آیا تا به حال حس کرده اید که مورد قضاوت قرار گرفته اید؟ چه حسی بهتان داده؟ ممکن است پس از یک شرایط دشوار ترس از مورد قضاوت و انتقاد قرار گرفتن پیدا کرده باشید. هیچکس دوست ندارد قضاوت شود، مخصوصا سر موضوعی که هضم آن برایش دشوار است.

با این حال انواع مختلفی از انتقاد کردن وجود دارد. تمام انتقادها بد نیستند و مهم است که این مسئله را مدنظر داشته باشیم. به عنوان مثال انتقادهای سازنده می توانند به ما کمک کنند تا در بسیاری از جنبه های زندگی پیشرفت کنیم.

ترس از انتقاد

وقتی دیگران از ما انتقاد میکنند، ما آن را به عنوان نوعی حمله ی شخصی می بینیم. برای برخی از مردم مورد قضاوت قرار گرفتن دردناک و حتی شرم آور است. این موضوع می تواند باعث شود که حالت تدافعی بگیرند چراکه می خواهند از خودشان مراقبت کنند.

تا به حال  به دلیل فلان حرفی که دیگری به شما زده فکر کردید؟ حتما باید دلیلی داشته باشد! به جای اینکه سریعا حالت تدافعی بگیرید، باید مکث کرده و به دلیل اینکه چرا آن شخص از شما انتقاد کرده و از این انتقاد چه چیزی می توانید بیاموزید فکر کنید.

اگر آرام باشید و بدون جبهه گیری به مسئله نگاه کنید، متوجه می شوید که انتقاد می تواند جنبه های مختلفی از رفتار و تفکر شما را دست ‍خوش تغییرات مثبت کند.

از سوی دیگر، شاید هم طرف مقابل اشتباه می کند. اگر اینطور است موضوع مهم این است که به جای موافقت با طرف مقابل به منظور دست برداشتن او از قضاوت کردن، حرفتان را صریحا بیان کنید. اگر خلاف این باشد طرف مقابل گمان می کند می تواند شما را هر طور که می خواهد فریب داده و عزت نفس تان را کم کند.

درست پذیرفتن انتقاد سودمند است

اولین گام برای از بین بردن ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن این است که پذیرفتن انتقاد را یاد بگیرید. این مسئله ای است که با آرام واکنش نشان دادن قبل از قضاوت می توانید به آن دست پیدا کنید. مزایای حفظ کردن آرامش تان حین مورد قضاوت قرار گرفتن شامل:

_ یاد می گیرید احساسات منفی تان را کنترل کنید.

_ حس نمی کنید مورد حمله قرار گرفته اید.

_ کمک می کند تا از وابستگی عزت نفس تان به این مسئله بکاهید.

آرام ماندن حین مورد انتقاد قرار گرفتن کمک می کند تا انتقاد را به طور موثرتری پذیرفته و مدیریت کنید. این مسئله مزایای زیادی دارد:

_ کمک می کند تا ارزیابی کنید که آیا قضاوت درست بوده و کارآمد است یا اینکه شخص سعی دارد شما را فریب دهد.

_ مفید است، می توانید از آن درست گرفته و در رابطه تان با آن شخص از آن استفاده کنید.

_ اگر درست است اما شخص آن را به درستی عنوان نکرده می توانید طریقه ی صحیح بیان کردن آن را به او نشان دهید.

_ انتقاد کردن ممکن است تلاشی برای فریب دادن باشد، اگر این چنین است حفظ کردن آرامش تان باعث می شود تا طرف مقابل مغلوب شود.

_ با نشان ندادن خشم تان از خودتان نقطه ضعف نشان داده اید.

_ اگر آرام بمانید، به خودتان ثابت  میکنید که شما در کنترل کامل رفتارتان هستید. اگر اشتباهی کرده اید، از اعتراف به آن واهمه ای نداشته باشید. اگر هم نکرده اید، مودبانه عنوان کنید. اگر طرف مقابل به بحث کردن ادامه داد، مراقب باشید تا در دام او نیفتید.

این راهکارها به ما اجازه می دهند تا از شرایط ناخوشایند سربلند بیرون بیاییم.

چرا افکار منفی در فائق آمدن بر ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن تداخل ایجاد می کنند؟

افکار مختلفی هستند که وقتی سعی دارید با ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن مقابله کنید، سد راهتان شوند. اصلاح این افکار به شما اجازه می دهد تا انتقادات دیگر آنقدرها هم برایتان مهم نباشد.

افکار در مورد خودتان

«باز خراب کاری کردم»، «خیلی خجالت می کشم»، «دوباره شکست خوردم». با اینطوری فکر کردن، به این باور می رسید که باید در همه چیز بهترین باشید و اگر اشتباهی بکنید آدمی شکست خورده هستید.

باید این افکار را با افکاری منطقی جایگزین کنید مثلا: «من فکر میکنم اشتباهی کردم اما اول چک می کنم که چه کاری را اشتباه انجام داده ام. من حق دارم که اشتباه کنم. این باعث نمی شه که من آدم بدی باشم، همه اشتباه می کنند.»

افکار در مورد شرایط

«این خیلی شرایط ناراحت و تحقیرکننده ای است. نمی توانم از پس آن بربیایم. باید بروم». حال، باور پشت چنین طرز فکری تفکری این است که همیشه همه چیز باید راحت و آسان باشد . همه چیز باید طبق برنامه پیش برود.

تفکر منطقی در چنین مواقعی اینطور است: «این شرایط ناراحت است و هیچ شکی در آن نیست. اما آیا واقعا باید از آن فرار کنم؟ اگر با آن روبرو شوم بهتر نخواهد بود؟ خیلی مهم است که فرار کردن اولین گزینه تان حین سخت شدن شرایط نباشد. به یاد داشته باشید که این شرایط سخت هستند که باعث رشد ما می شوند.»

افکار در مورد دیگری

«تو داری منو تحقیر میکنی. تمام آنچه می خواهی این است که نقایص من را برملا کنی». این باعث می شود فکر کنید که لیاقت آدم های بد تنبیه شدن است. همینطور باعث می شود فکر کنید که همه همیشه باید هر آنچه که می خواهید را به شما بدهند. اگر این چنین نباشد برایتان به درد نخور هستند.

می توانید این نوع طرز فکر را هم منطقی تر کنید: ” نه نمی توانم ذهن دیگران را بخوانم بنابراین نمی دانم واقعا چه قصد و منظوری دارند، اگر فقط بخواهند سر به سرم بگذارند چه؟ اگر اینطور باشد باید به یاد داشته باشم که دیگران همیشه همانطوری که باید نیستند. من هم کامل و بی نقص نیستم.”

همانطور که می بینید، فائق آمدن بر ترس از مورد انتقاد قرار گرفتن شدنی است. به منظور انجام این کار باید یک سری از افکارتان را اصلاح کنید تا بتوانید پذیرای انتقاد بوده و با آرامش واکنش نشان دهید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید