چرا چیزهای ناراحت کننده باعث خوشحالی مان می شوند

مسائل غم انگیز اصولا باید موجب ناراحتی ما شوند، نه؟ آهنگ های غمگین، فیلم های غمگین، نوشته های غمگین، گاها باعث می شوند آنقدر ناراحت شویم که اشک بریزیم. با این حال آنها را دوست داریم و نمی توانیم بدون آنها زندگی کنیم.

آنطور که مشخص شده، این چیزهای ناراحت کننده می توانند باعث خوشحالی  مان هم بشوند. انگار که دیگر لذت بردن از چیزهای ناراحت کننده باعث نمی شود دیوانه باشیم. این مسئله طبیعی بوده و حتی با علم هم قابل اثبات است.

به جمله ی “گریه کن خالی شی” فکر کنید. دلایل خاصی بر اثبات این جمله و اینکه چرا گریه کردن به ما کمک می کند وجود دارد.

وقتی سرچیزهای ناراحت کننده گریه می کنیم چه اتفاقی می افتد؟

گریه کردن مثل پاکسازی بدن است، اما از عواطف و احساسات. وقتی گریه می کنیم، اشک هایمان حاوی هورمون های استرس هستند، از همین رو گریه کردن سطح این هورمون ها را در بدن مان پایین آورده و دست آخر باعث می شود حس بهتری داشته باشیم.

مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که گریه کردن موجب تحریک تولید اندروفین می شود. این هورمون به طور طبیعی باعث تسکین درد در بدن شده و حس خوبی به ما می دهد. این هورمون حین ورزش کردن هم تولید می شود.

مطالعات نشان داده اند که وقتی سر چیزهای ناراحت کننده مثل فیلم، گریه می کنیم بعد از مدتی حس بهتری پیدا می کنیم و اگر گریه نمی کردیم، این حس را پیدا نمی کردیم. در یک مطالعه، به گروهی از افراد فیلم های به شدت غمگین نشان دادند. (La vita e bella and Hachi:A Dog’s Tale)

بعد از اینکه فیلم تمام شد، افراد به حال و هوایشان امتیاز دادند. پس از ۲۰ دقیقه، کسانی که در طی فیلم گریه کرده بودند حال و هوایشان از کسانی که اصلا گریه نکرده بودند بود. در اصل با آزاد سازی سموم از طریق اشک و تولید هورمون های حال خوب، شرکت کننده های غمگین تر از دیگران حس و حال بهتری داشتند.

زمان هایی که گریه نمی کنیم چه؟

تمام چیزهای ناراحت کننده باعث گریه ی ما نمی شوند، اما می توانند باعث خوشحالی ما شوند. آهنگ های غم انگیز مثالی عالی از این موضوع هستند. ما اغلب مواقع با آهنگ های احساسی شرشر اشک نمی ریزیم، اما به اندازه ی چیزهای دیگری که ارزش گریه کردن دارند، احساس رضایت می کنیم.

وقتی به موزیکی غم انگیز گوش می کنیم، بدن مان پرولاکتین آزاد می کند. این هورمونی است که ما در طی دوران غم و اندوه آزاد می کنیم و موجب تسکین ما می شود.

وقتی احساس غم می کنیم، حتی اگر توسط چیزی مثل یک آهنگ ایجاد شده باشد، بدن مان این ماده ی شیمیایی را به جریان می اندازد تا بیش از اندازه غمگین نشویم. این مسئله کمک می کند تا آرام تر شویم، گاهی حتی بیشتر از قبل.

گوش دادن به هر موزیکی همچنین باعث تحریک تولید دوپامین می شود، هورمون حال خوب. این هورمون باعث می شود که صرف نظر از موزیک غمگین، حس شادی داشته باشیم.

روانشناسی اینکه چرا چیزهای ناراحت کننده باعث خوشحالی مان می شود

وقتی صحبت از خوشحال شدن مان از چیزهای غمگین باشد فقط بحث بیولوژی و مواد شیمیایی نیست. گاهی اوقات عواطفی که تجربه می کنیم محصول افکارمان هستند، آهنگ های غمگین، فیلم های غمگین، نوشته های غمگین همگی در خود چیزی دارند که ما نسبت به آنها احساس پیوند و ارتباط می کنیم.

مثلا اگر عشق تان شما را ترک کرده باشد، طبیعی است که با فیلم های غم انگیز گریه کنید. ما وقتی ناراحت هستیم دوست داریم داستان های ناراحت کننده دیگر را هم ببینیم و بشنویم تا حس کنیم که ما تنها نیستیم. این مسائل ناراحت کننده که با آنها  ارتباط برقرار می کنیم در نهایت باعث می شوند که خوشحال تر شویم چرا که متوجه می شویم در این کشاکش تنها نیستیم. گاهی اوقات دیدن شرایطی مشابه شرایط خودمان خوب است چرا که الهام بخش ما بوده و ما را راهنمایی می کند. وقتی آهنگ ها یا فیلم های غمگین به ما یادآور می شوند که اوضاع بهتر خواهد شد، حس بهتری پیدا می کنیم.

گریه کردن چیز خوبی است

دانشمندان، پزشکان و درمانگرها همگی توصیه می کنند که گریه کردن به تسکین مان کمک می کند. ناراحت بودن هیچ اشکالی ندارد و گاها مزایایی هم به همراه دارد. اگر به خودتان اجازه ی ناراحت بودن یا گریه کردن ندهید، ذره ذره احساسات تان را روی هم تلنبار می کنید.

وقتی می خواهید گریه کنید، گریه کنید

این کار سطوح استرس بدن تان را کاهش داده و حس بهتری به شما خواهد داد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید