چطور اشتباهات خودمان را بپذیریم

0
83
چطور اشتباهات خودمان را بپذیریم

چطور اشتباهات خودمان را بپذیریم

یکی از سخت ترین کارهای زندگی، پذیرفتن بی نقص نبودن مان است. معمولا برای آدم ها راحت تر است که انگشت اتهام را به سمت دیگری بگیرند، اما وقتی دیگران راجع به اشتباهات ما صحبت می کنند حالت دفاعی به خود می گیریم.

با تمام این ها به منظور اینکه بتوانیم روابط خوب و سالمی داشته باشیم باید بتوانیم اعتراف کنیم که همیشه حق با ما نیست. باید به خاطر اشتباهات مان از صمیم قلب عذرخواهی کرده و آن ها را اصلاح کنیم. اگر با تشخیص دادن و پذیرفتن اشتباهات تان مشکل دارید، پس این مطلب برای شماست.

۱- متوجه باشید که اعتراف کردن به اشتباهات و پذیرفتن آن ها نشانه ی ضعف نیست

اکثر اوقات دلیل سخت بودن پذیرش اشتباهات توسط افراد این است که نمی خواهند وجهه ای منفی داشته باشند. اشتباه کردن را معمولا به حماقت، بی مسئولیتی یا آدم بدی بودن ارتباط می دهند. این افراد می ترسند که نکند بقیه دیگر بهشان اعتماد نکنند. با این حال واقعیت این است که برای اعتراف به اشتباه باید آدم قوی ای بود. کسانی که سریع متوجه اشتباه شان شده، به آن اعتراف کرده و به خاطرش عذرخواهی می کنند معمولا بیشتر احترام دیگران را بدست می آورند.

۲- انگشت اتهام به سمت دیگران نگیرید

وقتی انگشت اتهام به سمت دیگران می گیرید، بقیه ی انگشتان تان به سمت خود شماست! این یعنی شما حق ندارید دیگران را به خاطر نقایص شان قضاوت کنید چرا که ممکن است نقایص شما از او هم بیشتر باشد.

قبل از اینکه از دیگری گله کرده یا پشت سرش غیبت کنید باید نگاهی به خودتان بیندازید. آیا می توانید بگویید که از این آدم بهتر هستید؟ اگر اینطور است از کجا مطمئنید که شما اشتباهات کمتری را از او مرتکب شده اید؟

۳- ذهنی باز داشته باشید

بسته بودن ذهن باعث می شود که نتوانید نقایص تان را ببینید چون فکر می کنید تمام حق با شماست و هر چیزی که غیر از این باشد اشتباه است. مشکلی که اینجا پیش می آید این است که با دیگران وارد تضاد و درگیری خواهید شد چون مسلما دیدگاه همه با شما یکی نبوده و همه همیشه با شما هم نظر نیستند. اینجا، اشتباهی که مرتکب می شوید اصرار بر همواره درست بودن خودتان است. باید نسبت به نظرات و دیدگاه های دیگران هم گشاده باشید. لزومی ندارد که حتما دیدگاه هایشان را بپذیرید، اما می توانید به آن ها احترام گذاشته و شنوای حرف هایشان باشید. باید متوجه باشید که گاهی هم حق با دیگران است.

۴- خودتان را جای دیگری گذاشته و ببینید که حرف ها و کارهایتان چه تاثیری ممکن است روی او داشته باشند

راهی دیگر برای اینکه متوجه اشتباه تان شوید این است که کارها، حرف ها و تصمیمات تان را بسنجید. بهترین راه این است که خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. اگر نمی خواهید فلان حرف به شما زده شده یا فلان کار در حق تان انجام شود، خودتان هم آن حرف را نزده و آن کار را انجام ندهید.

۵- از دیگران بخواهید که اگر بهشان برخورد با شما صادق باشند

اگر کسانی هستند که شما را نادیده می گیرند و شما اصلا روح تان هم خبر ندارد که چرا از شما دوری می کنند، شاید دلیلش این باشد که ناخواسته آن ها را آزار داده اید. گاهی اوقات پیش می آید که متوجه نمی  شویم حرفی که زده یا کاری که کرده ایم موجب رنجش دیگری شده. بگذارید دیگران بدانند که شما مچکر می شوید اگر از دست تان ناراحت بودند شما را در جریان بگذارند. این کار نه تنها باعث می شود از نقایص تان با خبر شوید بلکه روابط تان را هم نجات می دهد.

۶- وقتی کسی به اشتباه تان اشاره می کند خالصانه گوش دهید

وقتی کسی راجع به نقصی در شما صحبت می کند، فوری حالت تدافعی نگیرید. شاید از اینکه دیگران به اشتباهات تان اشاره کنند خجالت بکشید اما اینکه حاضر نباشید به چنین چیزهایی گوش کنید خجالت آورتر است.

حال چه با حرف طرف مقابل موافق باشید یا نه، باید انقدر مودب باشید که به حرف هایش گوش کنید. اگر حرفی که می زدند درست بوده از او تشکر کرده و به خاطر اشتباه تان عذرخواهی کنید. اگر هم سوء تفاهم پیش آمده بود بازهم باید از اینکه مسئله را با شما درمیان گذاشتند تشکر کرده و بعد به آرامی قضیه را برایشان توضیح دهید.

۷- پذیرای انتقادات سازنده باشید

وقتی از دیگران بازخورد منفی می گیرید عصبانی و ناراحت نشوید. به جای اینکه آن ها را از خود برانید به حرف هایشان به چشم انتقادات سازنده نگاه کنید. ببینید که این نظرات درست هستند یا نه. اگر درست هستند باید قبول کنید که لازم است تغییری در خودتان ایجاد کنید. اگر حرف هایی که شنیدید برایتان سنگین بوده باز هم تشکر کرده و دیگری را از خود نرانید. از این انتقادات برای بهتر کردن خودتان استفاده کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید