چطور از شب زنده داری به سحرخیزی روی بیاوریم؟

به لطف ساعت بیولوژیکی بدن، شما در ساعت خاصی از روز بیشتر احساس بیداری و در ساعات خاصی بیشتر احساس خواب آلودگی می کنید. این یک پدیده ی طبیعی است و ریتم شبانه روزی افراد هم به هم شبیه نیست. بعضی ها ۷ صبح راحت بیدار می شوند)که اصطلاحا به شان می گوییم خروس  یا افراد سحرخیز) و بعضی ها هم ۱۱ شب بمب انرژی اند (که به این ها هم می گوییم جغد یا شب زنده دارد). اما شاید شما بخواهید از حالتی به حالت دیگر تبدیل شوید؛ مثلا لازم است صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید یا شب ها دیرتر بخوابید. تغییر دادن خودتان از یک آدم شب زنده دار به کسی که سحرخیز است با رعایت گام های پایین شدنی است. در ادامه با ما همراه باشید.

 

۱روی ساعت بیدار شدن تان کار کنید: یکی از دلایلی که افراد شب زنده داری می کنند این است که به اندازه ی کافی خسته نیستند که بخوابند. باید کاری کنید که شب ها خسته شوید و بدین منظور صبح ها باید زودتر از موقع معمول بیدار شوید. تنظیم کردن ساعت خواب و بیداری در چند روز اول سخت خواهد بود، اما مقاومت کنید. بعد از اینکه چند روز ساعت ۶ از خواب بیدار شدید، احتمالا ساعت ۱۰ دیگر خواب تان خواهد گرفت.

۲آرام پیش بروید: اگر بعد از مدت ها ۷ و نیم بیدار شدن، ۶ بیدار شدن برای تان کار دشواری است، آرام پیش بروید. روز به روز ساعت تان را ۱۵ دقیقه عقب بیاورید تا در عرض یک هفته روی ساعت جدید به راحتی تنظیم شوید.

۳صبح نورانی ای داشته باشید : وقتی ۶ صبح خانه تان تاریک است سخت می شود احساس پرانرژی بودن کرد. اگر فصل تابستان است، پرده ها را کنار بکشید و اگر زمستان است چند چراغ روشن کنید. نور میزان تولید هورمون محرک خواب (ملاتونین) را در بدن تان کاهش داده و احساس هشیاری بیشتری خواهید کرد. فقط هر کاری که می کنید روی دکمه ی چرت یا اسنوز ساعت گوشی تان نزنید!

۴برنامه های شب تان را جابجا کنید: اگر برنامه ی زمانی تان منعطف است، زمان انجام فعالیت های معمول تان را تغییر دهید، حال چه باشگاه رفتن است، چه شام خوردن، چه تلویزیون دیدن، چه وقت گذرانی با دوستان؛ این کارها را یک ساعت یا بیشتر جلو بکشید. اگر هم امکان جابجایی برنامه ها وجود ندارد، ببینید کدام کارها را  می شود کوتاه تر کرده یا به روز دیگری موکول کرد تا بتوانید سر ساعت جدیدی که تنظیم کرده اید بخوابید و بیدار شوید.

۵ثابت قدم باشید: سریع ترین راه برای تنظیم بدن تان با برنامه ی زمانی جدید این است که آخر هفته ها هم به آن پای بند  باشید. مزایای سروقت خوابیدن و سر وقت بیدار شدن حتی در روزهایی که لازم نیست سرکار بروید یا بچه ها را از مدرسه بیاورید هم عاید بدن تان خواهد شد. شاید با خودتان بگویید یک شب که هزار شب نمی شود، اما در این مورد مطمئن باشید که یک شب می تواند کل زحمات تان را به باد بدهد!

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید