چرا خود ارزیابی عامل شماره یک در موفقیت و رشد فردی است

بسیاری از ما برای تایید شدن به دیگران نگاه می کنیم. همه ما برای تایید شدن به دنبال تعریف دیگران از خود می گردیم. تا زمانی که بیش از حد به آن وابسته نشویم و موقعیت های فردی مان را بشناسیم هیچ ایرادی ندارد. این یعنی صادق بودن با خود – دانستن اینکه در چه کاری خوبیم و در چه کاری خوب نیستیم، برای چه کاری تلاش می کنیم، از چه چیزهایی بدمان می آید و چه چیزی به ما انگیزه می دهد. عادات خوب و بد ما چه هستند

داشتن شناخت عمیق نسبت به خود به ما کمک می کند تا زندگی مان را با موفقیت هدایت کنیم. در زیر به برخی از دلایل اهمیت خود – ارزیابی در رشد و پیشرفت فردی اشاره می کنیم.

بازخورد سازمانی

بسیاری از سازمانها افراد را با معیار بازخورد سیصد و شصت درجه ای می سنجند. – زیرا ارزیابی جامعی از عملکرد کارمند را به دست می دهد. این ارزیابی های قدرتمند بازخوردهای ارزشمندی به ما می دهند. اما یک نقطه ضعف نیز دارد. اکنون اطلاعات بیشتری پیرامون این ارزیابی ها وجود دارد و صحت بازخوردها زیر سوال می رود. سپس این مسئله وجود دارد که سازمانها به هر حال با این حجم از تحقیقاتی که جمع آوری می کنند واقعاً چه کاری انجام می دهند

خودتان را پیدا کنید … همین

بهترین آموزش در زمینه مدیریت، آموزش شناخت خود است – اینکه افراد به مکانیزمهای درونی عملکرد خود پی ببرند.

درک نقاط ضعف و قدرت شخصی، مدیران را قادر می سازد تا به طور موثری کارها را به کارمندان تفویض کنند و تیمی از افراد ماهری تشکیل دهند که مهارتهای آنان را تکمیل نموده  و با استخدام افرادی که تجارب، صلاحیت ها و سبک کاری شان به تیم انرژی می بخشد، تیم توانمندی بوجود بیاورند. وقتی شما به عنوان مدیر خودتان را بشناسید، از دل و جان میتوانید اطرافیان تان را حمایت کنید، و ازآنها کارمندانی بسازید که مهارتها، اشتیاق، انگیزه و کارشان به کل گروه منفعت برساند.

تستهای خود ارزیابی بسیار خوبی در اینترنت وجود دارد. همیشه برای مرور نتایج خوب است که از فرد راهنمایی کمک بگیرید. با اینکه شناسایی نقاط ضعف مفید است ( شاید کارها را به تعویق می اندازید یا نیاز به کنترل شدن دارید، شاید تمایل به بلندپروازی دارید و به جزییات اهمیتی نمیدهید) صرف نظر از آنها وقتی خودتان را بشناسید،بهتر میتوانید نقاط ضعفتان را متوجه شوید و نقاط قوتتان را تقویت کنید. این کار شما را قادر می سازد با نهایت توان خود کار کنید، و با اطرافیانتان به جای آنکه فقط پروژه، بودجه و منابع را مدیریت کنید، همکاری داشته باشید.

خود ارزیابی میتواند توان ارتباطی شما را افزایش دهد، که برای تبدیل شدن به مدیری تاثیرگذار حیاتی است

مورد دیگری که باید به خاطر داشته باشید آن است که همه ما رشد و تغییر می کنیم. نتایج خود ارزیابی امروز ممکن است با نتایج خود ارزیابی دوازده ماه بعد تفاوت داشته باشد. مرتبا خود را ارزیابی کنید. با خودتان صادق باشید و با عادات بد و رفتارهای ناخودآگاه  خود روبه رو شوید. تنها زمانی که حقیقتا خود را بشناسید میتوانید پیشرفت کنید و اطرافیان تان را نیز بالا بکشید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید