چطور آرامش‌تان را تحت فشار حفظ کنید؟

وقتی اوضاع سخت می‌شود و با مشکلات پیچیده‌ی زندگی رو به رو می‌شوید، با انگیزه ماندن دشوار می‌شود… وقتی اوضاع اطراف‌تان بد پیش می‌رود چطور انگیزه‌تان را حفظ کرده و آرام می‌مانید؟ در ادامه راهکارهایی را برای مثبت و با انگیزه ماندن حین رویارویی با مشکلات برای‌تان عنوان می‌کنیم.

۱دیگران را سرزنش نکنید

برای اینکه در زمان بحران کنترل زندگی‌تان را بدست داشته باشید، اولین چیزی که باید بپذیرید این است که از این لحظه به بعد، به طور ۱۰۰٪ مسئولیت خودتان و اتفاقاتی که می‌افتد را گردن بگیرید. مسئول باشید. مثبت و متمرکز بمانید.

از سرزنش کردن دیگران به هر دلیلی اجتناب کنید. به محض اینکه دست از سرزنش کردن دیگران برداشته و مسئولیت را خودتان به عهده بگیرید، احساسات منفی‌تان آرام شده، ذهن‌تان خلوت می‌شود و تصمیمات بهتری می‌گیرید.

۲چطور تحت فشار آرام بمانید

نقطه‌ی شروع برای آرام ماندن تحت فشار این است که شتابزده و بی‌فکر واکنش نشان ندهید. در عوض، نفس عمیقی بکشید تا ذهن‌تان را آرام کنید‌ و بعد با دقت به حرکات و کلمات بعدی که می‌خواهید بر زبان بیاورید فکر کنید. تصور کنید که همه نظاره‌گر شما هستند. تصور کنید که همه منتظرند تا ببینند شما چطور پاسخ می‌دهید. سعی کنید برای دیگران الگو بوده و نشان دهید که راه درست مقابله با یک مشکل بزرگ چیست.

۳اطلاعات بدست بیاورید

به جای بیش از حد واکنش نشان دادن، از دیگر افراد دخیل سوال بپرسید. صبورانه به جواب‌های‌شان گوش دهید، اگر راه حلی باشد، کار شما این است که قبل از واکنش نشان دادن متوجه شوید دقیقا چه اتفاقی افتاده.

۴سوال بپرسید

سوالات کلیدی پرسیده و با دقت به جواب‌ها گوش کنید. سوالات‌ها می‌توانند این‌ها باشد: مشکل دقیقا چیست؟ چه اتفاقی افتاده؟ چطور اتفاق افتاده؟ کی اتفاق افتاده؟ کجا اتفاق افتاده؟ چه اطلاعاتی دارید؟ از کجا بدانید این اطلاعات موثق هستند؟ چه کسی در  ماجرا دخیل بود؟ چه کسی مسئول انجام دادن یا انجام ندادن کارهای بخصوصی بوده؟

سوال پرسیدن و جمع آوری اطلاعات شما را آرام کرده و شجاعت و اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد.

۵یادداشت کنید

با این سوال شروع کنید: مشکل دقیقا کجاست؟ شرح واضحی از مشکل روی یک تکه کاغذ بنویسید. وقتی مشکل را روی کاغذ بیاورید، شروع به حل کردن خودش می‌کند. پس از آن تمام راه حل‌های احتمالی را یادداشت کنید. کمی بعد متوجه خواهید شد که وقتی مشکلات و راه‌حل‌ها را یادداشت می‌کنید، می‌توانید بهترین راه برای حل مشکل  را سریع‌تر پیدا کنید.

۶با دیگران ارتباط برقرار کنید

گاهی اوقات مطرح کردن مشکل با یک فرد قابل اعتماد به شدت کمک می‌کند که  آرام و تحت کنترل بمانید. قدمی بزنید و شرایط را بررسی کنید، از تمام زوایا آن را بسنجید، به دنبال راه حل احتمالی باشید.  مهم نیست چه اتفاقی می افتد اما خوش‌بین بمانید.

۷تصمیم بگیرید

مهم نیست چه اتفاقی افتاده، در هر مشکل و شکستی به دنبال درسی برای آموختن باشید.وقتی در شرایط پیش آمده به دنبال خوبی ‌ایکه از آن عاید‌تان می‌شود باشید، به طور خودکار آرام، مثبت و خوش بین می‌مانید.در نتیجه تمام قدرت مغزتان برای حل مشکل یا بحران در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

۸مشغول حل مشکل شوید

آنقدر مشغول عمل کردن و حل مشکل شوید که وقتی برای نگرانی یا فکر کردن به مشکل نداشته باشید. تنها پادزهر نگرانی، اقدام هدفمند به سمت مقصودتان است. به جای ناراحت شدن یا شک کردن به خودتان و توانایی‌های‌تان، دست به اقدام زده تا مانع پیش روی‌تان را بردارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید