چطور با خودکشی کردن عزیزمان کنار بیاییم؟

وقتی کسی که به شما نزدیک است خودکشی می کند، طبیعی است که مورد هجوم عواطف و احساسات مختلف قرار بگیرید. تجربه کردن چنین از دست دادنی به شدت سخت است، اما یک سری کارها وجود دارند که با انجام شان راحت تر می توانید این مسئله را پشت سر بگذارید. این مطلب به شما کمک خواهد کرد اگر:

  • کسی مرتکب خودکشی شده و شما نمی دانید حسی که دارید درست است یا نه.
  • می خواهید بدانید با چنین از دست دادنی چطور برخورد کنید.
  • فکر می کنید برای مدیریت سوگواری تان به کمک احتیاج دارید.

طبیعی است که احساسات مختلف زیادی را به یکباره با هم تجربه کنید

وقتی در حال کنارآمدن با از دست دادن عزیزی هستید طبیعی است که احساسات مختلفی را از جمله موارد زیر تجربه کنید:

شوک: “این اتفاق نیفتاده” بعد از افتادن چنین اتفاقی درک و پذیرش آن می تواند دشوار باشد. شاید احساس بی حسی کرده و بخواهید حقیقت را انکار کنید. شوکه شدن دلیل دارد، به شما کمک می کند تا ناگهانی با غم از دست دادن مواجه نشده و راحت تر مسئله را هضم کنید.

خشم: “چطور تونست این کارو باهام بکنه؟”. شاید بخاطر از دست دادن عزیزتان، از دست او، از دست خودتان یا از دست متخصصی که نتوانسته کمکی بکند عصبانی شوید. احساس خشم داشتن طبیعی است. صحبت کردن با کسی که به او اعتماد دارید کمک می کند تا بهتر متوجه احساسات تان شوید.

سردرگمی: “چرا این اتفاق افتاده؟” شاید درک نکنید که چرا چنین اتفاق تراژیکی برای تان افتاده و این اشکالی ندارد. درک این موضوع که چرا یک نفر جان خودش را گرفته ممکن است برای تان سخت یا غیر ممکن باشد. شاید بهتر باشد به جای گشتن به دنبال جواب این حقیقت را بپذیرید که هیچ وقت به طور کامل دلیل تصمیم او را درک نخواهید کرد. انرژی تان را روی پذیرفتن حقیقت و کنار آمدن با احساسات تان معطوف کنید.

عذاب وجدان: “چرا من فهمیدم یه مشکلی هست؟” سعی نکنید خود را به خاطر کاری که انجام دادید یا ندادید مورد انتقاد قرار دهید. تقصیر شما نیست. احساس عذاب وجدان داشتن کاملا طبیعی است چرا که ما وقتی اوضاع درست پیش نمی رود خودمان را سرزش می کنیم اما این چیزی نیست که بخواهید همیشه همراه خود داشته باشید. در مورد احساس تان با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

ناامیدی: “انقدر ناراحتم که نمی تونم هیچ کاری انجام بدم”. از دست دادن کسی به خاطر خودکشی خیلی دردناک است. به خودتان تایمی برای سوگواری بدهید. اگر احساس ناراحتی عمیقی می کنید واکنش تان طبیعی است.

چطور این مسئله را پشت سر بگذارم؟

یک سری کارها هست که با انجام دان شان می توانید راحت تر با این مسئله کنار بیایید:

احساسات تان را بپذیرید: افراد پس از از دست دادن عزیزشان احساسات مختلفی را تجربه می کنند، حتی یک سری از این احساسات غیر قابل پیش بینی هستند. طبیعی است که احساسات درهمی را تجربه کنید.

مراقب خود و خانواده تان باشید: خوب غذا خوردن، ورزش کردن و خوابیدن کمک می کند تا به تدریج مسئله را پشت سر بگذارید. آنچه که الان حس می کنید کنار آمدن با آن غیر ممکن است، به مرور زمان بهتر خواهد شد.

به دیگران هم کمک کنید تا با این مسئله کنار بیایند: صحبت کردن باعث می شود هرکس سبک تر شود و کمک کردن به دیگران در تسکین یافتن باعث می شود تا خودتان هم حس بهتری داشته باشید. با افراد دیگری که در این غم شریک هستند یا افراد دیگری که بهشان اعتماد دارید صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات تان باعث می شود که کمتر احساس تنهایی کرده و بیشتر احساس حمایت کنید.

کمک گرفتن از متخصص: اعتراف کردن به اینکه به کمک احتیاج دارید اصلا اشکالی ندارد. گاهی اوقات این مسئله آنقدر دردناک می شود که کنارآمدن با آن به تنهایی دشوار است. افراد متخصص آموزش دیده اند که به شما در کنار آمدن با غم، عذاب وجدان یا اضطراب ناشی از از دست دادن عزیزی کمک کنند.

اگر موارد زیر را تجربه می کنید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید:

  • خود را به خاطر از دست دادن او یا ناتوانی از جلوگیری از مسئله سرزنش می کنید.
  • بیشتر از چند هفته احساس بی حسی کرده و ارتباط تان با دیگران کم شده
  • نمی توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید