چرا خواب های عجیب و غریب می بینیم؟ یادزدودگی چیست؟

گاهی اوقات چیزهای واقعا عجیبی در خواب می بینیم که اصلا با عقل جور در نمی آیند. این ها چه معنایی دارند و از کجا نشات می گیرند؟ در ادامه نتایج چندین مطالعه را با شما در میان می گذاریم.

کسانی که از  یادزدودگی رنج می برند عجیب ترین جواب ها را می بینند

کسانی که حافظه شان را از دست داده اند خواب های بسیار عجیبی می بینند. انواع مختلفی از حافظه وجود دارد و کسی که از یادزدودگی رنج می برد نمی تواند برخی وقایع، حقایق یا تاریخ ها را در حافظه اش ثبت کند. جالب است که در رویا، یک سری چیزها، اتفاقات و حتی مهارت ها دوباره به این افراد برمی گردند، حتی اگر در بیداری آنها را یادشان نیاید.

افراد سالم حتی در عجیب ترین خواب هایشان چیزهایی را می بینند که معمولا برایشان آشناست، در حالیکه افراد مبتلا به یادزدودگی چیزهای واقعا عجیبی می بینند و یادشان نمی آید در بیداری، کجا چنین چیزهایی دیده اند.

خواب های عجیب حافظه را مرتب می کنند

مطالعه ی یادزدودگی به دکتر Robert Stickgold اجازه داد تا نظریه ای دیگر را در مورد خواب ها بیان کند. او سعی کرد تا پاسخی برای سوال “چرا ما خواب های عجیب می بینیم” بیابد. او عنوان کرد که افراد مبتلا به یادزدودگی تصویری از یک اتفاق را در ضمیر ناخودآگاه شان دارند، حتی اگر به طور خودآگاه نتوانند آن را از اعماق ذهن شان بیرون بکشند. بنا به دلیلی، مغز این تصویر را در شب زنده می کند.

بر طبق نظریه ی وی، خواب های عجیب تلاشی برای مرتب کردن سیگنال های مغز که در جست و جوی ارتباطی میان آنهاست، می باشند. مثلا خواب می بینید که همراه با مربی فوتبال تان در رستوران هستید، صندلی ای که رویش نشسته اید آهنی است و گارسون، سگ شماست.

در واقعیت، مغزتان پوشه ای از خاطر سگ تان را برداشته و آن را با خاطره ای که از مربی فوتبال مدرسه تان دارید مقایسه کرده است تا ببینید این دو خاطره چه ارتباطی به هم دارند. این ارتباطات گاهی با واقعیت تصادم دارند و گاهی نه.

مطالعات دیگر نشان داده اند که عجیب ترین خواب ها با افزایش فعالیت در سمت راست آمیگدال، ناحیه ای از مغز که مسئول شکل گیری خاطرات است، همراه می باشند. این مطالعات نشان می دهند که هر چه خوابی عجیب تر باشد، پیدا کردن ارتباط میان خاطرات برای مغز سخت تر است.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید