چطور باید اراده‌تان راقوی کنید

0
74
چطور باید اراده‌تان راقوی کنید

چطور باید اراده‌تان راقوی کنید

همه ی ما در طول سال، مخصوصا در اوایل سال برای خودمان هدف گذاری می کنیم. مردم ابتدای سال را پرانگیزه شروع می کنند اما همینطور که روزها می گذرند انگیزه شان را از دست می دهند. اگر می خواهید جلوی افتادن این اتفاق را بگیرید باید اراده تان را قوی کنید!

انگیزه تان با گذر روزها کم کم رنگ می بازد. مسئولیت های بیشتری دارید، خسته اید، هیجان تان کمرنگ شده… و این درست همان جایی است که شروع به کنار گذاشتن اهداف تان می کنید. اگر نمی خواهید چنین اتفاقی بیوفتد به اراده احتیاج دارید. اما اراده واقعا چیست؟

اراده چیست؟

اراده به معنای توانایی پافشاری شخص در رسیدن به هدفی خاص است. یعنی بر موانع غلبه کند، از حواس پرتی ها دوری کند و متمرکز بماند. از همین رو قضیه فقط دستیابی به چیزهای مختلف نیست، بلکه تسلیم نشدن در حین سخت شدن شرایط است.

دو تا از مسائل های شایع، ترک کردن سیگار و ورزش کردن است. در ابتدا سرشار از انگیزه هستید اما کمی بعدتر ذهن تان بهانه می آورد که چرا الان وقت این کار نیست. خوشبختانه اگر اراده تان را قوی کنید می توانید بر چنین مسائلی غلبه کنید.

– گاهی اوقات متوجه قدرت تان نیستید تا زمانیکه با بزرگ ترین ضعف تان رو در رو می شوید. Susan

Gale

اصلی ترین چیزی که اگر می خواهید اراده تان را قوی کنید باید به یاد داشته باشید این است که این یک مهارت روانشناسانه است و باید آن را تمرین کنید و در واقع چیزی است که در طی زندگی می توانید بهتر و بهترش کنید.

اهداف روشن و واقع گرایانه تنظیم کنید

خیلی از مردم اهدافی معین می کنند که تحقق آن ها غیرممکن است چرا که یا وقت کافی به آن اختصاص نمی ‍دهند یا منابع لازم را در اختیار ندارند. مثلا وزن کم کردن در یک ماه به قدر کل سال! این اهداف ممکن است در ابتدا هیجان انگیز و چالش برانگیز بنظر برسند اما در واقعیت باید سن، اندام و دیگر موارد را در نظر داشت و اینجاست که متوجه می شوید به هر هدفی به صورت سرعتی نمی توانید دست پیدا کنید و دست آخر خسته و دلسرد می شوید.

به همین دلیل است که باید اهدافی ساختارمند و درست تعریف شده داشته باشید. مثلا مشورت با متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا به روشی سالم وزن کم کنید.

کارها را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید

مثلا اگر تازه به کلاسی می روید با فکر کردن به تمام چیزهایی که باید در طول یک سال یاد بگیرید به تشویش می افتید. اما اگر مطالب را به بخش های مختلف به صورت هفتگی یا روزانه تقسیم کنید، قابل مدیریت تر می شود.

این روش برای هر چیز دیگری هم جواب می دهد. اگر هدف شخصی ای دارید هم می توانید آن را به اهداف کوچک و کوچک تر تقسیم کنید تا دستیابی به آن آسان تر باشد.

کارهای کوچک تر را با تقویم برنامه ریزی کنید

“جمله ی کلیشه ی« از شنبه شروع می کنم» اینجا جواب نمی دهد. با گذشت هفته ها و ماه ها به خاطر تاخیر انداختن احساس عذاب وجدان می کنید.

برای کارهایتان تقویم و برنامه روزانه داشته باشید، برای خودتان بازه های زمانی منطقی تعیین کنید. این بازه ها را بیش از حد کوتاه یا بیش از حد بلند یا در تداخل با دیگر مسئولیت های سنگین تان تعیین نکنید. این کار باعث می شود که از میزان استرس تان کاسته شود.

هرچه بیشتر پیش بروید احساس بهتری خواهید داشت. نتایج مثبت را مشاهده کرده و احساس خوبی نسبت به انجام کارها پیدا خواهید کرد. به علاوه وقتی گام برداشتن به سمت هدف تان را به عادت تبدیل کردید، دیگر خیلی نیازی به اراده نخواهید داشت. چرا که چیزی که قبلا برایتان سخت بوده، حالا به کاری عادی و معمولی تبدیل شده.

تعداد کمی هدف تعیین کنید

ایده ی خوبی نیست که برنامه تان را پر از اهدافی کنید که لازمه شان کلی اراده است. اراده تان را هم مثل زمان تقسیم بندی کنید چرا که هر دو منابعی محدود هستند.

نکته ‎ای که خوب است به خاطر داشته باشید این است که استفاده از اراده ی کمتر در زندگی تان نشانه ی خوبی بر این است که دارید خوب پیش می روید و به برنامه تان عادت کرده اید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید