چطور اراده‌ ی خود را تقویت کنید

0
188
چطور اراده‌ ی خود را تقویت کنید

چطور اراده‌ ی خود را تقویت کنید

موفقیت به میزان زیادی سخت کوشی احتیاج دارد و اگر می‌خواهید به اهداف‌تان برسید باید سخت تلاش کنید. اما در عین حال هیچکس بدون انگیزه و اراده‌ ی قوی برای رسیدن به اهدافش سخت کوشی نمی‌کند. بعضی افراد در طی زمان انگیزه‌شان را از دست داده و می‌خواهند یاد بگیرند چطور اراده‌شان را بهبود ببخشند تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند.

اگر می‌خواهید کتاب بنویسید، کسب و کاری را شروع کنید یا سلامتی‌تان را بهبود ببخشید، ابتدا باید برای رسیدن به موفقیت انگیزه و اراده پیدا کنید. در ادامه راهکارهایی را برای حفظ انگیزه و تقویت اراده تا زمان رسیدن به موفقیت عنوان می‌کنیم.

1_ بر روی جنبه‌ی مثبت تمرکز کنید

هیچ کس تا به حال برای رسیدن به هدفی که برایش مهم نبوده به خودش انگیزه نداده. بنابراین در آغاز هر کاری، لیستی از مواردی که اهداف‌تان درآنها تاثیر مثبت خواهند داشت تهیه کنید. اگر کسب و کاری را آغاز می‌کنید، به این فکر کنید که چطور شرکت‌تان موجب صرفه جویی در وقت و هزینه‌ی مشتریان خواهد شد.

وقتی کتابی می‌نویسید، تمام افرادی که آن را می‌خوانند در نظر داشته باشید، درس‌هایی که از آن خواهند گرفت و نحوه‌ی به کار بستن آن درس‌ها در زندگی و دنیا را مدنظر داشته باشید.

و اگر به دنبال سلامتی هستید، به این فکر کنید که چقدر می‌توانید طولانی‌تر زندگی کنید، بیشتر از زندگی‌تان لذت ببرید و چقدر وقت بیشتری برای گذراندن با عزیزان‌تان دارید. لیست کردن تاثیرات مثبت به دو طریق عمده به نفع شما خواهد بود:

تمرکز کردن روی جنبه‌های مثبت خلق و خویتان را بهبود می‌بخشد

ابتدا با بهبود خلق و خویتان از عوامل روانشناسانه و عاطفی‌ای که موجب به تاخیر انداختن کارها می‌شود جلوگیری می‌کنید. وقتی حس خوبی داشته باشید کارهای بیشتری را به انجام می‌رسانید. هر چه زودتر و بیشتر به پیامدهای مثبت فکر کنید، بهره‌ورتر خواهید شد.

تمرکز روی جنبه‌های مثبت راهی به سمت موفقیت بهتان نشان خواهد داد

دوم اینکه، لیست کردن اثرات مثبت طرحی کامل از موفقیت بهتان نشان می‌دهد. اگر ایده‌ای مبهم از اینکه چرا هدف گذاری کرده‌اید داشته باشید، نادیده گرفتن اهداف آسان می‌شود.

اما اگر به طور خاص در نظر بگیرید که تلاش‌هایتان چطور منجر به بهبود زندگی خودتان و دیگران می‌شود، به وضوح درک خواهید کرد که چرا این اهداف و تلاش‌ها ارزشمند هستند. از همین رو هم برای خودتان و هم برای عزیزان‌تان به سمت جلو حرکت خواهید کرد.

2_هدف گذاری کرده و اهداف را سازمان دهی کنید

مهم نیست که چقدر در مورد اهداف‌تان حس مثبتی دارید، اگر کلی هدف داشته باشید بازهم رسیدن به آنها ممکن است دشوار باشد. وقتی حس می‌کنید کلی هدف روی هم تلنبار شده‌اند، لیستی از چیزهای متفاوتی که می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید بنویسید. احتمالا تعدادی از اهداف‌تان به هم نزدیک بوده و رسیدن به یکی از هدف‌ها، دستیابی به دیگری را آسان‌تر می‌کند؛ از همین رو می‌توانید دو هدف را با هم یکی کنید.

این کار شمار چیزهایی که می‌خواهید به آنها دست پیدا کنید را کاهش داده و در نتیجه از تشویش و سردرگمی‌تان می‌کاهد.

به ترتیب اهمیت به اهداف‌تان رتبه دهی کنید

وقتی به طور کامل لیست‎‌تان را یکی کردید، اهداف را به ترتیب اهمیت رتبه دهی کنید. این به شما کمک می‌کنید تا متوجه شوید اول باید روی کدام هدف کار کنید و بعد به سراغ دیگری بروید. بنابراین کلی کار روی سرتان نخواهد ریخت. می‌توانید از متد SMART هم استفاده کنید.

بعد از اولویت بندی اهداف، به اهدافی که انتهای لیست قرار دارند نگاه کنید. اگر خیلی اهمیت ندارند شاید بشود بعضی‌هایشان را حذف کرد. بدین طریق می‌توانید وقت و انرژی‌تان را صرف دستیابی به مهم‌ترین اهداف بکنید. لازم نیست این لیست‌تان حتما قطعی باشد. هر زمان که حس کردید لازم است می‌توانید در آن تغییراتی بوجود بیاورید.

3_انگیزه شخصی است

در نهایت به یاد داشته باشید که انگیزه هرگز موضوعی کاملا شخصی نیست. اگر حتی اهداف‌تان تنها برای خودتان است، بازهم روی دیگران اثر خواهند گذاشت؛ بنابراین از آن دیگران برای متمرکز ماندن روی هدف‌تان کمک بگیرید.

نزدیکان شما می‌خواهند کاری را انجام دهید که به سودتان است و ممکن است اگر شما سالم‌تر، ثروتمندتر و موفق‌تر باشید بهره‌ی کمی از آن ببرند. بنابراین باید بگذارید افراد نزدیک به شما بدانند که درصدد دستیابی به چه چیزی هستید و از آنها بخواهید که اگر حواستان پرت شد مداخله کنند.

اگر اهداف‌تان به کارتان مرتبط باشد به طریقی روی همکاران‌تان هم تاثیر خواهند گذاشت. برای آنها توضیح دهید که چه تاثیری در موفقیت‌تان دارند و از آنها در ازای کمک در رسیدن به اهداف‌شان، تقاضای حمایت کنید.

از اهداف‌تان برای نزدیک‌تر شدن به دوستان‌تان استفاده کنید. اگر دارید سعی می‌کنید سالم‌تر باشید از دوستان‌تان هم بخواهید که به شما بپیوندند. از سوی دیگر اگر دارید کسب و کاری را آغاز می‌کنید، از دوستان‌تان که تجربه‌ی مرتبط دارند هم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که در تمام پروسه کنار شما باشند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید