چرا در زندگی به هدف احتیاج داریم؟

در مورد اهمیت داشتن هدف در زندگی مطالب زیادی را می خوانیم، اما آیا واقعا به هدف احتیاج داریم؟ آدم ها رویا دارند، اما همه شان برای رسیدن به آنها دست به کار نمی شوند. اکثر مردم زندگی عادی ای را داشته و هدف های کوچک و بزرگ خاصی ندارند. چرا اینطور است؟ برای دنبال کردن یک هدف به جاه طلبی زیادی احتیاج است. هدف باید آنقدر مهم باشد که گاهی اوقات لازم باشد و حاضر باشید، برای آن فداکاری کنید.

دستیابی به اهداف نیازمند آن است که شما از منطقه ی امن تان خارج شوید که این کار برای خیلی از افراد آُسان نیست. عموم مردم اهداف بلند بالایی ندارند. این مسئله برایشان مهم نیست و البته اشکالی هم ندارد.

آیا هدف داشتن در زندگی مهم است؟

مهم است که حداقل یک هدف داشته باشید. لازم نیست حتما چیز خیلی بزرگی باشد. می تواند چیزی ساده بوده و به دارایی، پول و سمت بی ارتباط باشد.

وقتی هدف داشته باشید چه چیزی عایدتان می شود؟

۱_ داشتن هدف در زندگی شما را متمرکز و مصمم تر می کند.

۲_ وقتی هدف داشته باشید، صبح ها با قصد و هدف از خواب بیدار می شوید.

۳_ هدف شما را فعال و سرزنده نگه داشته و به موفقیت امیدوارتان می کند.

۴_ هدف داشتن نمی گذارد که منفعل باشید.

۵_ هدف مثل چاشنی ای برای زندگی است، کنجکاوی تان را بیدار کرده و باعث می شود نسبت به بهت عمل کردن علاقه نشان دهید.

۶_ وقتی هدف دارید زندگی جالب تر می شود.

۷_ وقتی هدف دارید و برای رسیدن به آن مصمم هستید، درون خودتان قدرت و انگیزه بیدار می کنید.

۸_ گاهی اوقات خود هدف آنقدرها مهم نیست، بلکه مسیر رسیدن به آن، تجربیات، دانش و بینش هایی که کسب می کنید با ارزش تر هستند.

شما و دیگران اهداف کوچک روزانه دارید

در واقع کسانی که هیچ هدفی ندارند، کسانی که زندگی ساده ای دارند هم، هدف دارند. شاید عجیب به نظر برسد، اما نیست. هدف همیشه چیزی نیست که برای آن برنامه ریزی می کنید و از قصد برای دست یابی به آن تلاش می کنید. تقریبا همه، اهداف ساده ای مانند موارد زیر دارند:

به موقع رسیدن سرکار، لباس خریدن، رفتن برای پیاده روی، خوردن غذا یا دسری خاص، حفظ رابطه ای خوب با دوستان، داشتن عشق در زندگی، داشتن پول کافی برای خرج زندگی، رفتن به تعطیلات … شاید اسم این ها را هدف نگذارید، اما هدف هستند.

آیا اهداف مهم هستند؟

هدف برای کسی که می خواهد به آن برسد مهم است. گاهی اوقات پس از رسیدن به یک هدف، فرد احساس رضایت و پیروزی نمی کند. ما تصور می کنیم که رسیدن به هدف چه حسی دارد و انتظار داریم حس شادی و پیروزی کنیم. این مسئله برای رسیدن به آن هدف به ما انگیزه می دهد. اما پس از رسیدن به هدف، همیشه آن حس رضایت و خشنودی را پیدا نمی کنیم.این یعنی باید قبل از صرف وقت و انرژی برای رسیدن به آن هدف کاملا مطمئن باشیم.

آیا کسانی که هدف دارند از کسانی که هدف ندارند خوشحال ترند؟ نه لزوما. نیروی زندگی در همه کس و همه چیز وجود دارد و سعی می کند خودش را در دنیا ابراز کند. به بذر یک گیاه نگاه کنید که چگونه رشد می کند و از ترک های خاک سر بیرون می آورد. حتما تمایل زیادی به رشد دارد. آیا به چیزی دست پیدا می کند؟ نه، این فقط نیروی زندگی است که خودش را ابراز می کند.

این مسئله در مورد آدم ها هم صدق می کند و نیروی زندگی قصد ابراز خودش را در آدم ها هم دارد. گاهی اوقات نیروی زندگی خودش را قویا ابراز کرده و فرد هدف گذاری کرده و برای رسیدن به آنها تلاش می کند و ردپای مثبتی از خود در جهان باقی می گذارد. گاهی اوقات نیروی زندگی خودش را ملایم تر بروز داده و فرد زندگی ساده و معمولی ای دارد.

اهداف همیشه به خودی خود مهم نیستند. این تمایل به عمل کردن، فعال بودن و دست به کار شدن است که مهم است. این نیروی زندگی است که می خواهد خود را ابراز کنید و نتیجه همیشه مهم نیست و کاری که می کنیم و فعلی که از ما سر می زند مهم است.

هدف های کوچک و بزرگ

می پرسید که چرا به هدف احتیاج دارید. اگر هدف برای شما به معنای داشتن شرکت، خریدن فراری یا سفر کردن به دور دنیاست، باید بدانید که همه چنین افرادی ندارند.

هدف برای بیشتر آدم ها چیز ساده تری است و به کمتر از این ها راضی می شوند. اکثر آدم ها نه اهداف بزرگ می خواهند و نه به آنها احتیاج دارند. هدف شان معمولا داشتن شغلی خوب، پول کافی، محلی برای زندگی، سلامتی و عشق است.

این ها اهداف ساده و معمولی ای هستند و اصلا اشکالی ندارد که اگر هدف تان این چیزهاست. اگر زندگی تان را آنطور که هست دوست می دارید، پس اصلا لازم نیست به خاطر نداشتن اهداف بزرگ حس بدی داشته باشید. هدف همیشه به معنای ارتقای شغلی، کسب افتخار و پول بیشتری در آوردن نیست. هدف می تواند کسب نمرات بهتر، باشگاه رفتن، یاد گرفتن زبان خارجی، یاد گرفتن آشپزی یا هر چیزی باشد، هدف تان همچنین می تواند تغییر یک سری از عادات تان، مدیتیشن کردن یا فقط خوشحال تر بودن باشد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید