وجود دارد

با آنکه بسیاری ممکن است یک فرد مجرد را تنها خطاب کنند اما معمولا این طور نیست. تنهایی شرایطی است که فرد ضرورتا آن را انتخاب نمی کند و از نظر اجتماعی کنار گذاشته می شود. برای این افراد معاشرت با خودشان کافی نیست. یک فرد تنها به دنبال دوستی با دیگران است و برای صمیمی شدن با دیگران احساس نیاز می کند اما دوستی را پیدا نمی کند. انسانی که تنها زندگی می کند این شیوه زندگی را انتخاب کرده است و از اینکه زندگی اش را با دیگران سهیم نمی شود رضایت کامل دارد. آنها معاشرت با خود را ترجیح می دهند، سرگرمی های مختص خود و دوستانشان را دارند. در تحقیقی نشان داده شده است که افراد تنها برعکس افرادی که تنها زندگی کردن را انتخاب می کنند، از زندگی شان رضایت ندارند.

تنها زندگی کردن باعث رشد فردی شما می شود

روانشناسان می گویند یادگیری چگونگی ایجاد تعادل با خود بسیار اهمیت دارد. بدون داشتن رابطه ای سالم با خود در درجه اول، نمیتوان با دیگران رابطه سالم داشت. افراد مجرد با پذیرفتن تنهایی، بیشتر نسبت به رشد و پیشرفت تمایل نشان می دهند تا افراد مجرد. زیرا افراد متاهل بیشتر بر روی همسران خود تکیه می کنند .
برای برخی افراد، مجرد بودن شیوه ای برای رسیدن به بالاترین ظرفیتهایشان در زندگی است. افرادی که با تنهایی خود راحت هستند به خودشان تکیه می کنند به ندای درونی هدایتگرشان اعتماد دارند. تنها زندگی کردن آزادی و موقعیتهای بسیاری برای فکر کردن به خود و نیازهایشان می دهد تا زندگی کردن با دیگران. همچنین آنها انتخاب های بهتری انجام می دهند زیرا از بیرون تاثیر نمی گیرند.

مجرد بودن چندین مزایا دارد از جمله :

– افراد مجرد استرس کمتری دارند
– افراد مجرد برای کار با معنا ارزش بیشتری قایلند. معمولا شغلی دارند که بسیار به آن علاقه مندند زیرا موقع انتخاب شغلشان به خودشان تکیه کرده اند .
– بازدهی بالاتری دارند. عوامل حواس پرتی کمتری دارند و در نتیجه بهتر میتوانند روی کارشان تمرکز کنند. همچنین اوقات تنهایی به آنها کمک می کند تا به قوه تخیلشان متصل و خلاق شوند.
– افراد مجرد محدود به یک مکان نیستند و فرصتهای بیشتری برای مسافرت و کشف مکانهای جدید دارند. آنها آزادانه میتوانند مکان مورد نظرشان برای زندگی و گذراندن تعطیلات را انتخاب کنند.
– در تحقیقی مشخص شد که افراد مجرد بیشتر به دوستان و افراد خانواده خود توجه می کنند تا افراد متاهل. زیرا آموخته اند تا کاملا خود را درک کنند و این کمک می کند تا دیگران و نیازهای آنها را به خوبی درک کنند.
– افرادی که به تنهایی زندگی می کنند، خودساخته ترند. و این باعث می شود تا احساسات منفی کمتری داشته باشند زیرا خودشان را می شناسند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید