چرا هر شب خواب های زنده می بینید

آیا شما هم جزو کسانی هستید که رویاهای زنده دارند؟ وقتی بدن در خواب است، مغز همچنان فعالیت می کند و اتفاقی که در این بازه ی زمانی می افتد خواب دیدن است. مغز تصاویری را به ما نشان می دهد که در طی عمرش جمع آوری کرده است.

بعضی ها خواب هایشان را به یاد می آورند، بعضی ها نه و بعضی ها می توانند با تمام جزئیات خواب هایشان را به یاد بیاورند که به اینگونه خواب ها، خواب های شفاف می گوییم. علاوه بر این، بعضی ها این توانایی را دارند که هر شب خواب های شفاف و زنده ببینند.

رویا دیدن در طی خواب REM صورت می گیرد که حدود ۲۵ درصد از خواب شب را تشکیل می دهد. چرخه های REM هر ۹۰ دقیقه یک بار اتفاق افتاده و بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه ادامه پیدا می کنند. یک بزرگسال به طور میانگین به ۷ تا ۹ ساعت خواب احتیاج دارد  که این یعنی احتمال دیدن رویای زنده زیاد است. طبق گفته ی دانشمندان، افراد بیشتر آخرین خوابی را که در چرخه ی REM دیدند به خاطر می آورند. اما قضیه در مورد خواب های زنده فرق می کند چون آنها انقدر شدید هستند که در هر صورت به خاطر آورده می شوند. هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث مداوم خواب زنده دیدن می شود، اما در ادامه یک سری نظریه ها را عنوان می کنیم:

شاید استرس دارید

مهم نیست عامل استرس چه چیزی است اما می تواند باعث دیدن رویای زنده شود، رویاهایی که ممکن است بسیار منفی و شدید باشند. کابوس ها هم محصول استرس هستند اما رویاهای زنده لزوما بد نبوده و به مشکلی که در حال حاضر با آن سر و کله می زنیم برنمی گردند.

شاید مشکل سوء مصرف مواد دارید

می تواند هم به سوءاستفاده از مواد برگردد و هم به ترک مواد. فقط هم مواد مخدر مدنظر نیست، بعضی داروهای پزشکی هم باعث بروز این موضوع می شوند. متاسفانه خواب های زنده ای که تحت تاثیر سوء مصرف الکل هستند معمولا خوشایند نیستند.

شاید مشکل سوء هاضمه دارید

به طرز جالبی بعضی غذاها باعث دیدن رویاهای زنده می شوند. غذاهای چرب و غذاهای تند باعث رویاهای زنده شده و پروتئین احتمال دیدن این خواب ها را کم می کند. دلیل این خواب ها همچنین می تواند وجود بیش از حد ویتامین ب ۶ یا کمبود خون نیز باشد.

شاید از اختلال خواب رنج می برید

اختلالات خواب انواع مختلفی دارند؛ مثلا وقتی مشکل جت لگ دارید یا برنامه ی خواب تان را تغییر عمده داده اید. اختلالات خواب جدی تر مثل نارکولپسی و بی خوابی هم می توانند باعث دیدن رویاهای زنده شوند.

شاید مشکل تشخیص داده نشده مربوط به سلامتی دارید

یک سری شرایط مربوط به سلامتی هستند که می توانند بیش از حد معمول استرس ایجاد کنند و خواب های زنده برایتان رقم بزنند. این شرایط شامل افسردگی و اضطراب اما اسکیزوفرنی و موارد مشابه نیز می شوند. مشکلات جسمی همچون بیماری های قلبی و سرطان هم باعث دیدن رویاهای زنده می شوند.

شاید باردار هستید

بارداری تغییرات زیادی در بدن خانم ها ایجاد می کند، مخصوصا در سه ماهه ی اول. بسیاری از خانم ها گزارش داده اند که در مراحل اولیه ی بارداری شان، دیدن رویاهای زنده را تجربه کرده اند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید