چرا به مراقبه کردن نیاز داریم؟

مراقبه هنری برای آرام کردن ذهن و تجربه سکوت درونی است.

کل تمرین مراقبه را می توان در این ۳ نکته اساسی خلاصه کرد : برگرداندن ذهن به سمت خود، رها کردن و آرام شدن. سوگیال رینپوچه

اگر با مراقبه آشنا هستید اما زمان انجام آن را ندارید، از نو شروع کنید. خواهید دید که چقدر برایتان ارزشمند است. و اگر تا به حال مراقبه نکرده اید، بهانه تراشی نکنید. از امروز شروع کنید.

چرا به مراقبه کردن نیاز داریم

  • اگر نمیتوانید در یک زمان بر روی یک موضوع متمرکز شوید: هر روز به قدری کار داریم که ذهن ما کنترل خودش را برای متمرکز شدن بر روی موضوعات درست از دست می دهد. صبح بر روی وظیفه ای که به عهده تان گذاشته شده کار می کنید اما در فکر برنامه شب هستید. در نتیجه نمیتوانید بر روی موضوعات فعلی تمرکز کنید. مراقبه کردن برای متمرکز شدن بر موضوعات صحیح کمک بسیاری می کند. حتی اگر بتوانید روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه مراقبه کنید بسیار مفید است.
  • اگر حرفی می زنید که منظورتان آن نیست: تصور کنید با فردی حرف می زنید و او ناگهان حرف بد یا غیرمنتظره ای می زند. یا حرفی بر خلاف شما می زند و شما بلافاصله با عصبانیت جواب او را می دهید. اوضاع خراب می شود و بعد از کمی متوجه می شوید که نمیبایست آن طور با او رفتار می کرده اید.

ما به قدری مغروریم که حتی بعد از هر اشتباهی جسارت عذرخواهی نداریم. ما میتوانیم جلوی چنین اتفاقاتی را بگیریم. مراقبه کنید. با مراقبه کردن چنان کنترلی بر ذهن خود بدست می آورید که بدون رضایت شما حرفی نخواهد زد. قبل از حرف زدن زمانی برای درنگ کردن می یابید و سپس پاسخ بهتری خواهید داد. با خود میگویید پس اگر شما را آزرده باشد تکلیف چیست؟

هیچ کس نمیتواند مرا بدون اجازه خودم برنجاند. ماهاتما گاندی.

  • اگر افکار منفی مرتب به ذهن شما رخنه می کنند: امروزه به قدری تحت تاثیر شرایط منفی اطرافمان قرار میگیریم که افکار منفی مرتب به ذهن ما هجوم می آورند. اگر شغلم را از دست بدهم چه؟ اگر همسرم روزی مرا ترک کند یا اگر روزی بی پول شوم چه؟ وارد شدن انواع اقسام افکار به ذهن ما ایرادی ندارد. اما نکته آن است که افکار منفی را به محض ورود بشناسیم و آن را به فکری مثبت تبدیل کنیم. افکار منفی زنجیره ای از افکار منفی را می سازند و افکار مثبت زنجیره ای مثبت.

 

  • به جهت گفتگوی درونی: ما سر کار می رویم و به قدری با دیگران مشغول می شویم که من درونمان را فراموش می کنیم. آیا آخرین باری که با خودتان صحبت کردید را به یاد دارید؟ چه زمانی از خود پرسیدید : حالت چطور است و اوضاع چطور پیش می رود. مراقبه کردن ارتباط مجدد ما را با درونمان وصل می کند و کم کم متوجه آنچه برایمان باارزش است می شویم.

خودشناسی سرآغاز حکمت است. ارسطو

 

  • برای تجربه آرامش و سلامت بهتر: ما باید همانطور که از بدنمان مراقبت می کنیم از ذهنمان نیز مراقبت کنیم. آیا به سرعت افسرده می شوید با آنکه جسم سالمی دارید؟ اگر چنین است مراقبت کردن از ذهنتان را شروع کنید. آن را آرام و مراقبه کنید. واقعا فوق العاده است. اگر میخواهید تاثیر آنی آن را ببینید باید قبل از انجام هرگونه کار خلاقانه ای انجامش دهید تا بتوانید روی کارهایی که واقعا می خواهید انجام دهید متمرکز باشید.

یادگیری  مراقبه کردن بزرگترین هدیه ای است که می توانید در زندگی به خود بدهید. سوگیال رینپوچه

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید