چطور افراد باهوش واقعی را از غیرواقعی تشخیص دهیم؟

هوش یک مسئله‌ی مهم در جامعه است. ما رفتار دیگران را آنالیز می‌کنیم تا ببینیم که نسبت به خودمان یا دیگران چقدر باهوش هستند. هر چه سنمان می‌گذرد تمایل داریم که بیشتر به کسانی بنظر می‌رسد هوششان از ما بیشتر است گوش بسپاریم. با این حال یک سری افراد به طرقی سعی می‌کنند خودشان را باهوش‌تر از آنچه هستند جا زده تا توجه دیگران را جلب کنند و کاری کنند که نظرشان شنیده شود. برای اینکه بتوانید باهوش‌های واقعی را از باهوش‌های متظاهر تشخیص دهید، ما یک سری از رفتار‌های اصلی کسانی که می‌خواهند ما باور کنیم باهوش هستند را در ادامه برای شما آورده‌ایم. با ما همراه باشید.

۱. عینک زدن

یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که افراد برای باهوش‌تر نشان دادن خود دنبال می‌کنند عینک زدن است. احتمالا این نکته را قبلا شنیده بودید، چرا که حتی روانشناسان هم توافق دارند افراد عینکی باهوش‌تر بوده و حتی برای مشاغل واجد صلاحیت‌تر هستند. اما چرا باعث می‌شود ما باهوش‌تر بنظر بیاییم.

عینک‌ها ابزاری هستند که ما برای اصلاح چشم‌هایمان از آنها استفاده می‌کنیم. عینک برای کسانی که خیلی مطالعه کرده و یا می‌نویسند ضروری است. پس یعنی عینک‌ها بیانگر این هستند که شما نسبت به یک سری دیگر از افراد چشم‌هایتان را طولانی مدت‌تر متمرکز می‌کنید و بنابراین از بقیه هوش بیشتری دارید. امروزه حتی اگر واقعا عینکی نباشید، به راحتی می‌توانید با لنزهای خنثی عینک تهیه کرده و باهوش‌تر بنظر برسید. پس حواستان به عینک باشد. آنکس که آن را زده ممکن است به آن باهوشی که فکر می‌کنید نباشد.

۲. رجز خوانی در مورد نتایج امتحان

یک راه عالی برای اینکه دیگران فکر کنند شما باهوش هستید این است که خودتان این موضوع را به آنها بگویید. رجز خوانی در مورد نتایج امتحانات باعث می‌شود که بقیه به خاطر دست آورد‌هایتان به شما تبریک بگویند و فکر کنند که شما بیش از آنچه واقعا هستید، باهوشید. حواستان به کسانی که مدام نتایجشان را به شما آمار می‌دهند باشید.

۳. انتخاب عادات و علایق بچه مثبت‌ها

افراد باهوش تمایل دارند که خود‌شان را با چیز‌های پیچیده‌تری مثل موسیقی کلاسیک و ادبیات سرگرم کنند. افراد متظاهر هم سعی می‌کنند چیز‌های این چنینی را به عنوان عادت و علاقه برای خود برگزینند تا باهوش‌تر بنظر برسند. این افراد معمولا اطلاعات زیادی در این باره ندارند و فقط به اصطلاح کلاسش را می‌آیند. نمی‌گوییم که هرکس به موسیقی کلاسیک علاقه‌مند بود را بازجویی کنید، اما به دنبال علائم بگردید. مثلا ممکن است اسامی خیلی معمول و مشهوری را بر زبان بیاورد و یا اطلاعات کاملی از موضوع نداشته باشد.

۴. شکایت کردن از افراد کمتر باهوش

آدم باهوش، متواضع هم هست. اینکه کسی به اندازه‌ی شما باهوش نیست باعث نمی‌شود که شما برتری خاصی بر او داشته باشید. افرادی که واقعا باهوش هستند این قضیه را می‌دانند و در جریان هستند که همه ممکن است تمام مفاهیم را همانند آنها درک نکنند. گله و شکایت مداوم در مورد اشتباهات و حماقت‌های دیگران نشانه‌ای واضح بر این است که افراد در مورد هوش خود‌شان مطمئن نیستند. نا‌امید کردن دیگران باعث می‌شود حس بهتری داشته باشند.

۵. استفاده از کلمات طولانی‌ای که ضرورت ندارند

کلمات بلند مثال عالی‌ای از هوش هستند. این‌که بتوانید از کلمات طولانی استفاده کنید بدان معناست که واژگان قوی‌ای دارید که البته این هم از خواندن و نوشتار زیاد بدست می‌آید. اکثر افراد، حتی افراد باهوش‌تر، احتیاج ندارند که در گفت‌و‌گو‌های معمولی یا دوستانه کلمات طولانی و قلنبه سلنبه استفاده کنند. افراد متظاهر بر‌عکس، وقت و بی‌وقت این کلمات را استفاده می‌کنند.

باهوش بودن ویژگی‌ای است که همه دوست دارند از آن بهره‌مند باشند، پس دلایل زیادی مبنی بر این وجود دارد که فرد تظاهر به باهوش‌تر از آن چیزی که هست بکند. این‌که در مصاحبه‌های کاری و شرایط رسمی باهوش‌تر بنظر برسید خوب است اما کسی که مدام تظاهر می‌کند، دیگران را از خودش خسته می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید