چرا باید دست از وقت کشی بردارید؟

مهارت‌های سازمان یافته و مدیریت زمان مواردی ضروری برای رسیدن به موفقیت هستند. مدیریت زمان یک انتخاب است، اینکه تصمیم می‌گیرید چطور وقت‌تان را بگذرانید بیشتر بستگی به خودتان دارد. ما وقت را با به تاخیر انداختن کار‌ها و انجام فعالیت‌های بی‌مورد می‌کشیم تا آنچه واقعا اهمیت دارد را انجام ندهیم.

وقت کشی ممکن است برای چند دقیقه‌ای جواب دهد، اما وقتی نوبت به انجام کار‌ها برسد خیلی گران تمام می‌شود. شما می‌توانید با مدیریت آنچه انجام می‌دهید و زمان آن، بهره‌وری‌تان را افزایش داده و بیشتر به سمت اهداف‌تان حرکت کنید.

عمل وقت گذاشتن و فکر کردن به وقت‌تان قبل از صرف کردن آن، مدیریت زمان شخصی‌تان را بهتر کرده و به سرعت بهری وری‌تان را افزایش می‌دهد.

چرا وقت کشی می‌کنیم؟

پس چرا مردم وقت کشی می‌کنند؟ در واقع مردم می‌گذارند زمان بگذرد بدون اینکه از آن استفاده‌ای بکنند. وقت کشی یک چرخه‌ی مسموم است. فقط می‌خواهید چند لحظه گشتی در اینترنت بزنید که  می‌بینید یک ساعت گذشته. این موضوع باعث کم کاری شده و جریان کاری‌تان را قطع می‌کند.

وقتی در این شرایط قرار می‌گیرید، یعنی مثلا اینترنت را بی هدف زیر و رو می‌کنید، ثانیه‌ای صبر کرده و به کاری که نمی‌کنید فکر کنید. هر چه بیشتر تعمل کنید زمان بیشتری طول می‌کشد تا کارتان را به اتمام برسانید. گاهی اوقات بعضی کار‌ها انقدر وحشتناک بنظر می‌رسند که اصلا نمی‌خواهید شروع‌شان کنید. دست آخر کار‌های بیخود کرده و وقت‌تان را حرام می‌کنید، به جای اینکه زودتر کاری که باید انجام دهید را به اتمام برسانید.

آیا می‌خواهید دست از وقت کشی بردارید؟

هر چه بهره‌ورتر باشید، برای انجام کار‌ها بیشتر انگیزه داشته و زمان را بهتر مدیریت خواهید کرد. با این حال بهره‌ور بودن را با اینکه سرتان شلوغ باشد اشتباه نگیرید. در ادامه ۳ راهکار موثر برای دست برداشتن از وقت کشی و انجام موثر کار‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

۱– اول کار‌های سخت را انجام دهید: به سراغ کار‌های مهم‌تر لیست‌تان یا آن‌هایی که بیشتر ذهن‌تان را مشغول می‌کنند بروید. برای انجام کارهای سخت به نظم و انضباط احتیاج است، اما کم کم برای‌تان تبدیل به عادت شده و سطح عملکرد و بهره‌وری‌تان را افزایش می‌دهد. گاهی اوقات باید حس‌تان را نادیده گرفت و فقط دست به کار شوید. هیچ کس نمی‌خواهد کار سختی را شروع کند، اما افراد موفق سرشان را پایین می‌اندازند و دل به کار می‌دهند.

۲- لیست کاری تهیه کنید: بهتر است که کار‌های سخت را اول صبح انجام دهید چون در این مواقع هشیاری بیشتری دارید. سر ظهر و بعد از ناهار دیگر خیلی انگیزه‌ای برای شروع پروژه‌های سخت ندارید. وقتی کار‌های سخت تمام شدند، برنامه‌ای برای بقیه‌ی روزتان بریزید. توصیه می‌شود که موارد را بر اساس اورژانسی بودن و اهمیت‌شان لیست کنید.

تهیه‌ی یک لیست کاری راهی موثر برای به کار بردن مهارت‌های سازمان دهی و اولویت بندی کار‌ها به منظور صرفه جویی در زمان می‌باشد.

امروز چه کاری را باید تمام کنید؟ چه کار‌هایی را می‌توانید به تعویق بیندازید؟ و حتی دقیق‌تر، چه کار‌هایی باید امروز در موعد خاصی انجام شوند؟

با مورد اول شروع کرده و لیست را دانه به دانه انجام دهید. حالا که کار‌های سخت و اورژانسی را از سر راه‌تان برداشته‌اید دیگر اوضاع آنقدر هم که فکر می‌کردید سخت بنظر نمی‌رسد.

۳- استراحت‌های کوتاه بکنید: حواس‌تان باشد که وقتی را هم برای استراحت‌های کوتاه ذهنی کنار بگذارید، چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه. وقت گذاشتن برای ریلکس کردن به این معنا نیست که وقتی می‌توانید کاری انجام دهید در اینترنت بگردید. استراحت‌های ذهنی با ارزش بوده و بهره‌وری‌تان را تقویت می‌کنند. برای لحظه‌ای کوتاه به سراغ چیزی که شما را از کاری که در حال انجام‌ش هستید جدا می‌کند بروید. مثلا کار را رها کنید و چند لحظه‌ای چشمان‌تان را ببندید. اگر استایل شما اینطوری نیست می‌توانید با کسی (مثلا همکارتان) چند لحظه‌ای در مورد مسائل غیرکاری صحبت کنید. فقط حواس‌تان باشد که مزاحم جریان کاری دیگران نشوید.

 دست از وقت کشی بردارید!

وقتی وقت کشی می‌کنید در واقع فرصت‌هایتان را از بین می‌برید. افراد موفق از هر ساعت بیشترین استفاده را کرده و از هر لحظه به سود خودشان استفاده می‌کنند. مدیریت زمان موثر، عادتی است که می‌توان یادش گرفت. به تصمیم خودتان بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید